Учора Вищий адміністративний суд скасував рішення Апеляційного адміністративного суду про заборону будівництва на Пейзажній алеї. Тож «казковий» сквер і алея — улюблені місця киян та гостей міста — знову опинилися під загрозою знищення. Своїм рішенням суд задовольнив бажання МЗС побудувати тут (до речі, у буферній зоні об’єкта всесвітньої спадщини ЮНЕСКО — Софії Київської) багатоповерхівку. Громадськість готується вкотре захищати не лише Пейзажку, що вже стала візитівкою міста, а й своє право на життя в комфортному естетичному середовищі. Парадоксально, що середовище, яке створюють самі кияни, перманентно потрібно захищати від... держави.
«Це судове рішення свідчить про те, що влада взагалі не розуміє першочергових потреб — нормального міського середовища. Вона розуміє проблеми пенсій, газу, але не розуміє, що в людей є потреби в комфортному естетичному середовищі... Влада вважає, що це якісь витребеньки, комерційні інтереси й політичні провокації, а не природні й базові потреби людини», — пояснює «Дню» Ігор ЛУЦЕНКО, керівник ГО «Збережемо старий Київ». На його думку, цей випадок є показовим: в Україні не діє верховенство права, не дотримуються законів і не цінують комфортного життя громадян.
«Зверніть увагу, суд ухвалює рішення не знести, умовно кажучи, якусь хрущовку в мало естетичному місці, а фактично знищити одне з найкрасивіших місць у Києві, яке було створене киянами без участі влади», — коментує ситуацію «Дню» Олександр БРИГИНЕЦЬ, голова постiйної комiсiї Київської міської ради з питань культури та туризму. Від підкреслює, що це рішення є «абсолютно провокаційним», і воно дає зрозуміти, що «київська влада не спроможна сьогодні обстояти й захистити інтереси киян, тому що є складником загальної системи влади й працює в інтересах замовника — найвищих політичних ешелонів».
«Ми продовжуватимемо протести, найближчим часом організуємо вуличні акції. Також ми плануємо цілодобову охорону цього скульптурного парку, оскільки існує ризик того, що там почнуть щось руйнувати. І, звичайно, ми продовжуватимемо судову боротьбу», — перераховує Ігор Луценко подальші дії захисників Києва. У свою чергу, Олександр Бригинець упевнений, що громадськість зможе вкотре обстояти Пейзажну алею, інша річ — чи вистачить їй сил і натхнення обстояти інші культурні пам’ятки, що також опинилися під загрозою знищення.
«Безумовно, громадськість обстоїть цю алею. Шкода, що її сили й увагу вкотре доводиться витрачати на захист Пейзажки, а не на те, щоб продовжити боротьбу в інших місцях. У мене таке враження, що влада намагається створити так багато «гарячих точок» у Києві, щоб кияни просто не знали, що захищати, і мали відчуття, що все валиться», — підсумовує Бригинець.