Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Криза проти музики

VIII Міжнародний конкурс молодих піаністів пам’яті Володимира Горовиця під загрозою зриву
24 лютого, 2009 - 00:00

На сьогоднішній день у світі існує понад 18000 конкурсів. Серед такої конкуренції домогтися визнання й досягнути високого рейтингу — архіскладна задача. Міжнародному конкурсу молодих піаністів пам’яті Володимира Горовиця це вдалося. Нині ми пишаємося тим, що київський форум став брендом нашої країни в світі музичних конкурсів. Чому ж не бережемо, а руйнуємо свій імідж?

Щоб завойовувати теперішній високий статус, Міжнародний конкурс молодих піаністів пам’яті Володимира Горовиця пройшов нелегкий шлях. Гроші для старту знайшлися ще в нелегкі 90-ті роки і принесли свій прибуток у вигляді успішних проектів, які є визнаними й шанованими зараз у всьому світі. За 13 років у конкурсі взяли участь понад 1000 учасників («Горовиць-Дебют», Молодша, Середня та Старша групи) з 32 країн. Конкурс став своєрідним трампліном для багатьох талановитих піаністів у міжнародне концертне життя. Адже всі лауреати конкурсу отримують «путівку» — організацію гастрольних виступів. Для початківця піаніста це можливість потрапити у «вищу лігу» віртуозних виконавців. Перемога в Україні для виконавців стала початком в подальшому завоюванні найвищих нагород у престижних міжнародних конкурсах Японії, Ізраїлю, США, Німеччини, Греції, Австралії, Італії, Китаю, Румунії та багатьох інших країн. Таким чином, переможців Міжнародного конкурсу молодих піаністів пам’яті Володимира Горовиця знають у всьому світі.

2002 року конкурс став членом Європейського союзу молодіжних конкурсів (EMCY), а в 2004 був прийнятий у Всесвітню федерацію міжнародних музичних конкурсів. Це велика честь бути членом таких престижних організацій, а також підтвердження високого рівня конкурсу, який став національним надбанням. Цікаво відмітити, що в Всесвітній федерації музичних конкурсів представлені тільки три конкурси країн пострадянського простору: Міжнародний конкурс імені П. І. Чайковського, Міжнародний конкурс піаністів у Тбілісі та Міжнародний конкурс молодих піаністів пам’яті Володимира Горовиця.

Ще одним доказом визнання конкурсу стало проведення в 2008 р. Генеральної асамблеї Європейського союзу молодих музичних конкурсів (до складу якої входить близько 60 конкурсів) у Києві. Представники понад 50 конкурсів із 26 європейських країн приїхали в столицю України для того, щоб відвідати VIII Міжнародний конкурс молодих піаністів пам’яті Володимира Горовиця («Горовиць-Дебют», молодша група).

Конкурс завжди проводився на бюджетні кошти, що доводило — Україна підтримує академічне мистецтво, і держава допомагає розкритися молодим талантам.

Але цього року проведення VIII Міжнародного конкурсу молодих піаністів пам’яті Володимира Горовиця (Середня і Старша групи), запланованого на квітень, виявилося під загрозою. Піаністи з 21 країни вже подали заявки на участь. Понад 100 учасників готуються до конкурсу протягом декількох років. Адже обов’язкова програма піаніста — це поліфонічні твори, сонати, етюди, віртуозні п’єси та концерти для фортепіано з оркестром. Загалом тривалість виступу одного виконавця протягом трьох турів складає близько 120 хвилин. Важко уявити, скільки знадобилося піаністам часу й сил, щоб підготуватися... За останніми даними, конкурс цього року не відбудеться, його перенесено на 2010 рік. Але чи будуть учасники чекати? Тримати таку величезну програму в готовності цілий рік, можливо, ще важча робота, ніж її підготувати.

Прокоментувати ситуацію, що склалася, ми попросили генерального директора конкурсу Юрія ЗІЛЬБЕРМАНА:

— У нас був останній термін подавання заявок10 грудня. Тому до січня ми отримали всі заявки, а це плівки, диски з виступами і потрібно було провести відбірковий тур — відібрати з понад 100 отриманих заявок приблизно 60 — 65 учасників. Ми отримали запевнення від керівництва Головного управління культури та мистецтв Київської міської державної адміністрації і Міністерства культури та туризму (органів, які незмінно виступають організаторами конкурсу протягом 14 років його існування), що конкурс існує в планах. І раптом, на початку січня виявилося, що фінансування не буде! Хоча в умовах конкурсу, які було розповсюджено два роки тому, встановлено жорсткі терміни. До 20 січня ми повинні були вивісити на сайті конкурсу список персонального складу членів журі. Наші контракти з журі були підписані давно, адже це відомі люди, які мають масу планів, і як правило, вони беруть квитки за півроку. Міністерство і Головне управління рекомендували нам перенести конкурс на 2010 рік. Тому термін подавання заявок ми продовжили до 10 грудня 2009 року, тобто всі отримані заявки залишаються дійсними. Нам необхідно узгодити своє перенесення термінів з Європейським союзом молодіжних конкурсів (EMCY) та Всесвітньою федерацією міжнародних музичних конкурсів, так як існує жорстке правило: якщо конкурс переноситься, то необхідно це рішення координувати! Адже розклад конкурсів складається за два-три роки. Так, відкривши каталог Федерації 2008 можна знайти анонс Конкурсу пам’яті В. Горовиця на 2011 рік, тобто реклама нашого конкурсу вже скрізь пройшла. А тепер ми даємо відбій, повідомляємо про перенесення термінів. Можу сказати одне — в квітні Конкурс ім. В. Горовиця не відбудеться....

P.S. Ми звернулися до Міністерства культури й туризму з проханням прокоментувати ситуацію, що склалася, і дізнатися, які реальні перспективи проведення конкурсу. Виявилося, що це питання не одного дня. Нам порекомендували надіслати письмовий запит (що ми і зробили) і чекати відповіді. Але якщо прийняте рішення —не фінансувати конкурс, то чого чекати? Чи все ж є варіанти?

Лідія НОВОХАТЬКО, спеціально для «Дня»
Газета: