Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Економічний рейтинг» від МВС

17 січня, 2003 - 00:00

Топ-«галуззю» у зв’язку з цим було названо бюджетну. У ній співробітники ДСБЕЗ виявили близько 10 тис. злочинів (удвічі більше, ніж у 2001-му). 60% розкрито, якщо чисельно — 5982, — у сфері службової діяльності. Кожен п’ятий «службовий» випадок — хабарництво. Украли (незаконно використали) минулого року, за офіційними даними, 586,2 мільйона бюджетних гривень (457,3 млн., як стверджується, «вдалося повернути»).

У господарській сфері, слідуючи кількісним показникам, «пальма злочинності» (близько 8 тис. правопорушень на суму 203,2 млн. грн.) належить підприємствам АПК. З нецільовим використанням бюджетних грошей пов’язано 1,6 тис. злочинів. Питома вага «прихватизації» землі юридично не дуже грамотних сільських жителів керівниками сільськогосподарських підприємств (у минулому — колгоспів) становить 40% від скоєного.

Друге місце, з істотним відривом від АПК, маючи в «активі» 5,6 тис. правопорушень, займають підприємства паливно-енергетичного комплексу. У частині не запланованої витрати бюджетних коштів лідирують нафтогазові компанії (близько 1,8 тис. злочинів на 50 млн. грн. збитків держави).

«Бронза» криміналізації належить холдингам «Луганськвугілля», «Павлоградвугілля» та «Львіввугілля». Загалом на об’єктах вугільної промисловості минулого року було виявлено 1,3 тис. «корисливих злочинів» (в основному — несанкціоноване відвантаження вугілля і зловживання «грошима шахтарів»). «Уряду так важко знайти кошти на вугільну промисловість», — нарікає В. Литвиненко. А 507 осіб (123 — керівники різного рівня) галузевих підприємств виявилися «причетними» до завдання збитків державі у розмірі 25 млн. грн.

З погляду концентрації на одиницю суб’єктів господарської діяльності, перше місце упевнено (887 злочинів) взяв банківський сектор. До кримінальної відповідальності за скоєне (14 фактів хабарництва, 112 — привласнення або розтрати державного/колективного майна, 38 махінацій з фінансовими ресурсами тощо) притягнено 367 банківських службовців (54 керівники). Як очікують джерела у компетентних органах, з введенням у дію статті 209 КК (відповідальність за відмивання «брудних грошей») кількість розкритих злочинів у банківській сфері зросте.

1200 злочинів (кожний четвертий — систематичне хабарництво) було виявлено у галузі освіти. «Особливе занепокоєння» у В. Литвиненка викликає ситуація на ринках брухту і лікеро-горілчаної продукції. З продажу, до речі, було вилучено 6,9 тис. декалітрів підробленого алкоголю. Не кращий стан справ і з приватизацією державного майна. У 2002-му розкрито 4,4 тис. злочинів, пов’язаних з реформуванням форми власності (347 фактів незаконного відчужування майна на великих і стратегічних об’єктах).

Загалом, за підсумками минулого року, в Україні було порушено 308 кримінальних справ, у яких матеріальні збитки, завдані державі, становили понад мільйон гривень і виявлено 2,2 тис. економічних злочинів, сума збитків за якими перевищує 100 тис. грн. В. Литвиненко кілька разів підкреслив, що його відомство «переорієнтувалося» на розкриття великих справ (порадивши підприємцям середньої руки реагувати, у разі сумнівного обгрунтування претензій співробітників ДСБЕЗ, дзвінками до Міністерства). Сказав, що до Генпрокуратури передано інформацію стосовно кількох високопоставлених чиновників Мінфіну, Мінекономіки, Держказначейства, Агентства з питань банкрутства... І, відповідаючи на поставлене у зв’язку з цим кореспондентом «Дня» запитання, В. Литвиненко підкреслив, що 20% з 42,3 тисячi вказаних на початку тексту справ було призупинено. А скільки їх не було почато...

В’ячеслав ДАРПІНЯНЦ, «День»
Газета: