Нинішній червень у Криму «відзначився» незвично високим подорожчанням м’яса. На ринках у Сімферополі, наприклад, ціна і яловичої, і свинячої вирізки доходить до 30— 35 гривень за кілограм, у той час як наприкінці травня вона коштувала як мінімум на 10 гривень дешевше. Аналогічний стрибок вартості м’яса стався і в курортних регіонах: в Алушті, Ялті, Судаку і Євпаторії м’ясо високої якості — до 40 гривень, у Севастополі — часом навіть дорожче. Кримчани вже звикли до червневого подорожчання продуктів, що пояснюється традиційним підвищенням попиту у зв’язку з напливом курортників. До того ж звичайне подорожчання бензину і дизпалива, як правило, супроводиться зростанням цін на м’ясо. Однак, за даними аналітиків, нинішній стрибок цін пов’язаний з цими причинами лише частково. Головну роль і тут зіграв «людський чинник» — через відсутність достатнього запасу кормів на минулу зиму і їх значне подорожчання через торішню «зернову кризу» селяни восени і взимку посилено вирізали поголів’я худоби не лише м’ясного напрямку, що створило на ринках спочатку надлишок, а потім загрозу дефіциту м’яса. Такий процес створює начебто ілюзію зростання виробництва, однак через те, що за ним криються несприятливі тенденції, відбувається постійне подорожчання продукції. Так, згідно з кримською статистикою, 2003 року кримські господарства всіх категорій, у порівнянні з 2002 роком, збільшили виробництво м’яса (в живій вазі) на 12,8%, до 131,5 тис. тонн. Причому відбулося це в основному за рахунок вирізування поголів’я: за даним ГУ статистики в АРК, на 1 січня 2004 року поголів’я великої рогатої худоби в господарствах усіх категорій за рік поменшало на 19%.
Як показує аналіз, аналогічні тенденції характерні і для всієї України, але в менших масштабах. За даними Мінагрополітики, поширеними агенцією «Контекст», за підсумками 2003 року поголів’я корів в Україні поменшало за рік на 9%, причому поставки молока впали за рік на 3,4%, поголів’я свиней — на 20%, кіз і овець — на 6%, птахів — на 3%.
Фахівці-аграрії пояснюють складність ситуації у тваринництві України декількома чинниками. Насамперед — це неврожай зернових минулого року. За даними АПК- Інформ, закупівельні ціни на кормовий ячмінь виросли з середини липня до середини серпня майже на 40%. Зростання цін на іншу стратегічну для тваринництва культуру — кормову кукурудзу, почалося на початку вересня і наприкінці минулого року становило майже 80%.
Проте це далеко не все. Іншим чинником експерти називають підвищення попиту на українську яловичину в Росії. Так, за словами аналітика інформаційно-аналітичного центру «Держзовнішінформ» (www.ukrdzi.com.ua) Антона Порембського, «у зв’язку з підвищенням платоспроможності росіян і запровадженням мита на ввезення яловичого м’яса з країн Центральної та Східної Європи, в Росії очікується зростання цін на даний продукт на 30% вже цього року, що стимулюватиме український експорт і забій великої рогатої худоби».