Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Дзвінок по «Укртелекому»

15 грудня, 2005 - 00:00
ФОТО МИХАЙЛА МАРКІВА

Серед основних чинників впливу на економіку наступного року буде здатність влади домогтися підвищення рівня інвестиційної активності, вважає голова ради Нацбанку України Валерій Геєць. Нинішній рік, за його словами, минув «під егідою інвестиційної пасивності». Це фактично зумовило низький рівень зростання ВВП в 2005 році та вплине на динаміку економіки в 2006-му.

Утім оцінка інвестиційної активності за Геєцем багато в чому не збігається з офіційною думкою. Влада вважає, що справді унікальний продаж «Криворіжсталі» суттєво покращив ситуацію і, схоже, збирається й наступного року йти шляхом продажу гігантів, одним махом вирішуючи всі інвестиційні та бюджетні проблеми. Днями спеціальна контрольна комісія Верховної Ради з питань приватизації розглядала питання про приватизацію українського монополіста зв'язку ВАТ «Укртелеком», у якому державі належать 92,86% акцій. Але розглянувши урядовий законопроект «Про внесення змін і визнання деяких законодавчих актів із питань приватизації ВАТ «Укртелеком» такими, що втратили чинність» (від 23 листопада 2005 року), комісія рекомендувала парламенту відхилити його, а уряду — розробити та внести в парламент окремий законопроект про особливості приватизації «Укртелекому».

Нагадаємо, що, згідно із законом про особливості приватизації «Укртелекому», дія якого була припинена на початку липня, інвестору планували продати 42,86% акцій. При цьому покупець отримував право на управління ще 25% акцій із тих 50%+1 акція, що залишаються в держвласності. Решта 7,14% акцій були продані раніше трудовому колективу. Конкурс планувалося оголосити в серпні 2004 року. Однак президент Леонід Кучма доручив уряду та Фонду держмайна припинити приватизацію у зв'язку з передвиборними спекуляціями.

Сьогодні Президент України Віктор Ющенко виступає за якнайшвидшу приватизацію «Укртелекому». При цьому уряд заздалегідь вжив заходів для того, щоб підвищити стартову ціну монополіста зв'язку — йому без будь-якого змагання з іншими операторами надали ліцензію на мобільний зв'язок третього покоління. Як відзначив міністр транспорту та зв'язку Віктор Бондар, уряд пропонує в законопроекті про держбюджет-2006 окремим рядком виділити «Укртелекому» ліцензії на мобільний зв'язок третього покоління на чинних донедавна умовах — без проведення аукціону, що підніме капіталізацію оператора. У разі згоди Верховної Ради «Укртелеком» заплатить за ліцензію за наявними до останнього часу тарифами близько 140—150 млн. гривень, а всі інші ліцензії, як сказав міністр, видаватимуть на умовах аукціону. Словом, передприватизаційна підготовка цього об'єкта триває за всіма правилами, які ще нещодавно засуджувалися. Але прем'єр-міністр України Юрій Єхануров недавно заявив, що уряд уже практично сформував перелік підприємств для приватизації в 2006 році, внісши до нього, зокрема, ВАТ «Укретелеком». «Ми також пропонуємо підвищити прозорість продажу «Укртелекому», для чого направили відповідний закон у Верховну Раду», — сказав прем'єр-міністр.

Як ми тепер знаємо, парламент, швидше за все, цей закон відхилить. І в цьому немає нічого нового. Сьогодні, як і за часів Кучми, передвиборна ситуація не сприяє продажу таких об'єктів. Щойно про них починають говорити, здіймається хвиля спекуляцій. Як приклад, можна послатися на скандал, що піднявся після заяв відомого в країні заступника лідера партії «Батьківщина» Михайла Бродського, який вважає недопустимим продаж «Укртелекому» до виборів і розцінює спроби уряду продати 42% акцій компанії як «приховану корупцію». Як стверджував цей функціонер БЮТ, близький у минулому до Кучми член наглядової ради «Укртелекому» Сергій Льовочкін і нинішній голова цієї ради опальний колишній перший помічник Президента Олександр Третьяков зацікавлені в продажу «Укртелекому». Він також заявив, що вони намагаються продати «Укртелеком» конкретній особі. Чи так це? Як кажуть, суд з'ясує...

Проте зрозуміло, що з приватизацією цього об'єкта справді не варто поспішати. Думається, таку лінію проводитиме і парламент. До виборів він навряд чи ухвалить відповідний закон. Як сказав «Дню» екс-голова Фонду держмайна Михайло Чечетов, «до виборів узагалі не треба «сіпатися» ні з одного серйозного об'єкту». При цьому Чечетов зазначив, що країна вже зараз повинна усвідомити: виставляючи «Укртелеком» на продаж, вона однозначно віддає його в руки іноземного інвестора. У зв'язку з цим Чечетов говорить про необхідність попередньо ухвалити закон про глибину проникнення іноземного капіталу (такі акти, за його словами, існують у багатьох країнах), оскільки йдеться про базову галузь, що безпосередньо впливає на національну безпеку країни. Або передбачити в умовах продаж і можливість для того, щоб у цій приватизації міг взяти участь також і вітчизняний інвестор.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: