Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Латвія дає три спроби на мовний іспит

11 серпня, 2006 - 00:00

Влада Латвії зробила більш жорсткими вимоги для отримання латвійського громадянства. Днями латвійський уряд затвердив відповідні зміни до різноманітних правил, що регулюють порядок розгляду заяв і отримання громадянства, та складання необхідних іспитів. Головною ж новацією стало обмеження числа спроб складання іспиту з латиської мови до трьох. До цього часу подібного ліміту не існувало. Тепер якщо претендент тричі поспіль не склав іспит, розгляд його заяви припиняється. В управлінні натуралізації таку норму пояснюють тим, що часто претенденти, маючи можливість складати іспит необмежену кількість разів, використовували їх як уроки для підготовки до наступної перевірки. Друга й третя спроба, згідно з доповненнями, можуть бути використані не раніше ніж через півроку з моменту попередньої перевірки (раніше цей термін становив три місяці), а при складанні іспиту на перевірку знання конституції та історії Латвії — через три місяці, замість одного. Одним із заходів, що має на меті змінити легковажне й несерйозне ставлення до іспиту, яке часто виявляють претенденти на латвійський паспорт, стане припинення розгляду заяви в разі неприбуття на мовний іспит.

Скорочується й список людей, яким надається право на пільгове отримання громадянства. Якщо раніше від іспиту з латиської мови звільнялися недієздатні особи, особи віком від 65 років та особи, які отримали освіту цією мовою, то тепер не складати його можуть лише школярі, які за результатами централізованого оцінювання отримали «добре» та «відмінно».

У сусідній Естонії список пом’якшуючих обставин для набуття громадянства й, зокрема, щодо складання мовних іспитів дещо розширений. Так, враховується стан здоров’я особи й, за умови наявності серйозних фізичних вад або психічних проблем, існує можливість зміни форми та обсягу іспиту. Для цього необхідно звернутися до сімейного лікаря, який разом із іншими спеціалістами видає медичний висновок, в якому оцінюються можливості складання іспиту за існуючими вимогами. Крім того, інвалідність може надати право повного звільнення від випробування.

Ще одним із способів обійти іспит для постійних мешканців Естонії без громадянства є подання клопотання про отримання статусу жителів Євросоюзу. Такий статус надає негромадянам, а також українцям, росіянам, білорусам, що проживають у Естонії, рівні з громадянами цієї країни права на ринку праці в країнах ЄС, а також право на навчання та соціальну допомогу. І хоча такий статус поки що не дозволяє безвізовий в’їзд на територію країн ЄС, після вступу Естонії в Шенгенську зону таку можливість отримають і вони. Що ж до мови, то якщо вищезгадані громадяни проживають на території Естонії постійно й подадуть документи до 1 червня 2007 року, то статус надається автоматично, без складання іспиту.

Спрощена процедура набуття громадянства без перевірки знання мови та конституції існує для дітей, які законно й постійно проживають в Естонії, чиї батьки померли, зникли без вісти чи позбавлені батьківських прав.

У Литві також потрібно здати мовний іспит для отримання громадянства. Але, відповідно до російсько-литовського договору 1991 року, російськомовне населення звільняється від необхідності проходити перевірку на знання мови. Це положення узгоджується з рекомендацією Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації.

Олена КОНДРАТЮК
Газета: