Перші незадоволені економічним екстремізмом уряду з’явилися за кордоном. І не де-небудь, а в дружній Польщі. Польські підприємці, які вклали гроші в українські спеціальні економічні зони, збираються добиватися компенсації від української держави через суд, якщо пропозиції Кабінету Міністрів України про скасування інвестиційних пільг наберуть чинності. Про це повідомила українська служба «Радіо Свобода», зауваживши, що причиною невдоволення польських інвесторів стала пропозиція українського уряду від 31 березня, що передбачає скасування пільг для ВЕЗ, а також щодо оподаткування деяких видів діяльності інвесторів.
Як уже повідомлялося, поправки до державного бюджету України на 2005 рік передбачають скасування пільг для ВЕЗ з метою збільшення надходжень до держбюджету. На думку низки представників уряду, з допомогою ВЕЗ бізнесмени уникають сплати податків і здійснюють тіньові операції.
В українських ВЕЗ нині діє близько 70 польських фірм, більшість із них — у ВЕЗ «Яворів» у Львівській області. За оцінками польського міністерства економіки, інвестори із цієї країни вклали в українську економіку близько $150 млн. 2005 року вони планували збільшити свої капіталовкладення в Україні ще на $100 млн. Тепер польські підприємці ставлять під сумнів реалізацію цих планів через скасування пільг у ВЕЗ і домагаються захисту своїх інтересів уже від уряду Польщі.
Рішення українського уряду стало несподіванкою й для польського прем’єра Марека Бельки. «Я не знаю, який статус має це рішення й чи передбачає український уряд якусь компенсацію за порушення попередньої угоди. Зараз мені про це нічого не відомо», — сказав він. Представники польсько-української економічної палати заявили, що до них звертаються польські бізнесмени, які в разі необхідності збираються через суд відстоювати свої права в Україні. Найбільше обурення інвесторів викликає те, що український уряд намагається «змінити правила гри без попередження» й поставити їх перед фактом. У мінекономіки Польщі зазначають, що рішення українського уряду може бути викликане й прагненням України до найшвидшого вступу до Світової організації торгівлі, однак не можуть погодитися з подібними методами. За словами експерта міністерства Ельжбети Бодьо, на Польщу теж чинили тиск з боку Європейського Союзу з метою закриття ВЕЗ, однак поляки зробили це поступово. І саме цього польська сторона добиватиметься від України, сказала вона.
«Ліквідація пільг, безумовно, викличе погіршення інвестиційного режиму — передусім для тих підприємств, які чесно працювали в ВЕЗ і на територіях пріоритетного розвитку. Невдоволення польських інвесторів цілком виправдане, й вони мають усі підстави подати в суд і виграти справу. У результаті ми отримаємо велику кількість позовів», — прокоментував ситуацію «Дню» директор Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський. А президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жаліло вбачає особливість ситуації в тому, що ВЕЗ на заході України базувалися на більш прозорому, ніж в інших регіонах, польському капіталі, якому ніщо не заважає виходити на рівень судових розглядів. «Держава має дотримуватися своїх зобов’язань», — підкреслив експерт.
На думку економіста Міжнародного центру перспективних досліджень Євгенії Ахтирко, рішення уряду про скасування ВЕЗ було «оптимальним», оскільки імідж у ВЕЗ був негативним і інвестицій туди притягувалося порівняно небагато. У тих обставинах, у яких діяв уряд, зазначила Є. Ахтирко, треба було діяти швидко — розбиратися в кожному окремому випадку в нього не було часу.
Іншої точки зору дотримується І. Бураковський, який вважає, що уряд мав декілька можливостей уникнути конфлікту з інвесторами: зробити політичну заяву, передбачити певну процедуру, провести попередні переговори з інвесторами щодо індивідуальної компенсації втрати пільг.