Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Кордони терпіння

США відкорегують тактику в Іраку
27 жовтня, 2006 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Схоже, що в США уривається терпець з приводу безперервного насильства в Іраку. Непрямо це визнав американський президент Джордж Буш у своєму виступі в Білому домі перед виборами до Конгресу, які відбудуться 7 листопада. Зокрема, президент заявив, що його «серйозно непокоїть» зростання насильства в Іраку і в той же час він визнав, що «терпіння Америки не безмежне» в тому, що стосується спроб іракського уряду взяти під контроль ситуацію в країні, зокрема, покласти край діяльності шиїтських «ескадронів смерті».

На прес-конференції в Білому домі Буш ще раз висловив заклопотаність з приводу кровопролиття в Іраку. Він зазначив, що нещодавні події, включаючи загибель 93 американських солдатiв і більше 300 службовців іракських сил безпеки, а також напад на мирних мешканців, вселяють йому «серйозну стурбованість». «Я знаю, що багатьох американців не задовольняє ситуація в Іраку, — цитує Бі-Бі-Сі слова президента. — Мене також не задовольняє». При цьому він зазначив, що успіх американської політики в Іраку важливий для перемоги у війні проти тероризму.

Буш попередив, що якщо врегулювати ситуацію в Іраку не вдасться, то екстремісти отримають доступ до нафти і використають цю країну як базу для своїх операцій, спрямованих на створення «радикальної імперії від Іспанії до Індонезії».

Президент заявив, що США ухвалили рішення не відхилятися від курсу щодо Іраку, але з корегуванням тактики, щоб протистояти супротивнику, який також змінює правила гри. Він також повідомив, що США закликають іракських лідерів вжити «рішучих заходів», які спрямовані на припинення зіткнень між шиїтами і сунітами. За словами Буша, уряд Іраку погодився наслідувати план прийняття політичного курсу і заходів із забезпечення безпеки, спрямованих на «кування» єдиної, стабільної демократії.

Президент висловив думку, що прийняття певних термінів виведення американського військового контингенту чисельністю 140000 військовослужбовців з Іраку означало б поразку. «Ми не можемо піти, поки робота не буде зроблена», — вважає він.

Раніше прем’єр-міністр Іраку Нурі аль-Маліки також сказав, що поки не вирішене питання про який-небудь остаточний термін виведення американських військ, проте повторив, що буде мати справу з озброєними формуваннями, відповідальними за більшість випадків кровопролиття в країні. Під час прес-конференції, що транслювалася по національному телебаченню, іракський прем’єр пообіцяв розв’язати проблему з бунтівниками і покласти край діям незаконних військових формувань, якi звинувачують у зростаючому насильстві між громадами країни. «Тільки держава має право мати зброю... Ми будемо розбиратися з тими, хто діє поза рамками закону. Ми суворо покараємо всіх, хто порушує закон», — сказав Маліки.

Іракський прем’єр неодноразово обіцяв упоратися з бойовиками, але, як зазначають спостерігачі, при цьому він намагається зберігати рівновагу в коаліційному уряді. До складу кабінету входять і шиїтські партії, у яких є воєнізовані формування.

Не випадково вибрано і час нинішньої заяви іракського лідера. Минулого вівторка ключові особи в адміністрації Буша закликали іракський уряд взяти на себе велику відповідальність за становище з безпекою в країні.

За словами посла США в Іраку Залмая Халілзада, іракські власті узгодили графік політичних кроків і заходів щодо зміцнення безпеки, в тому числі — із розформування воєнізованих загонів. Проте Маліки заявив, що жодних термінів встановлено не було. За його словами, заяви американських представників про узгоджений графік було зроблено в розрахунку на американських виборців напередодні листопадових проміжних виборів до Конгресу США. «Нас це питання не дуже хвилює», — заявив іракський лідер.

Тим часом Залмай Халілзад заявив, що чекає на «істотні успіхи» в Іраку протягом року. Американський посол особливо виділив «Армію Махді», яку, за його словами, «як і інші загони, треба взяти під контроль, розформувати й реінтегрувати в урядові сили». Бойовиків «Армії Махді», вірних шиїтському проповіднику Моктаді Садру, неодноразово звинувачували в причетності до «ескадронів смерті», які здійснюють напади на сунітів.

Виступ Буша відбувся за два тижні до проміжних виборів до Конгресу США, напередодні яких спостерігається невдоволення багатьох американців з приводу дій адміністрації США в Іраку. Становище в Іраку, а також втрати, що зростають серед американських військових, стануть, на думку багатьох оглядачів, одним iз ключових питань під час підготовки до листопадових проміжних виборів до Конгресу. З початку військової операції в Іраку 2003 року загинув 2761 американський військовий.

Газета: