Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Київ переймає досвід Авіньйона

У палаці «Україна» почалося «ув’язнення» місцевих керівників
6 серпня, 1998 - 00:00

«Будемо сидіти, доки не вирішимо цю проблему», — «пошуткував» на початку Прем’єр-міністр Валерій Пустовойтенко. Глибинний зміст цієї ремарки присутні усвідомили вже через три години, коли віце-прем’єр-міністр Микола Білоблоцький пообіцяв видати спеціальні перепустки для виходу з гостинного концертного залу тільки тим із присутніх, хто «допоможе» урядові виплатити заборгованості щодо пенсій. «Публічне вибачення та пробудження громадської совісті», як охарактеризував дійство голова НБУ Віктор Ющенко, «впало на голови» неплатників з неминучістю стихійного лиха. Омріяний жовтенький папірець-перепустку «на свободу» за підписами Миколи Білоблоцького та міністра Кабінету Міністрів Анатолія Толстоухова отримували тільки щасливчики, які негайно спромоглися перевести на рахунок Пенсійного фонду 30% своєї заборгованості на 1.07.98, а також проплатити 5% податкової заборгованості державному бюджету. Голови райдержадміністрацій та керівники підприємств приречені милуватися інтер’єром «України», доки не буде підтверджено перерахування коштів та не буде підписано спеціальні зобов’язання з графіком погашення заборгованостей державному бюджету, Пенсійним та Чорнобильським фондами.

Для цього створено комісії на чолі із главами обласних адміністрацій та керівниками фінансових управлінь області. Валерій Пустовойтенко побажав присутнім плідної праці до 11.00 у п'ятницю, коли має бути прийнята спеціальна постанова уряду, і поїхав у відрядження. На прощання він порадив не штурмувати виходи з огляду на посилені наряди правоохоронців по периметру «України».

Спантеличені заручники коментувати події відмовились і натхненно розпочали штурм телефонів. Тим часом Микола Білоблоцький пояснив, що такий дещо неетичний крок уряду був спричинений загальним правовим нігілізмом боржників державного бюджету та Пенсійного фонду. Станом на 1 липня 1998 року недоїмка за платежами до Зведеного бюджету України збільшилася порівняно з початком року у 2,5 разу і становила 5,9 млрд. грн., а на 21.07.98 — 6,9 млрд. грн. У результаті заборгованість щодо виплат пенсій становила понад 1,8 млрд. грн. Загалом більш як 25 тисяч підприємств, установ, організацій не виконують свої зобов'язання перед Пенсійним фондом. 84% цих недоїмок становлять борги підприємств Мінагропрому, Мінпромполітики, Мінвуглепрому. Заступник міністра Мінпромполітики став першою жертвою боротьби з неплатниками: його звільнили з роботи прямо на вчорашньому засіданні. Така ж доля чекає і тих глав місцевих адміністрацій та керівників підприємств, які не будуть виконувати підписані вчора зобов'язання та графіки погашення заборгованості. Тому, з точки зору Білоблоцького, нічого страшного не відбудеться, коли місцеві керівники три доби понервують в «Україні».

Ольга ЛЕНЬ, «День»
Газета: