Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Флагман демократії

Україну відносять до «лідерів свободи»
17 червня, 2005 - 00:00

Україна, Боснія і Герцеговина показали найкращі результати в розвитку демократії із 27-ми посткомуністчних країн Центральної Європи та Євразії. Такими є результати дослідження «Виклики та можливості демократії в колишніх радянських країнах», проведеного правозахисною організацією «Фрідом Хауз».

Американські правозахисники звертають увагу, що останні події в Україні, Грузії та Киргизстані змінили уявлення про демократичні перспективи в країнах колишнього Радянського Союзу. У дослідженні неурядової організації, презентованому цими днями у Брюсселі, наголошено, що нещодавні революції можуть стати причиною «нової хвилі поширення демократії на пострадянському просторі». Водночас правозахисники висловлюють занепокоєння, що відхід нових лідерів в цьому регіоні від демократичних зобов’язань призведе до їхньої «політичної смерті». «Результати цьогорічного дослідження показують, що громадяни колишніх радянських республік прагнуть демократичних перетворень», — наголосила виконавчий директор «Фрідом Хауз» Дженніфер Віндсор. «Зокрема повернення України на демократичну стежку в 2004 році підтвердило потенціал мирного поширення ліберальної демократії та вільних ринків у колишніх радянських країнах, які досі страждають від корупції та авторитарних режимів», — наголосила вона.

«Фрідом Хауз» також дає рекомендації західним урядам стосовно того, як вибудовувати свою політику щодо країн колишнього Радянського Союзу. Так, правозахисники звертаються з проханням підтримати демократичні паростки в Україні, Грузії та Киргизстані. Водночас вони пропонують виробити нові стратегії того, як поводитися з режимами в Азербайджані, Білорусі й Узбекистані. «Фрідом Хауз» рекомендує «натиснути на президента Володимира Путіна, аби він виконав обіцянки відносно вдосконалення демократії в Росії». Правозахисники вважають, що Москва заслуговує на особливу увагу з боку західних демократій. Пані Віндсор зауважує, що приклад авторитарної влади в Росії став причиною провалу демократичних перетворень в інших пострадянських республіках.

У своєму дослідженні «Фрідом Хауз» розставила власні оцінки країнам колишнього соцтабору залежно від їхнього рівня демократичності. Отож, за підсумками дослідників, найпомітнішим поліпшення ситуації було в Україні та Боснії і Герцеговині. Ці держави, на переконання дослідників, покращили свої результати в розвитку демократії в чотирьох із семи категорій у рейтингах дослідження. У документі відзначено, що показники України «значно виросли в категоріях виборчого права, громадянського суспільства, незалежних ЗМІ, законодавчому забезпеченні й незалежності судів».

«Фрідом Хауз» — неурядова організація, яка виступає за поширення демократії та свободи в усьому світі. Заснована 60 років тому Елеонорою Рузвельт та іншими відомими американцями, стурбованими зростанням загроз демократії, «Фрідом Хауз» виступала проти диктаторських режимів як ультраправого, так і ультралівого крила. До цієї організації входять провідні політики, письменники, журналісти, бізнесмени.

ІНША ДУМКА

Росія «сама вирішить, яка форма демократії їй підходить». Про це заявив учора колишній прем’єр-міністр Великої Британії Джон Мейджор, виступаючи в Держдумі. «Ви самі вирішите, куди рухатися в майбутньому і які цінності вас влаштовують. Є різні думки, але ви самі повинні зробити вибір», — сказав він російським депутатам. Британський політик наголосив, що демократія не може існувати без оновлення влади. «Аби побудувати демократію, необхідно дотримуватися її непорушних принципів, — зауважив він. — Це свобода преси, вільні вибори, дотримання прав людини».

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: