Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Леон ГОРОХІВСЬКИЙ: «Підтримавши кандидатуру Кучми, РХП позбавила себе перспективи...»

11 червня, 1999 - 00:00

Правоцентристським партіям нині доводиться приймати воістину «соломонові рішення» – щоб і перед виборцями не було зовсім соромно, і владу задовольнити, і розколу не допустити. Зокрема, на з'їзді Республіканської християнської партії було вирішено підтримати кандидатуру чинного Президента Леоніда Кучми, водночас районним організаціям Львівської та Тернопільської областей дозволено визначитись із підтримкою кандидатів на рівні районних організацій.

Прокоментував це рішення на прохання кореспондента «Дня» Олександра СИРЦОВА голова Львівської обласної організації РХП Юрій Добуш. За його словами, рішення на підтримку Леоніда Кучми було прийнято на з'їзді незначною більшістю голосів, лише завдяки тому, що на з'їзд не приїхала делегація найчисленнішої в партії Тернопільської організації. Саме ця організація визначилася на користь Євгена Марчука. Дещо м'якше формулювання напередодні з'їзду ухвалили активісти ще однієї численної організації РХП – Львівської. А саме не підтримувати за жодних умов кандидатур від лівих та Леоніда Кучми. Рішення з'їзду лише врятувало партію від розколу, однак, на думку Юрія Добуша, її імідж значно підупав. Аби дотриматись партійного статуту та не порушити рішення з'їзду, було прийнято компромісне рішення – районні організації цих двох областей повинні самостійно визначити, якого кандидата їм підтримувати у своїй місцевості. Разом з тим тепер доля партійного керівництва, за словами Юрія Добуша, буде визначена результатом виборів. У разі поразки Леоніда Кучми доведеться говорити про зміну партійного керівництва.

Ситуацію, що склалася в РХП, кореспонденту Олександру ВІЛЬЧИНСЬКОМУ прокоментував член проводу та член ради РХП, голова Тернопільської обласної партійної організації Леон Горохівський:

— Згідно з рішеннями з'їзду, у передвиборній президентській кампанії районним організаціям у нашій та Львівській областях дозволили підтримувати того чи іншого кандидата на свій вибір. З'їзду просто нічого не залишалося, як виходити з реалій, що вже існують. Адже у наших областях вже зараз районні організації проводять збір підписів і за Євгена Марчука, і за Леоніда Кучму. На Тернопільщині за Кучму висловилися лише три районні організації, решта дванадцять — за Марчука. Але в мене є достовірна інформація, що й у тих районах, зокрема Чортківському, де члени РХП збирають підписи за Кучму, багато людей обурюються такою позицією. Адже на обласній конференції, яку ми провели 16 травня в Тернополі, обласна організація РХП висловилася за підтримку Євгена Марчука.

5 червня, напередодні з'їзду, у Києві відбулося засідання ради нашої партії. Відстоюючи позицію Тернопільської обласної організації, я виступав проти того, аби РХП на з'їзді підтримала чинного Президента. Нашу позицію розділяли Волинська та Львівська організації. Хоча ми погоджувалися й на компроміс, а саме — перенести з'їзд на два місяці. Але цю пропозицію навіть не поставили на голосування. Ми також вимагали, щоб голосування на раді та на самому з'їзді, коли будемо визначатися, кого з претендентів у президенти підтримувати, було таємним. Але під час голосування цієї пропозиції був відповідний тиск на членів ради з боку керівництва партії, що є антидемократичним. Відтак з перевагою всього у три голоси рада висловилася за підтримку Кучми. Хоча багато людей, які голосували, на мій погляд, викликають сумнів щодо їх причетності до ради. Далі сценарій відомий.

Не погодившись iз рішенням ради, Тернопільська та Волинська організації на знак протесту вирішили не брати участі в роботі з'їзду. Враховуючи те, що відбувалося, ми були б там у ролі статистів. До речі, засідання ради відбувалося у закритому режимі, журналістів «попросили» із залу, але той факт, що засідання ще не закінчилося, рішення ще не прийняли, а по телебаченню вже було повідомлення, що РХП підтримує Кучму, свідчить, що все було вирішене наперед. На мою думку, РХП не мала би підтримувати чинного Президента, діючий режим. Адже рейтинг Кучми постійно падає, підтримавши його кандидатуру, партія позбавила себе перспективи.

На жаль, львів'яни в останню мить завагалися, вважаючи, що наше рішення не брати участі у з'їзді не принесе бажаного результату. Якби вони нас з волинянами підтримали, то, на мою думку, з'їзд би просто не відбувся.

— Пане Леоне, як ви вважаєте, чому вас не підтримали інші обласні організації, зокрема найближчі сусіди — івано- франківці, а колишнього голову Івано-Франківської обласної організації РХП Ігоря Банаха на з'їзді обрали першим заступником голови партії?

— Я пояснюю це активною діяльністю на Івано- Франківщині так званого благодійного фонду «Соціальний захист», відділення якого на місцях, якщо ще й не стали, то завтра напевно стануть передвиборними штабами Кучми. Вони пробували вербувати і наших людей і декого завербували. Три наші районні організації — Заліщицька, Чортківська, Збаразька, що підтримують Кучму, і ще до з'їзду підтримували й збирали за нього підписи, якраз і підпали під вплив цих фондів. Зокрема, колишній секретар Тернопільської обласної організації РХП, а пізніше член проводу Юрій Луців пішов у той «благодійний» фонд контролювати західні області. А Івано-Франківщина «завербована» повністю. Ось вам і відповідь. Про те, що й голова РХП Микола Поровський має зв'язок із цими прокучмівськими фондами я підозрював і раніше, а на засіданні ради та на з'їзді це якраз і проявилося.

Газета: