Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Некваплива» диспозиція

10 серпня, 2006 - 00:00

Від'ємне сальдо зовнішньої торгівлі України товарами в січні — червні 2006 року, як повідомляє Держкомстат, упритул наблизилося до $3 мільярдів, тоді як торік у січні — червні становило $397,2 мільйона. При цьому, темпи зростання експорту за півріччя виявилися вдвічі нижчими, ніж в імпорту (2,1% проти 22,1%).

Які чинники впливають на це не дуже правильне для нашої країни співвідношення? З одного боку, ми, мабуть, за часів прем'єрства Юлії Тимошенко більше, ніж це можливо, відкрилися, знизивши ввізне мито для іноземних товарів. З іншого боку, наші партнери, дотримуючись інтересів національних компаній, без особливого бажання відчиняють свої двері для нас. Щоб забезпечити в цих питаннях розумну взаємність, і створена Світова організація торгівлі, у складі якої плідно, хоч і не без суперечок, співпрацює більшість держав світу. Активно прагне туди й Україна, яка вже узгодила свій вступ практично з усіма членами СОТ. Залишилося прийняти лише кілька законодавчих актів, що гармонізують наше законодавство з правилами цієї організації. Проблема лише в тому, як швидко піде цей процес. Адже в попередньому складі парламенту партії, які нині становлять кістяк урядової коаліції, що не отримала поки що узгодженої назви, рішуче відкидали згадані законодавчі акти.

Тим часом від прем'єр-міністра Віктора Януковича надійшов неоднозначний сигнал. «Ці питання нам обов'язково треба буде вирішити в 2007 році, якщо не встигнемо в 2006-му», — сказав В. Янукович, представляючи новопризначеного голову МЗС Бориса Тарасюка. При цьому, прем'єр повідомив, що збирається зустрітися з фахівцями Міністерства економіки, щоб «дати відповідь щодо термінів вступу в СОТ», і вже доручив проаналізувати, чи існує необхідність проводити громадські слухання із законопроектів, що стосуються вступу в СОТ, поданих до Верховної Ради, і чи узгоджені вони з об'єднаннями українських товаровиробників. «Щоб ми зробили цей крок усвідомлено та щоб не отримали негативу від нашої громадськості, промисловців і підприємців, від наших товаровиробників», — пояснив свою позицію прем'єр і зазначив, що зараз існують «доволі болісні питання для наших товаровиробників, і є можливість домовитися з нашими партнерами під час підписання угоди при вступі до СОТ». Він також зазначив, що перехід держави на нульові імпортні ставки може бути відстрочений на кілька років для того, щоб українські товаровиробники могли пристосуватися до нових умов. «Ми це питання вирішуватимемо тільки так», — сказав український прем'єр.

Водночас Тарасюк із цим, схоже, не погоджується. Вступ України до Світової організації торгівлі, на його думку, має бути завершений у 2006 році.

Звісна річ, ніхто в Україні не висував тези про референдум перед вступом до СОТ. Але ніхто й не вивчав громадської думки з цього питання, що може виявитися схожою на думку росіян. У Росії, наприклад, 46% опитаних досі не чули про цю організацію. Більше того, з 2004 року там на третину — з 41% до 29% — поменшало громадян, упевнених у тому, що вступ до СОТ принесе Росії більше користі, ніж шкоди. Соціологи зазначають, що російські громадяни у своїй більшості поставилися індиферентно до підсумків останніх переговорів про вступ Росії до СОТ, згідно з якими підписання остаточної угоди перенесено на жовтень цього року.

Тарасюк заявляє, що Україна не прагне змагатися в цьому питанні з Росією. Але для Януковича, який, імовірно, свій перший візит здійснить у Москву, — тут є варіанти. У Росії він має вирішувати досить складні питання, зокрема газове (до речі, Тарасюк упевнений, що з цим прем'єр успішно впорається), і він навряд чи збирається «задирати» своїх візаві, які вже давно пропонували Україні спільний сотівський фініш. Можливо, саме цим пояснюється «некваплива» диспозиція?

Відповідаючи на це запитання, директор економічних програм Центру ім. Разумкова Василь Юрчишин сказав «Дню», що в позиціях цих членів українського уряду відсутні протиріччя. А сказане прем'єром — це, «можливо, данина тому, що робилося в першій половині року, коли Регіони повністю голосували проти будь-яких намірів щодо СОТ». «Я не вважаю, що це свідчить про напрям політики, — сказав експерт, — тим паче, що в нашому уряді повинні розуміти: дії стосовно СОТ будуть для нього тестом на цивілізованість і європейськість, прихильність до якогось вибору. Прем'єр і його радники добре розуміють, що навіть натяки на перегляд якихось положень при вступі до СОТ можуть не лише зашкодити нашому вступу до цієї організації, а й поставити під сумнів щирість деяких заяв».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: