Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Іменна зброя<BR>Мішенню є виборець

10 листопада, 2001 - 00:00

Укотре визначити рейтинги провідних партій і партійних блоків спробував «Фонд Свободи», провівши з 1-го по 5 листопада поточного року всеукраїнське опитування громадської думки. Було опитано 1200 респондентів, громадян України, старших за 18 років. Результати такі: у КПУ — 22,1%, у «НУ» — 14,9%, подолали 4-відсотковий бар’єр також СДПУ(о) — 5,6%, блок «За єдУ» — 4,7%, СПУ — 4,5%, блок «Яблуко» — 4,3% і Партія зелених — 4,1%. Серед тих, котрі не подолали бар’єру, непогані шанси в Партії промисловців і підприємців А. Кінаха (2,9%), яка стрімко набирає обертів. 2,8% набрав «Блок Юлії Тимошенко». За ним ідуть ПСПУ (2,2%), УНА (1,6%), Демократичний союз (1,3%) та Українська партія «Єдність» (0,9%).

За словами президента «Фонду Свободи» Ігоря Дементьєва, рейтинги багатьох партій, блоків та окремих політиків дуже коливаються. Наприклад, рейтинг А. Кінаха зростає прямо пропорційно падінню рейтингу В. Ющенка. Рейтинг «Нашої України» нестабільний і має тенденцію до зниження. За словами експерта, по 10% вiд списку, які пропонуються НРУ, УНР і ПРП, зараз становлять по 4 депутатськi мандати на партію. Це не дасть їм можливості створити в новій Верховній Раді свої фракції і є продовженням курсу на ліквідацію всіх партій, які входять в «НУ» та об’єднання їх в одну нову партію. За словами І. Дементьєва, якщо квоти не буде істотно збільшено, то до передбаченого «Фондом Свободи» опору в регіональних організаціях НРУ додасться ще й невдоволення верхівки цих партій.

Рейтинг СДПУ(о) зріс із 4,7% у серпні — до 5,6% у листопаді. Однак в СДПУ(о), вважає президент «Фонду Свободи», є невикористані ще резерви для зростання, оскільки 11% населення зазначає, що соціал-демократична течія для них найближча з усіх, які є в Україні.

Блок «За єдину Україну» втратив у рейтингу: із 7,6% у серпні — до 4,7% у листопаді. Вважається, що не останню роль у цьому відіграє «лідерське питання» цього блоку.

Проаналізувавши отримані результати, «Фонд Свободи» прийшов до висновку, що жодна політична сила не матиме в новій Верховній Раді беззастережної більшості. Наприклад, на сьогодні «Наша Україна» отримала б за списком 34 місця, від 225 «партійних» місць, і ще приблизно 12—15 місць по мажоритарних округах. У сумі це становить менше як 50 депутатських мандатів, що дуже далеко від 225 місць, потрібних для отримання парламентської більшості, яку задекларував В. Ющенко.

Поки що може йтися тільки про компромісну коаліційну більшість, яка включає в себе всі центристські сили, хоч як би хворобливо вони й персонально їхні лідери ставилися одне до одного. Така більшість буде ситуаційною. Однак голосування щодо Земельного кодексу засвідчило, що з основних економічних проблем депутати із центристських і правих фракцій можуть порозумітися. Саме від того, чи буде сформовано у ВР компромісну більшість, залежить, чи стане новий парламент центром стабільності. В іншому разі ВР може стати джерелом проблем, як це бувало в минулому.

Руслана ПЕСОЦЬКА
Микола НЕСЕНЮК
Газета: