Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Дельфіни страждають від... надмірної уваги

На Херсонщині відпочивальники почали бити на сполох. На щастя, тривога виявилася безпідставною
6 липня, 2012 - 00:00
ФОТО З САЙТА SCHOLASTIC.COM

У Лазурному, що в Скадовському районі Херсонської області, переполох. Приїжджають кореспонденти, телебачення, експерти. Причина, на перший погляд, незвичайна — відпочивальники занепокоїлися долею дельфінів, які опинилися на мілководді в Джарилгацькій затоці. Якщо дельфін на мілководді, значить — у біді. Потрібно рятувати. Викликали МНС, рибінспекцію, екологів із Одеси. І тут думки розділилися. Кардинально.

Микола з Херсона розповідає: «Першою дельфінів помітила моя дружина, вона й розпочала шукати у знайомих телефони служб, щоб урятувати тварин. Вони добрі, майже ручні, і їм важко на цьому мілководді. Вони явно панікують. А ніхто не хоче нічого робити». Наталя, відпочивальник, з Полтави додає: «Ми навіть спочатку не зрозуміли, хто ці ссавці. Потім нам сказали, що це дельфіни. Але вони — невеликі. Може, вони ще просто молоді. Але рибу з рук їдять і дають себе погладити». Як розповіли місцеві мешканці, цю п’ятірку азовок (різновид невеликих дельфінів) вони бачили тут ще з кінця травня. Потім їх залишилося троє. Народ, підігрітий чутками, запанікував: дельфіни гинуть із голоду і браку води і їх потрібно терміново виводити в море.

Але жодні МНС і рибінспекція не розберуться з чорноморською фауною краще, аніж фахівці Чорноморського біосферного заповідника. Як розповіла «Дню» Зоя Селюніна, старший науковець цієї установи, жодної загрози життю дельфінів насправді немає. Це їх нормальна, звичайна поведінка. Таким чином родина полює: заганяє зграї дрібних риб або молодняка пеленгасу і кефалі на мілководдя, відсікає від моря і з’їдає. Зоя Володимирівна впевнена, що паніка серед відпочивальників лише погіршує становище дельфінів. Вона радить: по-перше, не варто їм нав’язувати своє товариство. Так, наші азовки грайливі і доброзичливі, вони не бояться людей, дозволяють себе гладити і беруть їжу з рук. Але це не означає, що їх варто «обтяжувати» своєю опікою і зайвою увагою. За інформацією Зої Селюніної, протягом року в Джарилгацькій затоці, в акваторії Скадовська та Лазурного гине 10 —15 дельфінів. Це природний процес. Панікувати варто лише в одному випадкові — коли дельфіни викидаються на берег. Тоді зрозуміло, що або море забруднене, або тварина захворіла і потребує медичної допомоги. Звичайно, сподіватимемося, що такого не станеться. І попри помилкову тривогу, справді приємно усвідомлювати, що наші співвітчизники не втратили однієї з найкращих людських рис — співчуття до тварини!

Лариса ВАСИЛЬЄВА, Херсон
Газета: