Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коли на вулицi мiнус 21 С, вода здається кип’ятком

15 грудня, 2000 - 00:00

Як тільки температура Дніпра падає до +10 градусів, як тільки у воді припиняють розмножуватися мікроорганізми, на запорізьких міських пляжах — знову людно. В урочистiй обстановцi послідовники Порфирія Іванова в дружній компанії з членами секції любителів зимового плавання «Аляска» відкривають зимовий купальний сезон. Більше 50 чоловік в численному оточенні цікавих роззяв скидають з себе одяг і під аплодисменти тріумфуючого натовпу кидаються в обійми водної стихії.

«Сама назва нашої секції, — ділиться з кореспондентом «Дня» наставник «Аляски» , військовий пенсіонер Анатолій Вербицький , — викликає асоціації з холодом. З кожним роком любителів зимового плавання стає все більше, хоч переважна більшість громадян продовжують вважати нас божевільними, нехай навіть і в хорошому смислі цього слова. Насправді ж ми просто любимо життя. Ми з’єдналися з природою, і вона наповнює нас здоров’ям, енергією, бадьорістю і, якщо хочете, оптимізмом. Людей дуже важко умовити увійти в крижану воду перший раз. Чуєш відповіді типу: «Ой, знала я одного «моржа». Він купався, потім захворів і помер від запалення легень». Де, за яких обставин — люди, як правило, не міркують. Насправді ж «моржування» — це серйозна, опрацьована науковим шляхом техніка. Головне — не зашкодити організму. Наш основний принцип — не допустити його переохолодження. Помиляються ті, хто думають, що «моржі» залазять у воду і сидять в ній до посиніння. Нічого подібного. Спочатку — гімнастичні вправи, які дозволяють розігріти організм гідродинамікою крові. Потім пливемо 50-метрівку, виходимо на берег, пробіжимося по сніжку, знову заходимо у воду, поринаємо три рази з головою, щоб енергетику взяти від проточної річкової води, розтираємося і крос 1 км. Подихали, подивилися на природу, посміхнулися і додому, з прекрасним настроєм, червоними щоками, невимовним почуттям захоплення і радості. Так що у воді ми знаходимося не більше півтори хвилини. До речі, легше усього в моральному плані купатися при максимально низьких температурах. У минулому році, наприклад, коли на вулиці було —21 0 С, вода здавалася нам кип’ятком — +7

С, уявляєте який перепад?! Це було чудово!

Найперший і головний поштовх — бажання займатися зимовим плаванням. Шкода, що причиною бажання у людей часто є фізичнi і моральнi недуги. Це дуже інтимні речі. Є в нас у групі, наприклад, Людмила Олександрівна Солодова. У неї були дуже серйозні проблеми психологічного характеру. Жінка стала вдовою. Вона дуже любила свого чоловіка. Всі захоплювалися — яка прекрасна сім’я! І раптом... Людмила Олександрівна сильно переживала. Можна сказати, в’янула на очах, поки не перестала відривати погляд від землі. Сьогодні ця жiнка невпізнанна. Вона повна сил, енергії і здоров’я. Є в нашій групі і парубок. У нього був страшний склероз. Людина буквально вмирала. До нього прийшли наші хлопці і запитали, мовляв, яка різниця, де вмирати — в лікарняному ліжку або на березі? Він погодився, що різниці немає. Відтоді водить машину, у нього є діти — живе повноцінним життям.

Наші заняття позбавляють практично від усіх хвороб, крім тих, які вимагають хірургічного втручання. Головне — правильно до них підійти. Я можу привести приклад із свого особистого досвіду. 25 років служив у армії. Болячок нахапав, як собака бліх. Лікарі ставили діагноз — облітеруючий ендертереїт. Кажучи зрозумілою мовою — порушення кровообігу. У мого знайомого з цим же діагнозом вже відрізали на ногах 6 пальців. Під питанням — ампутація ступні. Хвороба не виліковується. Я почав плавати. Згодом все зникло. Мене завжди знали як повну людину. Крижана вода розчинила 25 кілограмiв зайвої ваги. Почуваю себе прекрасно. Скажу чоловікам, — продовжує Анатолій Вербицький, — потенція в мої роки — молодий позаздрить. Коли дружина побачила, що відстає від мене за формою, без сумнівів приєдналася до «моржів». Результати не примусили себе довго чекати. В минулому році була сильна епідемія грипу. Люди хворіли місяцями. Моїй дружині знадобилося усього 3 дні, щоб одужати. Першого дня, незважаючи на температуру, вона купалася в крижаному Дніпрі, другого — температура почала відступати, і третього — дружинана вийшла на роботу.

Проте я б не радив займатися зимовим купанням людям з хворим серцем. Навантаження на організм все-таки дуже велике, і воно може привести до інфаркту. Хоч я не медик. Я просто знаю, що нічого поганого, крім користі, заняття не принесли жодному з нас. У перспективі ми плануємо провести змагання iз зимового плавання. Аналогічний вид спорту поширений в Угорщині. Сподіваємося, що він приживеться і на Україні».

Після розмови з Анатолієм Вербицьким, «День» звернувся до представників медицини — як традиційної так і народної. Ось що думає з цього приводу головний лікар запорізького обласного центру народної і нетрадиційної медицини Володимир П’яцалюк :

«Зимовим купанням люди займаються з давніх-давен. Крижана вода — не що інше, як подразник для шкіри, стимул для поліпшення кровообігу і, відповідно, живлення свого організму. Короткочасне охолоджування ще ні для кого не було шкідливим. Якщо дитину з температурою +38 градусів занурити в холодну воду, це не викличе ніяких ускладнень. Недаремно священики роблять це при хрещенні дітей. Всі вважають, що це священна справа. Насправді дитина не хворіє тому, що короткочасне охолоджування приносить організму користь. Повинні бути, звичайно ж, певні методики. Хаотичне купання в зимовий час неодмінно приведе до захворювань. Якщо людина не настроєна, не підготовлена теоретично — спрацьовує зворотний ефект. Звужуються судини і спричиняються запальні процеси. Люди за своєю генетичною структурою поділяються на шість груп. До перших двох відносяться фізично міцні організми. У таких людей потреба в холоді виникає сама собою. Другі дві групи — люди середнього імунітету. П’ятий, шостий типи — люди дуже чутливі і до метеорологічних змін, і до перепаду температури. До них наставники зимового плавання повинні підходити дуже обережно, індивідуально, щоб не зашкодити здоров’ю. Винятковий варіант, наставник — лікар. Хоч далеко не всі професійні медики сьогодні можуть служити прикладом бадьорого духу і відмінного здоров’я».

Завідуюча терапевтичним відділенням міської поліклініки №1 Тетяна Гергец, до процедури зимового купання відноситься з великою обережністю. «Такі заняття, — говорить вона, — повинні в обов’язковому порядку проводитися під контролем і брати участь у них фізично хворим я б не рекомендувала. Холодна вода обов’язково викликає спазм судин. У свою чергу спазм викликає ішемію серця, нирок, судин нижніх кінцівок. Якщо людина не дуже здорова і увійде взимку в річку, це може привести до дуже важких наслідків. Холод — це стрес. Організм може з ним справлятися тільки певний час. Для здорових людей це добре. Що ж до тих немолодих жінок, які свідчать про диво зцілення, можливо, це стрес звів нанівець ефект клімактеричного періоду, який досить важко переноситься організмом. Рано або пізно у більшості «моржів» неминучі хвороби нирок, облітеруючий атеросклероз. Це їх «професійні» захворювання, підсумком яких часто є ампутація ніг. До речі, Порфирій Іванов помер саме з цієї причини. Йому відрізали ногу. Говорити про зцілення так от відразу я б не стала. Потрібно почекати 10 — 15 років. Моя порада проста. Перш ніж почати займатися зимовим купанням, необхідно підійти до свого лікаря, пройти обстеження і порадитися, чи варто починати над собою подібні експерименти?!

Дмитро БРОВКІН, «День», Запорiжжя
Газета: