Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

На Київщині — два губернатори

17 червня, 2006 - 00:00

В Україні — новий приклад кадрової чехарди. Так, країна тривалий час жила з двома генпрокурорами — відновленим на посаді Шевченківським районним судом Києва Святославом Піскуном і призначеним парламентом Олександром Медведьком. Досі в цьому питанні не поставлена правова крапка, оскільки 19 червня касаційну скаргу Піскуна розглядатимуть у Вищому адміністративному суді.

І ось нове нещастя. Учора Президент України Віктор Ющенко призначив свого позаштатного радника Віру Ульянченко главою Київської обласної державної адміністрації. Цього ж дня колишній губернатор області Євген Жовтяк оголосив про те, що Києво-Святошинський районний суд Київської області скасував указ Президента про звільнення його з посади глави Київської обладміністрації. «Суд ухвалив рішення про визнання указу Президента протиправним, його (указу) скасування та відновлення мене на роботі», — сказав Є. Жовтяк в інтерв’ю агентству Інтерфакс-Україна. Власне появу указу глави держави про призначення губернатором Київщини В. Ульянченко Жовтяк пов’язує з рішенням суду. За його словами, представник Президента вийшов із залу засідань суду і, «мабуть, передзвонив у Секретаріат, і вони поспішили оприлюднити цей указ (про призначення В. Ульянченко. — Ред. )». Він також повідомив, що поки залишається в лікарні. «У лікарні — з 4 травня. Лікарі кажуть, потрібен ще місяць», — сказав Є. Жовтяк. Після цього, за його словами, він збирається взятися до роботи.

Ситуацію, що виникла, прокоментували в Секретаріаті Президента. Так, за словами першого заступника глави Секретаріату Івана Васюника, в справі про призначення глави Київської обладміністрації остаточне рішення буде ухвалене після завершення судової тяжби з цього питання. «Президент ухвалив рішення за поданням Кабінету Міністрів, а з приводу конфліктної ситуації навколо звільнення Євгена Жовтяка, ми так розуміємо, що поки що ухвалила рішення перша інстанція, ще буде апеляційна інстанція», — сказав І. Васюник. «Чекатимемо судового рішення», — додав він. Відповідаючи на уточнююче запитання, чи мав право Президент підписувати указ про призначення В. Ульянченко, якщо позов Є. Жовтяка перебував на розгляді суду, І. Васюник сказав: «Є справа в суді, як вирішить суд — ми після цього прийматимемо рішення... Президент відреагує».

«Парадоксом» назвав рішення суду про відновлення на посаді Є. Жовтяка міністр юстиції України Сергій Головатий. Він вважає, що кадрові питання не підлягають розгляду в адміністративних судах. «Це є функцією політичних органів», — сказав міністр учора на прес-конференції в Києві. С. Головатий висловив думку, що розгляди непідсудних справ, якими є спори про відновлення на посаді, свідчать або про погану освіту, або про зловживання в суддівському корпусі. С. Головатий наголосив, що на сьогодні міністерство юстиції залучене до розгляду близько 30 справ про відновлення на посаді колишніх заступників міністрів, голів адміністрацій і генерального прокурора.

До речі, напередодні Кабінет Міністрів схвалив на своєму засіданні законопроект про КМУ, згідно з яким міністри не матимуть підстав звертатися до суду в разі їх звільнення для того, щоб їх відновили на посаді на основі Кодексу законів про працю. Це питання врегульоване положенням, що закріпляє посади членів Кабміну як політичні.

Однак поки що це лише законопроект. Тоді як сьогоднішня плутанина з губернаторами вимагає негайного вирішення. На думку експертів, опитаних «Українськими новинами», повернення Євгена Жовтяка до фактичного керівництва областю неможливе. Керівник соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко висловив думку, що Ульянченко як сильний тіньовий політик зможе згладити конфлікт із Жовтяком. І не відкидає можливості, що після судових розглядів Жовтяк отримає нову посаду. «Думаю, що одним із завдань Віри Ульянченко на посаді губернатора була саме нейтралізація Жовтяка», — сказав Небоженко. Він вважає, що іншим завданням Ульянченко на посаді губернатора буде відновлення позицій Президента і «Нашої України» в області, які похитнулися за Жовтяка.

Голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко теж вважає, що переведення Жовтяка на іншу посаду замість звільнення змогло б запобігти конфлікту в президентській команді. Він наголосив, що рішення Києво- Святошинського суду підтвердило необхідність чіткого правового регулювання призначення та звільнення чиновників на політичних посадах. «Позиції губернатора, генерального прокурора не повинні регулюватися звичайним трудовим правом...», — сказав Фесенко. Наскільки успішною для області буде робота Ульянченко на посаді губернатора, на думку експерта, залежить від її незаангажованості. «У Київській області нагромадилося багато конфліктів, триває відкрите протистояння, спроби переділу власності. Тут позиція губернатора повинна бути жорсткою та незаангажованою. Чи зможе? Побачимо. Просто є свої нюанси — Віра Іванівна сама іноді була втягнена в конфліктні ситуації. Якщо вона комусь підіграватиме, це не покращить ситуації, а лише її посилить», — сказав Фесенко.

До речі, вчора Президент також призначив главою Житомирської облдержадміністрації Юрія Андрійчука. До цього Ю. Андрійчук із липня 2004 року працював у Національній комісії з питань регулювання електроенергетики (НКРЕ). Із цим призначенням жодних ускладнень поки що не виникло.

Наталія ТРОФІМОВА, «День»
Газета: