Очевидно, що робоча група із виходу з політичної кризи зі своїм завданням не впоралася. До компромісу не прийшла, законопроекти, необхідні для проведення дострокових виборів, не узгодила. І це за тиждень засідань. Щоправда, тепер роботу групи крім комуністів і соціалістів саботують ще й регіонали. Їх надто обурило звільнення Президентом з посади судді КС Іващенка. (Це — квота Президента, але його призначав ще Кучма).
Віктор Янукович знову звернувся до Росії й Заходу із закликами про допомогу. Мовляв, Ющенко порушує домовленості, й без посередників вже не обійтися.
І ось учора надійшла реакція Москви. Росія готова допомогти Україні, але лише у разі, якщо її попросять про це всі сторони, які залучені у кризу. Зрозуміло, що «Нашій Україні» та БЮТ такий посередник, як-то кажуть, і задарма не потрібний. А в Європі знову повторили, що криза в Україні — внутрішня справа Януковича й Ющенка. Мовляв, розбирайтеся самі у ваших конституційних нетрях.
І все ж прем’єр вже вдруге звертається до закордону. Перший раз кликав у посередники канцлера Австрії (чим багатьох здивував), другий раз звернувся до всіх країн-сусідів. А два рази — це вже, погодьтеся, тенденція.
Ми запитали українських політологів: навіщо Януковичу посередники?
Кость БОНДАРЕНКО , політолог
Янукович чудово розуміє, що без посередників у даному конфлікті не обійтися, той хто перший закличе посередників може розраховувати на деякі дивіденди. Намагаючись залучити посередників, Янукович хоче зробити їх своїми союзниками.
А про вибори ще ніхто не домовився. Віктор Ющенко й Віктор Янукович тільки почали про них говорити. Якщо домовлятися про мир, то без різних «але». Необхідно винести за дужки ці «але». У цьому випадку це почало домінувати.
Безумовно, більше всіх дестабілізуватимуть ситуацію соціалісти. У них немає іншого виходу: у парламент вони не потрапляють, у блок їх не хочуть брати. Я вважаю, соціалістів потрібно просто ігнорувати, й пам’ятати, яка реальна питома вага Мороза в українському політичному житті.
Максим СТРІХА , керівник наукових програм Інституту відкритої політики
Янукович відчуває, що його позиції в Україні не достатньо міцні. Він втрачає ініціативу. Тому йому потрібні посередники. Інша річ, що крок Президента про звільнення судді Іващенко є неоднозначним, оскільки щодо Пшеничного і Станік громадськість отримала чіткі пояснення, у чому саме полягало порушення присяги. Щодо Іващенка, цього зроблено не було, і це частково нівелювало в очах громадськості і мотивацію двох попередніх президентських указів. А в цілому, якщо ближчим часом домовленості не будуть знайдені в самій Україні, процеси можуть вийти з під контролю.
Що стосується Росії, то вона зацікавлена в дестабілізації ситуації в Україні. І вочевидь хоче використати цю кризу в своїх інтересах.
Андрій ЄРМОЛАЄВ , директор Центра соціальних досліджень «Софія»
У нас раз на тиждень якісно міняється ситуація. Я просто хочу вам нагадати, що починаючи з 1 травня в нас вже немає дискусії про вибори, а є дискусія про дату й підстави виборів. А на цьому тижні в нас виникла нова ситуація: фактично відсутній механізм конституційного контролю в країні, тому що після прийняття ще одного рішення щодо судді й після заяви голови суду Домбровського, ми можемо фіксувати як факт, що робота Конституційного Суду заблокована. І не тільки через якісь організаційні, політичні, але й через психологічні причини, судді перебувають під тиском постійної кадрової ротації. І я вважаю, що реакція прем’єра пов’язана саме з цією ситуацією.
Якщо казати про посередників, то це повинні бути колективні суб’єкти. Це може бути ОБСЄ, це можуть бути якісь рекомендації з відповідними механізмами консультацій з боку Ради Безпеки, тому що йдеться про загрозу дестабілізації великої країни. А окремі країни, окремі національні уряди можуть виражати свою оцінку, але вони не можуть бути рятувальниками, якщо вони не уповноважені колективними міжнародними структурами. І окремий політик не може бути рятувальником, він може бути лише учасником переговорів з позиції аксакала, не більш того.
Тому в заяві Януковича про посередників я бачу тільки емоції, пов’язані з новим витком кризи.