«Установа з контролю за чистотою грошового обігу в Україні має бути незалежною від органів влади, прямо пов’язаних із фінансами, і оформлена організаційно якомога скоріше», — заявив учора на прес-конференції глава Нацбанку Володимир Стельмах. Нагадаємо, що нині на розгляді Верховної Ради в очікуванні другого читання перебуває відповідний законопроект. Про потребу ухвалення цього документа йдеться в 40 рекомендаціях Всесвітньої організації з боротьби з «відмиванням» незаконних грошей (FATF). Згідно із законопроектом, планується визначити механізм отримання від українських банків та інших фінансових установ інформації про сумнівні фінансові операції.
Як сказав «Дню» В. Стельмах, у разі зволікання з організацією «фінансової розвідки» не виключено впровадження штрафних санкцій із боку країн FATF, «від яких постраждає близько 40% українського експорту». Перспектива зіграти першу скрипку в «заспокоєнні» великої міжнародної організації, а заодно і вплинути на «відмивання» грошей, викликала велике зацікавлення з боку всіх серйозних фінансових установ країни: Мінфіну, ДПАУ, НБУ тощо. При цьому показовим є те, що в кожного відомства є вагомі аргументи на користь власної значущості в процесі нелегкої боротьби з легалізацією нелегального капіталу. Наприклад, як раніше казав «Дню» перший заступник глави ДПАУ Віктор Жвалюк, «у нашій країні понад 80% коштів, які «відмиваються», нажитi шляхом ухиляння від сплати податків». На його думку, це дає підстави для підпорядкування «фінансової розвідки» податковій службі. В. Стельмах категорично не погоджується з таким варіантом розв’язання проблеми «брудних грошей». За словами глави НБУ, локалізація «фінансової розвідки» в межах одного фінансового відомства «дасть йому можливість впливати на інші». Точніше кажучи, збирати компромат одне на одного, який за поголовної передвиборної активності посадовців виконавчої влади може виявитися дуже недоречним.
Представники FATF, як свідчить практика Росії, де Комітет із фінансового моніторингу є підрозділом Мінфіну, працюють із «розвідкою» фінансових установ із небажанням. Виходячи із цих і низки інших чинників, В. Стельмах запропонував створити «компетентний орган при РНБОУ, у функції якого входитиме отримання інформації від фінансових установ, її опрацювання та видача рекомендацій».