Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Не той масштаб

14 лютого, 2007 - 00:00

Iнвестиції, як і будь-які гроші взагалі, люблять тишу. І йдуть саме туди, де їх можна робити без особливого шуму, не піддаючи небезпекам і ризикам. Чи стала вже таким місцем Україна? Відповідь на це запитання дати непросто. Але от цього понеділка одразу два месиджі на цю тему отримали майже одночасно від української влади іноземні, а також вітчизняні інвестори (у рамках організованої в Києві компанією «Ренесанс Капітал» інвестиційної конференції).

Спочатку перший віце-прем’єр і міністр фінансів Микола Азаров повідомив їх, що уряд України планує 2007 року реалізувати масштабну програму приватизації, яка включатиме продаж Укртелекому, Одеського припортового заводу і значних пакетів акцій енергокомпаній. «Головними принципами приватизації, за Азаровим, будуть прозорість, конкурсність і конкурентність». Він також зазначив, що уряд розглядає приватизацію не лише спираючись на фіскальні цілі та розраховуючи як на механізм покриття дефіциту бюджету, але й з погляду залучення інвестицій і нових технологій. При цьому пан Азаров зауважив, що першочерговим завданням уряду цього року стане розвиток ринку капіталу з метою мобілізації ресурсів для економіки і, зокрема, залучення інвестицій для підвищення енергоефективності та зниження енерговитрат.

Потім Президент Віктор Ющенко, обговорюючи з головою правління інвестиційної групи «Ренесанс Капітал» Стівеном Дженнінгсом стан інвестиційного середовища, говорив про покращення в країні інвестиційного клімату й про те, що цьому сприяють досягнення у зовнішньоекономічній і політичній сферах. На підтвердження він зазначив зростання іноземних інвестицій та рішення Організації економічного співробітництва та розвитку про переведення України з шостої до п’ятої групи експортних кредитних ризиків. Ющенко наголосив, що 2007 року Україна продовжить розпочаті реформи, та зауважив, що для влади пріоритетами є створення ефективної системи інституційного забезпечення діяльності інвесторів, надання державної підтримки інвестиційним проектам у високотехнологічних сферах діяльності, підвищення ефективності режимів стимулювання інвестиційної діяльності (концесій, угод про розподіл продукції, технопарків, спеціальних економічних зон), зниження регуляторного тиску на інвесторів. Він також висловив сподівання, що згадана конференція інвесторів сприятиме обміну думками між ними та владою.

Чи повірили всьому цьому інвестори? Однозначної відповіді на це запитання в нас немає, тому що кожен, як відомо, за таких обставин здатен почути лише те, що йому хочеться. Зокрема, посол США в Україні Вільям Тейлор, який усього лише за кілька днів до цього відвідував українські порти, де побачив українське зерно, що ледь не «гниє» в результаті обмежень на експорт, і вислухав відповідні нарікання американських інвесторів, говорив про те, що в Україні відсутній захист їх від свавілля держави. Щоправда, при цьому посол висловив задоволення тим, що уряд хоча б шукає вихід із цієї ситуації.

У більш різкій формі відреагували на інвестиційні заклики влади деякі вітчизняні експерти. Так, керівник аналітичної групи Da Vinci AG Андрій Колпаков, коментуючи заяву Ющенка, назвав її «інформаційним подарунком Партії регіонів і коаліції».

«Складно говорити про досягнення, враховуючи ситуацію із забороною на експорт зерна і погіршення зовнішньоекономічних відносин з найближчими партнерами, наприклад з Польщею. Прогрес у політичній сфері на тлі тотальної війни між Президентом і урядом виглядає взагалі смішно. Його, ймовірно, спостерігає лише Президент», — припустив експерт у своїй заяві, надісланій «Дню». «Що стосується інвестиційного клімату, то в цьому контексті я б також не став поспішати з висновками, — зазначає Колпаков. — Необхідно спочатку подивитися на те, яким чином відбуватиметься приватизація протягом поточного року. Так, для стратегічного іноземного інвестора буде вельми показовим те, яким чином і за якими схемами проходитиме приватизація того ж ВАТ «Укртелеком».

«За один лише 2005 рік в Україну вдалося залучити майже стільки ж прямих іноземних інвестицій, скільки за всі попередні 14 років незалежності, — сказав «Дню» голова комісії з оцінки інвестиційних проектів Українського товариства фінансових аналітиків Віктор Галасюк. — Безумовно, це дуже хороший знак. Однак сказати, що зарубіжні інвестиції прийшли в Україну в масштабах, які відповідають її інвестиційному потенціалу, було б великим перебільшенням. А якщо враховувати, що сьогодні прямі іноземні інвестиції в Україну з розрахунку на душу населення приблизно у вісім разів менші за аналогічний показник для країн Центральної Європи та Балтії, то можна констатувати, що ми знаходимося практично на початку цього шляху». Основною перешкодою для залучення великих зарубіжних інвестицій Галасюк вважає «низький рівень політико- правової стабільності та розвитку інфраструктури».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: