Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Краса по-японськи

31 серпня, 2006 - 00:00

2 вересня на Контрактовій площі в Києві концерт барабанщиків «Tawoo» дасть старт фестивалю «Місяць Японії в Україні». Взагалі, фест триватиме не один, а три місяці. Він закінчиться 26 листопада концертом гри на цугару-джямісен (старовинному народному японському інструменті). «Місяць...» презентує різноманітні програми: від традиційного до сучасного мистецтва, виставки й вернісажі, майстер-класи (орігамі, ікебани, чайні церемонії), концерти (класики та фольклору), кінопокази (ретроспективу з 10 фільмів сучасного японського режисера Такеші Кітано та мультпрограму), а також спортивні змагання та турніри.

— Фестиваль такого масштабу в Україні проходить уперше, — розказав «Дню» посол Японії Мацуо МАБУЧI. — Це спільний творчий проект між нашими країнами, але фінансову допомогу в його реалізації взяли на себе шість японських компаній. Ми сподіваємося, що завдяки фестивалю українці зможуть більше дізнатися про нашу країну, її традиції, культуру, сучасне мистецтво. Концерти й виставки відбудуться не лише в Києві, а й у великих містах України, зокрема в Харкові, Одесі, Львові, Донецьку, Івано-Франківську, Чернігові. Ми відчуваємо, що в українців є величезний інтерес до нашої країни. Нині дві тисячі студентів вивчають японську мову. Чимало українців хочуть навчитися таким бойовим мистецтвам, як дзюдо, iаїдо, кендо, айкідо, виявляють цікавість, як правильно проводити чайну церемонію, хочуть осягнути мистецтво ікебани, навчитися каліграфії або орігамі (складання фігурок з паперу). Наш фестиваль дасть їм цю можливість. Краса по-японськи багатогранна. Вона в чистоті, яскравості та божественності. Просто треба навчитися людям жити в гармонії з природою. Наприклад, коли в Японії зацвітає сакура, то тисячі людей милуються цією чудовою квіткою, яка квітне всього три дні. У нас по різних каналах ТБ транслює цю подію, щоб якомога більше людей змогли побачити незабутнє видовище...

Ми спробували програму фестивалю скласти так, аби показати найрізноманітніші грані життя Японії. Наприклад, фотовиставка «Моменти дитинства» покаже, як змінювалася наша країна, люди за останні 60 років... Коли ми склали програму, то виявилося, що в один місяць не встигнемо все показати, й вирішили розширити часові рамки. До речі, якщо подивитися на наш фестивальний логотип, то він символічний — це квітка, що складається з двох державних прапорів: серцевина червона (японський прапор) і пелюстки синьо-жовті (український прапор)... До речі, наприкінці вересня у великих містах Японії вперше відбудеться грандтур Національної опери України. Протягом двох місяців кияни покажуть свої резонансні спектаклі «Аїда» і «Турандот». Ці гастролі можна назвати «Місяцем України в Японії».

— Ваша країна мала намір надати кредитну допомогу в реконструкції терміналу аеропорту «Бориспіль», але нині роботи припинені?

— Ні, вони проводяться, але є відставання в графіку. Ведеться проектна робота. Після підписання угоди між Україною та Японією наша країна вже виділила кредит у сумі 170 млн. доларів.

— Пане Мабучі, Японія активно допомагає нашій країні в соціальних, гуманітарних і культурних програмах. Скажіть, а чому ваші бізнесмени не дуже охоче вкладають гроші в українську економіку?

— З останнім запитанням я не погоджуся. Щорічно кількість японських компаній, що працюють в Україні, збільшується. Це питання дуже широке, але є пріоритетні напрями: наприклад, енергозберігаючі технології. Японські компанії могли б давати своє обладнання українським підприємствам...

Ми будемо продовжувати роботу, надаючи допомогу в проектах, пов’язаних з Чорнобильською катастрофою, давати культурні гранти. Наприклад, цього року для Донецького оперного театру виділено 630 тис. доларів для придбання освітлювального обладнання. Є декілька проектів, які нині розглядаються, зокрема доставка обладнання українським лікарням, програма «Коріння трави» (фінансова допомога для здійснення проектів малих масштабів). Ми продовжимо технічну співпрацю, будемо проводити бізнес-семінари для українських фахівців... Як бачите — поле для спільної роботи у наших країн величезне, і я з оптимізмом дивлюся в майбутнє.

Тетяна ПОЛІЩУК, «День»
Газета: