Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Не продешевити

Кабмін на виїзді готував зерну гідну ціну
24 липня, 2009 - 00:00

Учора Юлія Тимошенко проводила тут виїзне засідання уряду. Пріоритетний пункт порядку денного — ситуація в агропромисловому комплексі. «Ми плануємо внести зміни до чинного порядку в частині виділення коштів зі стабфонду й спецфонду держбюджету», — говорив журналістам напередодні аграрний міністр Юрій Мельник.

Але, мабуть, головне фінансове рішення підказала селянам сама Тимошенко. Відкриваючи виставку «Всеукраїнський день поля-2009», вона сказала: «Ціна, яку вам зараз пропонують, не окупає витрат, не дає прибутку й можливості розвивати господарство». Одночасно вона прорекламувала свій уряд, підкресливши, що «гідні» ціни пропонує лише Аграрний фонд, якому порадила нарощувати закупівлі зерна. «Я думаю, що на два-три мільйони гривень ми знімемо з ринку зерно за гідними цінами, — ділилася урядовими намірами прем’єр і продовжувала: — Така ситуація в світі сьогодні, що багато країн недоотримали урожай через посуху, урагани, повені й інші природні явища... Україна, незважаючи на не дуже сприятливі погодні умови, зібрала гідний урожай. І, знаючи сьогодні світовий ринок зерна, можу сказати, що в листопаді в нас буде найкраща ціна... У жовтні ми матимемо найбільшу ціну на зерно...», — сказала вона, виступаючи перед аграріями в Дніпропетровській області. Прем’єр пояснила, що сьогодні ціни мінімальні, оскільки на ринку спостерігається «засилля монополістів».

І дійсно, вже не вперше Україна збирає рекордні врожаї, але ті, хто їх виростив, майже нічого від цього не отримують — «вершки» знімають інші. Ситуація цього року, за оцінками Мінагрополітики, більш ніж задовільна. «Продовольчого зерна пшениці буде на 10% більше, ніж роком раніше», — обіцяє міністр Юрій Мельник. За його словами, на складах уже 1,8 мільйона тонн зернових нового урожаю. У країні скошено 5,9 мільйона гектарів зернових (проти 4,2 млн. га на той же період 2008 року), обмолочено 45% площ і отримано близько 16 мільйонів тонн зерна. Однак урожайність поки що в середньому на 15% нижча за торішню. За прогнозами міністерства, експортні поставки зерна в липні досягнуть 1,3 мільйона тонн. (Якщо, звісно, селяни не дослухаються до порад прем’єра й не чекатимуть жовтня з його високими цінами...)

Тим часом, питомий селянин і також майбутній кандидат у президенти Віктор Ющенко не плекає таких райдужних надій і перед виїздом Кабміну до Дніпропетровська звернув його увагу на складну й навіть тривожну ситуацію в агропромисловому комплексі, схожу на торішню, коли «через непрофесійні дії уряду в зерновому секторі країна не отримала до бюджету понад два мільярди гривень». За його словами, за останні два тижні ціна за пшеницю третього класу впала більш як на 100 гривень, а ячменю — на 200. «Уряд повністю провалив роботу щодо зовнішніх ринків збуту сільськогосподарської продукції, нові ринки не освоюються», — зазначає глава держави й наводить конкретні цифри: фінансування з держбюджету за перше півріччя на закупівлю зерна й на підтримку розвитку підприємництва на селі становить лише 68% плану, кошти на підтримку аграріїв у бюджеті-2009 у 2,6 разу менші, ніж 2008 року, а на підтримку тваринництва й рослинництва передбачено в 5,4 разу менше, ніж 2008 року, на здешевлення продукції менш як в 3,5 разу. Унаслідок закупівлі великої кількості імпортного м’яса поголів’я великої рогатої худоби скоротилося на мільйон голів, або на 15%. «80% своїх обіцянок перед селянами уряд не виконує», — процитувала Президента його прес-секретар Ірина Ванникова.

КОМЕНТАР

Олександр Н., (співрозмовник «Дня» попросив не називати його прізвища. — Авт.) Синельниківський район Дніпропетровської області:

— Цього року врожай буде на 30% нижчим за торішній. Однак ціни на зерно дуже низькі. Якщо на початку збирання врожаю тонна зерна 3-го класу коштувала 970 грн., то нині ціна опустилася до 850 грн. Тобто ціна продовольчого зерна наближається до ціни кормового. Уряд закликає нас почекати хоча б до листопада, коли ціни можуть піднятися в півтора рази. Адже варто сіяти та віддавати кредити. Ситуацію могла б виправити масова закупівля зерна через Аграрний фонд, одначе три мільярди грн., про які говорить Тимошенко, знаходяться в обороті. А тому навряд чи це вплине на ціну в потрібний період. Крім того, закупівлі Аграрний фонд здійснює у небагатьох фермерів. Я, наприклад, у нашому районі знаю лише одного. Ще кілька осіб уклали форверсні контракти. Але нині вони потрапили в скрутну ситуацію: контракт уклали, а зерно не викупили, а продати його сьогодні іншим покупцям вони вже не можуть.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: