Кадрові конфлікти на місцях не вщухають. Навпаки — процес поширюється на вчора ще відносно спокійні в цьому сенсі області. Десь — як у Дніпропетровську — представники провладних політичних сил не погоджуються з призначенням керівником регіону політика, пов’язаного в їхньому уявленні з колишнім режимом. Виник уже навіть прецедент: відомий Печерський районний суд Києва припинив виконання указу Президента про призначення голови Дніпропетровської обладміністрації. Десь — як, наприклад, у Запоріжжі, — заперечення викликає не політична орієнтація нового губернатора (принаймні, в Печерський суд столиці ще ніхто з цього приводу не скаржився), а його підходи до формування місцевої виконавчої вертикалі. Процес «квот і пакетів» дійшов уже до рівня райдержадміністрацій і, не виключено, досягне районних податкових, ДАІ, санепідстанцій... «День» також попросив своїх експертів оцінити ситуацію та спрогнозувати її можливий розвиток. Наші власкори описали ситуацію в Запоріжжі та Харкові.
ЗАПОРIЗЬКИЙ ВАРIАНТ
Неприємний подарунок зробили 28 лютого губернатору Юрію Артеменку на його 42-й день народження представники трьох партій — СПУ, «Батьківщина» і УРП «Собор». Ці партії готові ініціювати відставку Юрія Артеменка у випадку, якщо їхні інтереси не будуть враховані при розподілі посад в обласній і районних адміністраціях.
Розкол у місцевому помаранчевому русі — інакше прес-конференцію лідерів вищезазначених партій не назвеш. Усі вони розраховували на те, що після перемоги, і це було записане в міжпартійних угодах, кожна з них отримає певну кількість місць у виконавчих органах влади. Наприклад, СПУ розраховувала на горезвісну одну шосту. Про 25-відсоткове представництво БЮТ йшлося в таємній угоді між Ю. Тимошенко та В. Ющенком. Квотне формування влади в регіонах також відображене й у листі Президента України, в якому він настійно рекомендує головам адміністрацій враховувати при формуванні владних команд інтереси партій переможців. Насправді все виходить інакше, принаймні в Запорізькій області. Так вважає перший секретар Запорізького обласного комітету СПУ Сергій Кузьменко: «Що стосується начальників обласних управлінь, то нам було сказано, що призначатимуть їх на основі якихсь конкурсів, про заступників губернатора можна взагалі забути — їх уже визначили й узгодили. Нам запропонували вносити свої кандидатури на посади голів райадміністрацій, але потім із якихсь причин наші пропозиції відкинули й запропонували лише місце голови Пологівської райдержадміністрації. Але й щодо нього зараз ясності немає».
Звернімо увагу, що Юрій Артеменко неодноразово заявляв, що в області не залишиться жодного голови райадміністрації, який працював за старої влади, а начальників управлінь визначатимуть після переговорів із громадськими, політичними та професійними організаціями. Але поки що узгодження відбулося лише щодо посади начальника обласного управління охорони здоров’я — на місце Зінаїди Лашкул медики рекомендували Валерія Гайдука, який до цього працював завідувачем санітарно-гігієнічного відділу запорізького облвідділу охорони здоров’я. Сама ж Лашкул стала радником Артеменка.
Крім того, що партії обділили посадами, лідери СПУ, «Батьківщини» та «Собору» наполягають на тому, що зараз на посади приходять ставленики старої влади або ті, хто «мав взаємовідносини» з правоохоронними органами. Зокрема, згадувалися Олександр Сін, який відповідав, зі слів промовців, за економічні питання при шести губернаторах, й Олена Зайковська, вже нібито призначена заступником голови облдержадміністрації з питань освіти. З нею партійці пов’язують конфлікт навколо незвичайно великої кількості золотих медалістів у раніше очолюваному нею запорізькому колегіумі № 96. «Ми можемо отримати не нову владу, а лише змінену, пристосовану до нових умов стару владу», — вважає Василь Сергієнко, голова Запорізької обласної організації УРП «Собор».
Запорізькі лідери партій заявляють, що востаннє зі своїми пропозиціями щодо призначень в області в губернатора вони були 18 лютого, — там їх вислухали, але, як вони вважають, не прислухалися. Як альтернативний варіант кулуарному, як вони називають, призначенню вони пропонують створити кадрову комісію, до складу якої б входили представники коаліції «Сила народу» та СПУ. Якщо ж комісія не буде створена, й обласна влада в особі губернатора далі ігноруватиме вимоги партій, останні залишають за собою право провести акції з метою відставки Юрія Артеменка з посади голови облдержадміністрації.
КОМЕНТАРІ
Віктор НЕБОЖЕНКО, політолог:
— Зараз в Україні настав період найширшої демократії, режим ще не устоявся й дозволяє стосовно себе популістську критику. Крім того, кадрові призначення губернаторів поки носять технічний характер. Мається на увазі, що ці призначення практично в усіх регіонах не збалансовані з місцевими політичними ландшафтами. У зв’язку з чим приводи для критики виникають у різних політичних сил, включаючи й тих, які підтримували Віктора Ющенка на виборах. Якщо подібний процес пошириться на інші регіони — приміром, на Харківську, Дніпропетровську, Миколаївську, Одеську області, то, швидше за все, стануться кадрові зміни з урахуванням реальної ситуації в регіонах. Більшість новопризначених губернаторів раніше в себе в регіонах були політичними маргіналами, й немає нічого дивного, що вони не можуть знайти спільної мови з місцевими елітами. Судячи з усього, кілька губернаторів все-таки втратять свої посади якраз через лихоманкову кадрову політику. Те, що міг собі дозволити Ющенко, — швидкі призначення, не можуть собі дозволити губернатори, яким доведеться рахуватися з місцевими обставинами.
Володимир ПОЛОХАЛО, шеф-редактор журналу «Політична думка»:
— Приблизно третина призначених Президентом Ющенком губернаторів за політичною культурою, фінансовими інтересами, економічними зв’язками та навіть політичними уподобаннями представляють той режим, який кваліфікують як авторитарно-олігархічний. Віктор Ющенко припустився серйозної методологічної помилки, яка полягає в тому, що критеріями при виборі кандидатур на губернаторські та інші високі посади стали впливи з боку потужних осіб з його оточення. Я вважаю, Президентові треба зараз здійснити ревізію своїх кадрових призначень з урахуванням того, як вже зроблені призначення сприймаються громадськістю.
Продовженння теми на стор. "ДЕНЬ УКРАЇНИ"