Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Гасіть світло!

Тіньова приватизація в Україні стає легальною
3 листопада, 2001 - 00:00

Сенсаційна новина надійшла з Донецька, де тіньова приватизація відсвяткувала першу гучну й беззастережну перемогу. Продані на аукціоні теплові електростанції найбільшої в країні енергогенеруючої компанії «Донбасенерго» до кінця наступного тижня мають бути остаточно передані державою в приватні руки — фірмі «Техремпостач». Про це повідомило агентство Інтерфакс-Україна, з посиланням на голову правління ВАТ Ігоря Смирнова. За його словами, нові власники подали на нього в суд, вимагаючи передачі майна та управління, і суд уже задовольнив цей позов. Як ми повідомляли раніше, Луганську, Зуєвську й Курахівську ТЕС, які входять до складу «Донбасенерго», 28 квітня цього року було продано на аукціоні за 208 мільйонів гривень через борги за позовом державної (!) компанії «Енергетика й паливо України» (дочірня компанія Торгового дому «Газ України»). Генеральна прокуратура України 5 травня припинила передачу майна «Донбасенерго» його покупцеві — донецькій компанії «Техремпостач» до прийняття Вищим арбітражним судом України рішення про відповідність цієї операції чинному законодавству. Однак 27 червня суд припинив розгляд справи про продаж трьох теплових електростанцій «Донбасенерго» як такої, що не підлягає юрисдикції суду.

Фонд держмайна заявив про намір повернути три ТЕС у державну власність через суд, зробивши спробу довести, що 208 мільйонів гривень — це ціна, яка занижена в декілька разів. Але вибраний на конкурсі переоцінювач, компанія «Національна мережа акційних центрів», із завданням досі не справилася. Заступник голови ФДМ Юрій Гришан, який опікується у Фонді питаннями оцінювання, повідомив, що затримки були пов’язані з тим, що на «Донбасенерго» не було повної інвентаризації майна. У зв’язку із цим терміни оцінювання було дозволено продовжити. Сьогодні, коли три з п’яти ТЕС «Донбасенерго» підуть у приватні руки, навряд чи оцінювачам дадуть завершити свою роботу. Відповідно фонд не отримає вирішального аргументу для встановлення справедливості через суд.

Блискуче проведену операцію щодо виведення з держвласності теплових станцій за сміховинною ціною здійснено за цілковитої байдужості влади. Ідея тимчасової заборони на відчуження держмайна за борги так і залишилася ідеєю. Леонід Кучма наклав вето на відповідний закон через низку статей, що його не влаштовували, зокрема, щодо припинення приватизації в енергетиці на період до виборів. Парламент не зібрав потрібної кількості голосів під час розгляду президентського варіанта закону. Президент у відповідь промовчав, і більше ніхто зі сторін ніяких дій у цій сфері не чинив. Уряд узагалі не озвучив свого чіткого ставлення до тіньової приватизації. Міністр економіки Олександр Шлапак у кінці жовтня попросив журналістів не перебільшувати цю проблему. Прем’єр-міністр Анатолій Кінах обіцяв розібратися, але все обмежилося дорученнями явно переобтяженому роботою першому віце-прем’єрові Олегу Дубині. У результаті, іноземним інвесторам показано, що тепер вони навряд чи зможуть сподіватися на купівлю українських генеруючих і розподільчих енергокомпаній, одна з яких на очах у керівництва країни і під акомпанемент преси абсолютно відкрито йде у власність маловідомого товариства з обмеженою відповідальністю. На черзі держкомпанії «Луганськобленерго» та «Донецькобленерго», які були «приватизовані» за подібною схемою — через борги і за дивною ціною. Заважають переходу цих об’єктів у приватні руки поки що тільки Національна комісія з регулювання енергетики (що не видає ліцензію новим власникам), і Держкомісія із цінних паперів і фондового ринку (яка проводить реєстр власників). Але недавнє звіряче, мало не ритуальне вбивство члена ДКЦПФР Олексія Ромашка справило такий психологічний ефект, що позиція цих відомств може стати м’якшою.

Для боротьби з тіньовою приватизацією вже давно розроблено прості рішення. Голова Фонду держмайна Олександр Бондар заявив, що потрібна лише заборона на відчуження того майна, яке включено в перелік приватизації. Більше нічого не треба, але затверджувати це рішення чомусь не поспішають ні у Верховній Раді, ні в Адміністрації Президента, ні в Кабінеті Міністрів. Те, що цю норму може бути затверджено навіть звичайною постановою уряду, доводить недавнє розпорядження прем’єра Анатолія Кінаха про заборону на відчуження майна НАК «Нафтогаз України» без відома керівництва компанії. Виходить, що рішення приймаються вибірково?

Доля «Донбасенерго» тепер цілком передбачувана. Губернатор Донецької області Янукович, який із самого початку підтримував передачу трьох ТЕС у власність «Техремпостачу», уже припустив, що станції буде просто передано в оренду тому ж «Донбасенерго». У результаті, геніальні фундатори товариства з обмеженою відповідальністю зможуть стригти купони, не управляючи об’єктом, не гасячи зарплатні борги, не реконструюючи застаріле обладнання. Одним словом, не виконуючи сумнозвісних інвестиційних зобов’язань, котрі щедро навішують на покупців, які пройшли офіційну процедуру приватизації. Навряд чи тепер ми дізнаємося імена нових власників, хоча обіцянки зробити це звучали і з Податкової адміністрації, і з Антимонопольного комітету. Тим більше, що, коли стріляють, журналісти з розумінням ставляться до мовчазності чиновників.

А от про легальну приватизацію більшості енергокомпаній, а також інших стратегічних об’єктів держава тепер, схоже, може надовго забути. Заплановані на наступний рік конкурси із продажу обленерго навряд чи привернуть увагу солідних інвесторів. Про приватизацію проданої за борги «Росави» вже ніхто не згадує, а оголошений банкрутом «Рівнеазот», ставши жертвою непорозуміння із кредитором, тепер і не мріє про прихід як інвестора РАТ «Газпрому». Під загрозою тіньової приватизації перебуває «Запоріжжяобленерго». Не випадає сумніватися, що далі потік позовів на держкомпанії із приводу боргів дивного походження зростатиме лавиноподібно. Зупинити цю лавину у компетенцiї людей, які до сьогодні особливим ентузіазмом у боротьбі з тіньовою приватизацією не вирізнялися.

Сергій СИРОВАТКА, «День»
Газета: