Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Неможливо залишати такі теракти безкарними», — переконаний Генсек НАТО Джордж Робертсон

21 вересня, 2001 - 00:00


«Я сам не усвідомлював справжньої важливості того, що відбувалося в Америці, доти, доки особисто не зачитав вголос статтю п’ять Вашингтонського договору», — зізнався Генеральний секретар НАТО Джордж Робертсон. П’ята стаття передбачає, що члени Альянсу надають всіляку підтримку, у тому числі — й воєнну, союзнику, на якого було скоєно напад ззовні. Те, що НАТО уперше за 52-річну історію може застосувати цю статтю, повинно змінити світ, вважає Робертсон. У країнах-членах Альянсу нині наполегливо обговорюється питання про підтримку Сполучених Штатів. Відповідне рішення вже прийняли німецькі парламентарії (хоч їхні рішення поки не треба розглядати як підтримку саме воєнних дій Вашингтона). Учора президент Франції Жак Ширак та прем’єр-міністр Великої Британії Тоні Блер заявили, що їх країни підтримають будь-які дії США, які можна буде розглядати як ефективну відповідь на події 11 вересня у Нью-Йорку та Вашингтоні. Про те, чи стане підтримка Сполучених Штатів країнами-учасницями НАТО реальністю, в інтерв’ю з Генеральним секретарем Альянсу Джорджем РОБЕРТСОНОМ.

— Пане Генеральний секретар, чи може виникнути ситуація, коли НАТО вирішує взяти участь у воєнних діях Америки, а парламенти країн-членів Альянсу не підтримують таке рішення?

— Вашингтонський договір — це зобов’язання, яке переважає над національним законодавством кожної держави-союзника. Тому підтримка США у захисті проти терористів є обов’язковою для всіх членів НАТО. Але я повинен підкреслити, що кожна держава сама буде вирішувати, яку саме підтримку вона надасть. Та у мене немає жодних сумнівів у тому, що всі країни Альянсу прагнуть вжити ефективних заходів проти злочинців, прагнуть їх покарати. Це покарання повинне стати попередженням.

— А як ви реагуєте на інформацію про те, що яка-небудь країна — наприклад, Італія — не має намірів брати участь у можливих бойових діях?

— Оскільки США ще не просили підтримки у союзників по НАТО, ми не можемо реагувати на такі заяви. Але я впевнений, що держави ухвалять належні рішення з цього питання. Підкреслюю: рішення застосувати статтю п’ять було прийнято всіма державами одноголосно. Так що ми чекаємо рішення з боку США — яка наша підтримка їм необхідна: на індивідуальній основі чи від НАТО загалом.

— НАТО розглядає події 11 вересня як воєнну акцію чи як теракт? Чи у обох випадках застосовується п’ята стаття?

— Теракту для застосування статті може бути достатньо — якщо до такої угоди прийдуть союзники. Як назвати те, що відбулося в Америці — терактом чи воєнними діями? Загинули тисячі людей, проти яких застосували так звані «літаючі бомби». Але «воєнним актом» я б це не називав.

— Якими будуть подальші дії Сполучених Штатів, якщо їм видадуть Осаму бен Ладена — головного підозрюваного, вину якого, проте, стовідсотково не доведено?

— Так, Сполучені Штати мають все більше доказів вини Осами бен Ладена. США поки що не оголосили, що винним є саме він. Але ми, звичайно, впевнені, що теракт був результатом цілої мережі терористичної діяльності, яка заподіяла стільки горя та біди. Якщо США прийдуть до остаточного висновку про вину Осами бен Ладена, то вони, по-перше, повинні оповістити НАТО, а по-друге, поділитися з нами інформацією. Але не помиляйтеся: бен Ладена вже вважають винним за інші жахливі теракти. Його діяльність ніяк не обмежена тільки США, а представляє загрозу всім. Будь- яка людина, яка брала участь у таких діях, повинна бути покарана. Немислимо залишити її без покарання.

— Чи має намір НАТО співпрацювати з Росією в боротьбі з тероризмом?

— Засідання постійної ради НАТО — Росія, що відбулося минулого тижня, було, можна сказати, найбільш зворушливим в історії цього органу. Представники всіх сторін, держав та союзників, і Росії — переживали дуже глибокі почуття. Я, звичайно, впевнений, що на моїй зустрічі з міністром оборони Росії, яка відбудеться у Неаполі наступного тижня, боротьба з тероризмом буде однією з головних тем.

Мушу також сказати, що я був повністю занурений у перебіг подій. Але поки не зачитав вголос статтю п’ять, не усвідомлював усю важливість ситуації. Історія ж не проходить повз нас, ми — діячі історії. І я повинен розуміти, що я перший Генеральний секретар, який читає таке оголошення. На мою думку, настільки ж важливим, як рішення про можливе застосування статті п’ять, є виступ Росії на боці НАТО.

— Чи не вважаєте ви, пане Робертсон, що після ударів по Афганістану може розгорітися світова пожежа війни?

— Ми повинні відреагувати на теракти — і відреагувати ефективно. Ні Америка, ні НАТО не планували яку-небудь атаку. Але повністю неприйнятно здійснювати такі теракти та залишати їх безкарними. Поки США не робили дії у відповідь. Це якраз говорить про те, що Сполучені Штати уважно й обережно думають про свою реакцію, яка, однак, буде рішучою.

Наталія ВІКУЛІНА, Брюссель
Газета: