«Поляки, звичайно, мають сьогодні добру нагоду випити чарку шампанського чи горілки, але після цього вони мусять іти працювати — тому що їхній країні треба ще добре попрацювати, аби досягти стандартів Європейського Союзу», — заявив комісар ЄС iз питань розширення Гюнтер Ферхойген, коментуючи рекомендації Єврокомісії прийняти до Євросоюзу в 2004 році 10 східноєвропейських кандидатів: Польщу, Словаччину, Словенію, Угорщину, Чехію, три балтійські країни — Естонію, Литву, Латвію та дві середземноморські — Кіпр і Мальту.
Пораду наполегливо працювати можна застосувати до всіх країн-кандидатів: жодна з них не відповідає повністю стандартам Євросоюзу. Святкувати з приводу отримання квитка на поїзд до ЄС зарано ще й тому, що хоча рекомендації Єврокомісії є більш ніж вагомими, остаточне рішення про розширення має бути спочатку ухвалено на Європейській раді глав держав і урядів ЄС наприкінці жовтня в Брюсселі, а в грудні затверджено на саміті Євросоюзу в Копенгагені. Окрім того, розширення взагалі може бути поставлено під питання, якщо 19 жовтня ірландські громадяни на референдумі скажуть «ні» договору в Ніцці, що передбачає розширення. У це Єврокомісії і європарламентаріям не хочеться вірити, але вірогідність такого «ні» не варто відкидати, оскільки прецедент уже був.
Отже, цими днями Єврокомісія оголосила заповітне число кандидатів, які мають цього року завершити переговори про вступ до Євросоюзу і стати його повноправними членами в 2004 році. Дві країни-кандидати — Румунія й Болгарія — залишаються поки що за бортом ЄС: їм рекомендовано підготуватися до вступу до 2007 року. Складніше з тринадцятим кандидатом на вступ — Туреччиною. За словами Ферхойгена, хоча країна й зробила за останні півтора року величезний прогрес у галузі дотримання прав людини, Анкарі ще не вдається виконати політичні критерії вступу й неясно, коли Єврокомісія навіть розпочне з Туреччиною про прийняття до ЄС. Сполучені Штати, як заявив речник Держдепу США Річард Баучер, прохають ЄС розпочати переговори з Туреччиною.
Єврокомісія детально дослідила, де, як і в чому країни-кандидати не дотягують до стандартів ЄС. Жодна з країн не виконала вимоги Євросоюзу по сільському господарству, а також у галузі фінансів і бюджету. Майже всім кандидатам слід боротися з корупцією, яка присутня в східноєвропейських країнах більшою чи меншою мірою. Багатьом кандидатам вказують на проблеми з нацменшинами. Так, Єврокомісія каже, що Латвія і Естонія хоча й багато зробила для інтеграції негромадян у життя суспільство (зрозуміло, що мова в першу чергу йде про російськомовне населення), однак цим країнам слід ще попрацювати в цьому напрямку. Поліпшити становище циган Єврокомісія закликає чотири країни-кандидати: Болгарію, Чехію, Угорщину й Румунію. Бухаресту, окрім того, вказують на недостатню свободу слова в країні. Двом кандидатам — Румунії й Туреччині рекомендують покращити утримання ув’язнених, а поліції Болгарії — гуманніше поводитися iз затриманими. Доповідь зауважує, що деяким східноєвропейським кандидатам слід вдосконалити правову систему — наприклад, Польща й Литва мають підвищити кваліфікацію суддів. Чотири країни-кандидати — Чехія, Польща, Словаччина й Мальта — ще не повністю дотримуються стандартів ЄС в охороні кордонів.
«Не буде несподіванкою сказати, що в країнах ЄС існує ще багато скептицизму щодо прийняття нових членів, — зазначив комісар Ферхойген. — Нам слід краще інформувати громадян Євросоюзу про розширення». Такої ж думки дотримується глава фракції ліберальних демократів у Європарламенті Грем Вотсон, який зауважив, що слід переконати людей: «Євросоюз — кращий ніж інші союзи — приміром, куди ліпше за колишній Радянський союз». ЄВРОIНТЕГРАЦIЯ