Як стало відомо «Дню», у четвертому «турі», тобто у запеклій конкурентній боротьбі, 15-ть із 18-ти членів Шевченківського комітету проголосували за те, щоб Національну премію України імені Тараса Шевченка присудити письменниці і культурологу Оксані Пахльовській — за книгу публіцистики «Аve, Europa!». Залишилася формальність — підписання указу. «День» щиро вітає свого постійного автора та друга! І радий за українську громадськість! Ми не раз писали про те, що діяльність таких людей, як пані Оксана, заміняє роботу кількох наукових інституцій. «На мою думку, цьогорічні лауреати — постані вагомі, — зазначає голова Шевченківського комітету Микола Жулинський. — Особливо радий за Оксану Пахльовську — нашу співробітницю — працівника Інституту літератури. Вона достойна цієї премії. Це — людина глибокої інтелектуальної напруги, такого зболеного і водночас об'єктивного намагання зрозуміти, в якому стані зараз Україна, яка її перспектива... Пані Оксана має сильну внутрішню потребу бути присутньою серед свого народу. Її книга публіцистики «Ave, Europa!» — резонансна!».
А ось як прокоментувала «Дню» відзначення своєї книги Оксана Пахльовська у телефонній розмові з Риму:
«— В цей момент перебуваю в складному діалозі з самою собою. Не вмію співмірювати роботу з категорією нагороди. А це нагорода особлива — не абстрактна формула, а ім'я великого Поета. Перше відчуття — я вдячна всім, хто вважав мою книжку «Ave, Europa!» гідною цієї премії. І вдячна насамперед за увагу до основної теми цієї книжки. Гірко це говорити, але мушу: сьогодні — особливо ж на тлі останніх подій — Україна знову відкинута на драматично далеку дистанцію від європейської перспективи. Отже, тим більше історія, доля, наше власне сумління вимагають від нас вірити в цю перспективу і працювати для неї. Адже це ЄДИНО МОЖЛИВА дорога для України, якщо хочемо бачити нашу країну цивілізованою і гідною державою.
А друге відчуття... У цей лавиноподібний процес тотальної девальвації цінностей, яку переживає пострадянське суспільство — і не лише українське, — неодноразово робилися спроби втягти і Шевченка, припасувавши його то до одного, то до другого прокрустового ложа. Вже не кажучи про шовіністичний шабаш навколо нього в останні роки. Природно, зрештою: у змізернілих вимірах незатишно почувати поряд геніїв. Але нам ДОВЕДЕТЬСЯ перечитати Шевченка — щоб зрозуміти, що з нами сталося вчора і що з нами відбувається сьогодні. І відкрити, що той поет, якого російська держава боялася так, що заборонила не лише писати, а й малювати, із засланських своїх степів бачив не лише нову Україну, а й нову Європу. В тодішній Європі це був один з найрадикальніших поборників свободи — свободи кожної окремої людини, свободи кожного народу — від Фінляндії до Кавказу, від азійських країн до Молдови, Чехії, Польщі. А свобода — це базова цінність європейської цивілізації.
Тому нагорода, що має ім'я Шевченка, — це не так премія, як моральний імператив, вага відповідальності перед вічністю цього Поета, який «на сторожі» нації поставив Слово. Тоді ця нація була знищена, здавалося, до кореня. «А на Україну не поїду (...). Там одна тільки Малоросія зосталась», писав Шевченко. Кілька слів — а це діагноз. Але завдяки його Слову Малоросія стала Україною, а «малі оті раби німі» стали вільними людьми. Однак Шевченко також попередив нас, що в українській історії свобода ніколи не буває відвойована раз і назавжди. Це наш Вергілій — і разом з ним ми вступаємо в нове коло Пекла. Але саме разом з ним з цього пекла ми, нарешті, вийдемо. Буде так, а не інакше. «Борітеся — поборете!». В цьому суворому благословінні Поета — ключ до майбутнього.»
Зі слів Миколи Жулинського ми також дізналися, що цьогорічними шевченківськими лауреатами стали: письменниця Галина Пагутяк, поет Дмитро Іванов, актор Богдан Козак, журналіст і публіцист Михайло Андрусяк, художники Кость Лавро і Віктор Ковтун, народний майстер Степан Ганжа та художник і колекціонер ікон Микола Бабак у співавторстві із мистецтвознавцем Олександром Найденим. Урочиста церемонія нагородження відбудеться 9 березня у Національній опері України.
P.S. До речі, 19 лютого, у п'ятницю, о 19.15 та 20 лютого в суботу, о 19.15 в ефірі каналу «Культура» дивіться програму «Діалог» з Оксаною Пахльовською та Ларисою Івшиною. Повтор 20 лютого, у суботу, о 9.20 та 21 лютого,у неділю,о 9.20