Учора Рада національної безпеки й оборони заглибилася в питання економіки. Відкриваючи засідання, Президент України Віктор Ющенко сказав, що на ньому розглядатимуть заходи щодо підвищення захисту прав власності в Україні. За словами Президента, вирішення цього питання дасть сигнал інвесторам, «працювати їм чи не працювати з Україною». Члени РНБО також розглянуть проект указу глави держави про першочергові заходи з протидії корупції та з детінізації національної економіки й заходи, спрямовані на вступ України до Світової організації торгівлі.
Чи можна відшукати в такому напруженому порядку денному ключовий пункт, який впливає одночасно на внутрішні та зовнішньоекономічні проблеми, що гальмують розвиток нашої країни? Швидше за все, це тiнізація економіки. І, схоже, учора на засіданні РНБО на нього звернули увагу.
Рівень тіньової економіки в Україні за підсумками першого півріччя 2005 року зріс до 32% відносно офіційного обсягу валового внутрішнього продукту, тоді як у першому кварталі рівень «тіні» вдалося зменшити до 28— 29% у порівнянні з 35% ВВП у першому півріччі 2004 року. Таких висновків дійшли експерти Мінекономіки в аналітичній записці, підготовленій у рамках складання консенсусу-прогнозу макропоказників на 2005—2006 роки. «Наявність невирішених проблем у економіці не сприяла закріпленню тенденцій до скорочення тіньового сектору», — констатують експерти. На їхню думку, причина цього в погіршенні підприємницького середовища після масштабних змін у законодавстві, внесених при прийнятті держбюджету на 2005 рік. Наслідком цього стало і скорочення приросту інвестицій іноземного капіталу в Україну, й зростання податкового навантаження на економіку. Це вперше відкрито визнано державним органом країни. Обсяги простроченої заборгованості з відшкодування ПДВ зросли до 2,6 млрд. гривень. На думку авторів дослідження, «...прак тично соціальні виплати поточного року здійснюються за рахунок вилучення коштів підприємств, зростання державних боргових зобов’язань і скорочення надто важливих бюджетних витрат для підтримки в належному стані важливих інфраструктурних об’єктів». Аналітики також вказують на істотне сповільнення темпів приросту інвестицій у основний капітал: з 32,2% — у першому півріччі 2004 року до 8,5% — у січні—червні 2005 року. Великий збиток національній економіці завдала ревальвація реального обмінного курсу гривні, проведена Нацбанком навесні цього року. За вісім місяців вона на 14,1% знизила конкурентоспроможність українських підприємств і обумовила негативні структурні зміни в експорті, істотне скорочення позитивного сальдо платіжного балансу країни.
У цих умовах уже, схоже, дещо втратило гостроту питання якнайшвидшого вступу України до СОТ, хоча в пам’яті наших громадян ще залишаються упевнені чи, тепер вже, дещо самовпевнені заяви нашого керівництва про те, що нас приймуть туди ще цього року.
Напередодні засідання РНБО столицею поширювалися суперечливі чутки про те, що «розбір польотів» iз приводу просування процесу вступу України до СОТ може закінчитися чи оргвисновками, чи виробленням узгодженої позиції, що пояснює громадськості причини невиконання обіцянок. Але екс-перший заступник міністра економіки Валерій П’ятницький, який свого часу займався цими питаннями, в розмові з «Днем» висловив заспокійливий прогноз: «Переговорний процес iз цього питання триває вже досить багато років, і я не думаю, що доцільно робити висновок про те, що за останні півроку щось зроблено погано чи протягом року, тому що на різних етапах приймалися ті чи інші рішення, досягалися ті чи інші домовленості, що відображали розуміння процесу в якомусь конкретному контексті». «Одна справа двосторонні переговори, угоди, підписані в 2001 році, й інша — укладені сьогодні, — говорить П’ятницький. — Ситуація змінювалася і в економіці загалом, і в окремих галузях». На думку експерта, ситуацію на РНБО буде «досить глибоко розглянуто та прийнято рішення, пов’язані із закінченням процесу, а не рішення, направлені на те, щоб щось відмінити. Інакше доведеться знову розпочинати переговорний процес».