Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Не особистий пiдхiд

27 березня, 2003 - 00:00

Центральними під час учорашньої прес-конференції Президента України Леоніда Кучми стали запитання, пов’язані з міжнародним життям, а саме — з війною в Іраці. «Ми зустрілися з вами в непростий час, — сказав Президент. Iде війна, і на ній гинуть люди». Леонід Кучма нагадав про те, що Україна з самого початку конфлікту в Іраці зайняла послідовно антивоєнну позицію, зробивши все від неї залежне, щоб існуючі проблеми були розв’язані мирними дипломатичними засобами. Однак, на думку Президента, не слід забувати й про те, що лихо війни прийшло в Ірак не в останню чергу через політику його лідера — Саддама Хусейна. Нинішня війна поставила під удар всю систему світової безпеки, вироблену людством після Другої світової — вважає Президент. Тому, на його думку, зараз на перший план виходять питання, пов’язані із безпекою після війни. Президент України заявив, що відправка українського батальйону до Іраку ніяк не пов’язана із питаннями поліпшення українсько-американських відносин. «Дбати про хороші відносини із такою країною, як США — мій обов’язок як глави держави. Однак це ні в якій мірі не пов’язане з відносинами зі Сполученими Штатами», — заявив Леонід Кучма. За його словами, готовність надати допомогу будь-якій з країн Перської затоки у випадку небезпеки застосування зброї масового знищення він висловив задовго до початку війни, ще під час свого останнього візиту до країн регіону. На думку Президента, в ході воєнної операції американці мають можливість остаточно переконатися, що звинувачення України в поставках «Кольчуг», є безпідставними. «Ця війна дасть відповіді на багато запитань. Я знаю одне — Україна до Іраку «Кольчуг» не постачала», — сказав Леонід Кучма. Він також заявив, що Україна візьме участь у відновленні Іраку після війни.

Говорячи про політичну реформу, глава держави подякував усім громадянам, які вже включилися в її обговорення, зокрема й представникам опозиції. «Доводиться чути й різку критику, і я це сприймаю нормально. Єдине, на чому хотілось би наголосити, — не треба змішувати ставлення до політичної реформи зі ставленням до конкретної особи президента», — звернувся Леонід Кучма до своїх політичних опонентів. За його словами, не слід вбачати суть політичної реформи лише в тому, щоб забрати повноваження в Президента і віддати їх Верховній Раді. «Мова йде про те, щоб парламент почав діяти відповідально. Беріть, але відповідайте», — сказав Президент. Якщо ж до наступних президентських виборів реформи здійснити не вдасться, це буде величезним кроком назад для країни — переконаний глава держави.

Леонід Кучма висловив задоволення ситуацією в українській економіці в цілому. За його інформацією, темпи економічного зростання, які дещо знизилися в минулому році, цього року фактично відновлені. Покращилася ситуація в багатьох сферах, в тому числі в машинобудуванні, відзначив Леонід Кучма. Водночас, вважає він, є й чимало приводів для критики. Зростання виробництва спостерігається лише на 50% підприємств, 15% підприємств взагалі стоять. Незважаючи на наявне економічне зростання, борги підприємств не зменшуються, залишає бажати кращого дисципліна розрахунків в енергетиці. Найбільшою бюджетною проблемою Президент назвав необхідність знайти кошти для підвищення мінімальної заробітної плати, яка поки що урядом та парламентом не розв’язана. Говорячи про програму уряду, Леонід Кучма висловив кілька критичних зауважень на її адресу. Однак глава держави особливо наголосив, що уряд має право на власне бачення. При цьому він висловив упевненість, що програма буде схвалена парламентом.

Володимир СОНЮК, «День»
Газета: