Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Кравченко звільнений по-справжньому

Але «апетит» опозиції відставка вже не вгамувала
27 березня, 2001 - 00:00

Міністерство внутрішніх справ, як i прогнозували, очолить Юрій Смирнов, до останнього часу — заступник міністра внутрішніх справ — начальник Головного управління МВС у Києві. Вчора Президент представив нового міністра апарату міністерства, повідомили в центрі громадських зв’язків МВС.

Перший заступник голови Верховної Ради України Віктор Медведчук заявив учора журналістам, що колишній міністр внутрішніх справ Юрій Кравченко подав заяву про відставку сам, ще кілька тижнів тому. Він говорить, що йому нічого не відомо про будь-який закордонний вплив на рішення Президента про відставку міністра внутрішніх справ. Відставка та призначення міністрів є «винятковою компетенцією» Президента України, зазначив В. Медведчук. Говорячи про нового міністра, передає Інтерфакс-Україна, перший віце-спікер висловив сподівання, що він врахує «всі недоліки» у роботі колишнього керівництва міністерства і зробить все для того, щоб МВС «стало тим інститутом, котрий відповідає завданням, що ставляться перед ним у демократичній правовій державі».

Голова комітету Верховної Ради з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією Юрій Кармазін вважає, що призначення на посаду міністра внутрішніх справ Юрія Смирнова є «початком реформування МВС України». Ю.Кармазін висловив думку, що такі кадрові перестановки є «одним iз небагатьох кроків Президента, що буде вітатися всіма політичними партіями, населенням та міжнародним співтовариством». «Ім’я Юрія Кравченка уособлювалося з грубим порушенням законодавства», — підкреслив він. Говорячи про новопризначеного міністра Ю.Смирнова, депутат повідомив, що, на його думку, він «непоганий професіонал і завжди зважував плюси і мінуси». «Ю.Смирнов на попередній роботі намагався дотримуватися принципів законодавства. Зараз від нього залежить, що буде основним у діяльності міліції», — відзначив Ю.Кармазін.

Коментуючи кадрові перестановки в МВС, Президент Українського центру економічних та політичних досліджень імені Олександра Разумкова Анатолій Гриценко висловив думку, що Кравченко мав бути звільнений iз посади міністра внутрішніх справ України ще три місяці тому. Це, на думку експерта, дало б можливість «проводити розслідування відомих подій (касетний скандал та вбивство журналіста Г. Гонгадзе) відкрито». А. Гриценко також вважає, що Президент міг би використати момент усунення керівництва силових структур для призначення на ці посади цивільних осіб. «Це було б ще одним сигналом того, що Президент зацікавлений у встановленні цивільного контролю над силовими структурами», — сказав він. Разом iз тим, А. Гриценко висловив думку, що на тлі «кризової політичної ситуації в суспільстві» навряд чи хто-небудь iз цивільних осіб зважився б піти на вказані посади і розраховувати на тривалий період роботи, щоб отримати якийсь відчутний результат. На його думку, «такі люди є на політичному Олімпі, але їхній пошук треба починати вже сьогодні».

Відставка міністра, на якій наполягав Форум національного порятунку, здається, не вгамувала вимог опозиції. Хоча співкоординатор акції «Україна без Кучми» Володимир Чемерис, коментуючи «Форуму» (www.for- ua.com) кадрові перестановки в МВС, і сказав, що вважає призначення нового міністра внутрішніх справ виконанням однієї з вимог опозиції, в той же час фігуру Смирнова «акціонери» УБК також сприймають негативно. «Так само, як і Кравченко, він є особисто відповідальним за події 9 березня, — пояснив Чемерис. — Однак ми розуміємо, що в межах тієї системи, яку очолює Кучма, будь-яка заміна Деркача на Радченка або Кравченка на Смирнова не змінить ситуацію принципово. Тому нашою стратегічною метою залишається зміна системи влади». За словами В. Чемериса, тільки після виконання цих вимог опозиція буде готова говорити з Президентом.

Представник іншої — «лівої» — опозиції, народний депутат Григорій Крючков (фракція КПУ) повідомив «Форуму», що «ситуація склалася так, що не звільнити Кравченка було неможливо. Оскільки в нинішній ситуації найбільше претензій висловлювалося на адресу тепер вже колишнього міністра МВС». Коментуючи припущення, що Смирнов буде поводитися ще жорсткіше щодо опозиції, ніж його попередник, Г. Крючков відзначив, що, по-перше, він не знає, що таке опозиція — «коли один клан бореться з іншим — це не опозиція». «А до тих людей, що сьогодні виводять молодь на вулицю, думаю, у Смирнова буде ставлення в рамках закону», — припустив представник КПУ.

КОМЕНТАР

Вадим КАРАСЬОВ , політолог, Харків:

— Для будь-якого президента, що знаходиться в ситуації відсутності повноцінної політичної підтримки, будь-яке призначення повинне бути стратегією. Стратегія, чи дилема Президента, полягає в тому, щоб провести нове призначення, яке б враховувало професійні якості і, водночас, дало б новий ресурс політичної підтримки президента. Оптимальний варіант — це коли нове призначення поєднує професіонала і політично лояльного до президента призначенця. Не завжди такі оптимальні рішення можливі, оскільки в позаштатній ситуації вони не завжди дозволяють поєднати обидві ці вимоги.

Що ж до призначення Ю. Смирнова на посаду Міністра внутрішніх справ, то, з одного боку, нового міністра багато хто вважає професіоналом. Водночас, Смирнов є лояльним до Президента. Але він навряд чи, судячи з попереднiх коментарiв до цієї ситуації, задовольнить інші політичні сили, що формують визначену сценографію сьогоднішньої кризової сцени. І навряд чи це призначення задовольнить головну потребу суспільства у реформованій, більш-менш прозорій і більш підконтрольній парламенту правовій та правоохоронній системі в цілому. Тому фактично це призначення можна назвати, скоріше, локальним кроком, що має короткочасне значення.

Наталя ТРОФIМОВА, «День»
Газета: