Людина, як відомо, має виростити сина, посадити дерево і побудувати житло. Якщо перші дві справи знаходяться цілком у її власному віданні, то з житлом нам допомогти береться держава. Береться масштабно: у проекті бюджету на 2001 рік передбачається виділити 980 млн. грн. на житлове кредитування населення, із них 250 млн. призначено молоді. Сума чимала, враховуючи те, що бюджет-2000 подужав лише 9 млн. Причому заплановано було 70.
Чинна програма працює так. Молода сім'я (вік — до тридцяти років, згідно з вимогами) подає відповідну заяву до місцевого органу влади, але займатися нею буде Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву. Фонд визначає, по-перше, житлові умови молодої сім'ї на момент подачі заяви (згідно із законом, сім'я має стояти на обліку для поліпшення житлових умов за місцем прописки), по-друге (увага!) — її платоспроможність. Це важливий нюанс: при укладенні кредитного договору, після чого ви протягом максимум півроку отримуєте квартиру, потрібно сплатити 10% вартості квартири, причому 5% — безпосередньо до укладення договору. А щоб не виникало сумнівів у платоспроможності клієнта, цю саму платоспроможність потрібно підтвердити документально.
За словами начальника управління реєстрації та консультації Фонду Валерія Іщенка, програма житлового кредитування молоді має й стратегічну мету боротьби з демографічною кризою (Україна щорічно втрачає 1% населення). Згідно з відповідною постановою уряду за № 825 від 17 травня 1999 року, одержувач кредиту при наявності трьох дітей звільняється від сплати половини суми зобов'язань щодо кредиту, а якщо дітей двоє — від 25% (сума погашається за рахунок держбюджету). Це має стимулювати народження дітей у молодих сім'ях, які звертаються за житлом. Якщо ж сім'я складається лише із двох чоловік, їй доведеться сплачувати все до копійки за ставкою 3% річних (від відсотків звільняє наявність однієї дитини) з урахуванням інфляції. Вартість 1 кв. м загальної площі житла не може перевищувати середньої вартості, що склалася у регіоні за даними Держбуду (по Києву ця сума нині становить близько 1300 грн.). На кожного члена сім'ї належить 21 кв. м площі, плюс 10 кв. м на родину загалом. Таким чином, стандартна трикімнатна квартира сім'ї з однією дитиною обходиться в суму понад 100 тис. грн., які необхідно виплатити протягом 30 років. До речі, родині у рамках підтвердження платоспроможності доведеться так чи інакше легалізувати свої прибутки (не секрет, що багато які громадяни, наприклад, отримують зарплату за допомогою подвійної бухгалтерії). Так що програма житлового кредитування, за словами В.Іщенка, сприяє ще й наповненню бюджету.
Останнє на сьогодні вручення ключів щасливим молодим новоселам відбулося 22 серпня у столиці. Перед будинком на 119 квартир по вулиці академіка Вільямса (яка поки що тільки будується і тому на карті не позначена) на масиві «Теремки» з промовами виступали представники Фонду, фірми-забудовника, міськадміністрації та прем'єр- міністр України Віктор Ющенко. Останній і вручив символічний ключ новоселам, після чого при обов'язковому перерізанні стрічок чиновні особи пройшли до новозбудованих апартаментів на огляд. Кореспондент «Дня» поцікавився у новоселів якістю квартир.
— Чудово, — говорить новосел Олексій, — навіть нічого не треба перероблювати.
— Ну, шпалери переклеїмо, — уточнює його дружина Ірина.
Колір не подобається. Всім іншим задоволені. Єдиний момент — насправді молодим сім'ям, заради яких, власне, і влаштовано церемонію, тут виділено лише 43 квартири. Решта, як вдалося дізнатися «Дню» — «чорнобильцям», прикордонникам, співробітникам МВС. Однак, за словами «відповідальних товаришів», котрі виступали з промовами, цим будинком справа не обмежиться, і через деякий час величезний пустир, який нині оточує новобудову, буде забудовано у рамках все тієї ж програми забезпечення житлом як молоді, так і, очевидно, вищеназваних інших категорій населення.
Прем'єр зазначив, що наша країна нарешті перейшла на цивілізовану іпотечну форму житлового кредитування, коли квартира будується за кредитом і до виплати його є заставою. Молоді сім'ї, які не побоялися легалізувати своїх прибутків, уважно слухали, зрідка відволікаючись на короткі переговори по «мобілках». Останні були майже у кожного новосела, та воно й логічно — людям із «середньоукраїнською» зарплатою кредиту не отримати. За два минулих роки по країні до нових квартир вселилося 2000 молодих сімей. Усього ж стоїть на «квартирному обліку» молодих сімейств у нас близько 800 тисяч. Тільки у Києві на вирішення їхніх житлових проблем необхідно 3 млрд. грн.