Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЄС загоює рани

18 квітня, 2003 - 00:00

Формальною метою зібрання європейських лідерів у Афінах було розширення Євросоюзу на Схід. Фактичною стало загоювання ран, які виникли внаслідок іракської кризи. Після підписання у середу договору про приєднання до ЄС десяти нових членів європейські керівники почали обдумувати текст спільної заяви щодо відновлення Іраку. Зрештою було вирішено, що «центральну роль» у реконструкції арабської країни має відігравати Організація Об’єднаних Націй.

Європейські лідери намагалися відновити реноме ЄС як цілісного і злагодженого блоку. Французький президент Жак Ширак знову дорікнув державам колишнього соцтабору, які з наступного року стануть повноправними членами ЄС, за те, що вони підтримали воєнну політику американців щодо Багдада. У такій же мірі шираківський заклик до солідарності в «європейській родині» стосувався інших прибічників Вашингтона — Великої Британії, Італії, Іспанії i Данії. Країни ЄС намагалися вирішити давні непорозуміння, у тому числі й у відносинах зі Штатами. Відомо, що сім країн ЄС можуть відправити на прохання США до Іраку миротворчі частини для підтримання стабільності в країні. Ширак повідомив, що найближчими днями з Іраку прибудуть літаки з пораненими дітьми для лікування в європейських шпиталях.

Схоже, афінська зустріч стала першим кроком до компромісу. Хоча про повне примирення європейських держав, а тим більше — про відновлення трансатлантичної єдності говорити рано. Утім, головну мету саміту досягнуто: 15 країн — чинних членів ЄС, і 10 майбутніх підписали договір про розширення. Сам прийом нових членів відбудеться в травні 2004 року. Права на місце в об’єднаній Європі намагалася домогтися в Греції делегація з України. Президент Леонід Кучма наголосив учора, що Київ не має наміру форсувати питання свого членства в Євросоюзі, але хоче підтвердження можливості отримати його в майбутньому, вітає те, що наближує Україну до повноправного членства в ЄС, і не погоджується з тим, що підміняє таку перспективу. «Для України головне не терміни, а зміст. Для нас більш актуальне сьогодні завдання вступу до Світової організації торгівлі, а також адаптація внутрішнього законодавства до стандартів ЄС», — підкреслив він. Самі євросоюзівці (як нинішні, так і майбутні), вочевидь, не проти тісного співробітництва з Києвом. Принаймні французький лідер Жак Ширак запевнив, що Париж підтримуватиме лінію на отримання Україною асоціації з ЄС. Президент Польщі Александр Кваснєвський так само підтвердив, що був би радий колись «поговорити на тему членства України в ЄС дуже серйозно».

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: