Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Гривня не дочекалася прибуття доларів МВФ

І пішла «гуляти» новим валютним коридором
5 вересня, 1998 - 00:00

— Я ні на хвилину не сумніваюся в тому, що МВФ надасть нам кредит, — повідомив кореспондентові «Дня» Ользі ЛЕНЬ Сергій Тігіпко. — На мою думку, це матиме на ситуацію вплив, але незначний. Перший транш кредиту надійде впродовж кількох найближчих днів, але його сума буде меншою, ніж хотілося б українському уряду.

У четвер пізно ввечері торги на Українській міжбанківській валютній біржі було відмінено до особливого розпорядження Нацбанку. Офіційний ринок валют паралізований.

Такому різкому повороту подій передувала тиха паніка на УМВБ, де в останні дні торги регулярно затримувалися, а тому проходили вечорами. Попит на валюту хронічно перевищував пропозицію і один долар неофіційно оцінювався в 3-3,3 гривні. Заява Президента про розширення меж валютного коридору, витримана в кращих традиціях стилю «на численні прохання населення», а також вражаючі неприкритою стурбованістю слова прем’єра про те, що кредит Міжнародного валютного фонду наш останній шанс — добили валютний ринок.

Того ж дня офіційний курс Нацбанку досяг верхньої межі старого валютного коридору — 2,25 грн. за долар. У кіосках обміну валют, що працюють в одному напрямі валют — на купівлю долара, попри попередження НБУ, курс продажу становив 2,46—2,47 грн. На чорному ринку — 3—3,5 грн. $1.

За день до того голова Нацбанку Віктор Ющенка заявив, що не має сенсу й далі витрачати валютні резерви НБУ для підтримки курсу в рамках валютного коридору 1,8—2,25 грн. за долар (лише за минулий тиждень Нацбанк пожертвував для цього $170 мільйонами свого резерву).

Згідно з неофіційною інформацією, В.Ющенко на закритому засіданні керівників комітетів і фракцій парламенту в середу оголосив невідкладні заходи для виходу з фінансової кризи. Серед них: девальвація гривні, санація банківської системи, обмеження вивезення валюти за рубіж і, що особливо цікаво, — введення мораторію на виплати внутрішнього боргу. Інакше кажучи, В.Ющенко, котрий напередодні переконував парламентаріїв, змушений був визнати: в Україні розростається справжня фінансова криза і 24 серпня було змарновано шанс адекватно відреагувати на ситуацію. (До речі, «День» у своїх публікаціях попереджав про можливість фінансового краху — саме для того, щоб оцих «адекватних заходів» було вжито.) Словом, усе, що відбувається у нас, дуже схоже на передкатастрофічну ситуацію в Росії. Залишилося тільки Л.Кучмі назвати наступника й повернути попереднього прем’єра. А коли серйозно, то політичні наслідки нинішнього фінансового ступору ще попереду.

А фінансисти в нинішній вельми складній ситуації звинувачують саме власті, що не вживають жодних кардинальних заходів, а лише сподіваються на міжнародну фінансову допомогу. Тим часом валютні дилери не схильні до оптимізму і стверджують, що коли навіть кредит буде виділено, то перший транш у $250 млн. не заспокоїть ринок. «Транш нічого не змінить, оскільки його вистачить ненадовго. Він не вирішить проблем, єдине, що, може, тоді Нацбанку вдасться отримати кредити Світового банку — $400 млн. до кінця року», — заявив «Українським новинам» начальник відділу Укрсиббанку Дмитро Федотов. До того ж падіння валютних резервів НБУ призведе до того, що Нацбанк буде змушений відмовитися від підтримки курсу гривні, що посилить девальваційні очікування учасників ринку. Заступник голови правління російського «Національного резервного банку» В’ячеслав Юткін заявив «Дню», що втримати гривню в рамках нового коридору Нацбанкові вдасться лише кілька місяців, після чого гривня все одно вирушить у вільне ринкове плавання. А поки що у вільному плаванні борсаються: керівництво країни, яке сподівається на кредити, учасники ринку, які чекають коридорного вирішення, і населення, яке знову переконалося, що немає нічого надійнішого від старого доброго долара. На чорному ринку — знову ренесанс.

Яна МОЙСЕЄНКОВА, «День»
Газета: