Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Низький старт

До початку виборчої кампанії лишився тиждень
19 листопада, 2005 - 00:00
ЦВК. ПАУЗА / ФОТО ВАСИЛЯ АРТЮШЕНКА

До початку кампанії з виборів народних депутатів України залишаються лічені дні: її офіційний старт запланований на 26 листопада. Учора за відповідний проект постанови проголосували всі 13 присутніх на засіданні членів Центральної виборчої комісії. (Наче могли бути інші варіанти!..) Утім, судячи з рекламних роликів на телебаченні та численних білбордів, політичні партії не чекали офіційної відмашки голови ЦВК Ярослава Давидовича.

Нарешті затверджений й остаточний бюджет виборів: він становитиме ні багато ні мало — 547 мільйонів 200 тисяч гривень. Треба сказати, що ця цифра багато разів змінювалася. У травні Ярослав Давидович оцінив свято демократії в 415 млн. грн. У серпні ця цифра збільшилася аж удвічі — до 900 млн. грн. Потім ЦВК зажадала 555 мільйонів, і ось у результаті отримала на вісім тисяч менше.

Голова ЦВК нагадав народним депутатам, що в разі несвоєчасного прийняття бюджету на 2006 рік можуть виникнути складнощі з фінансуванням виборчої кампанії. Крім того, передбачається виділити з держбюджету 158 млн. гривень на проведення місцевих виборів.

Водночас Давидович вважає за необхідне розвести в часі парламентські вибори та вибори до органів місцевого самоврядування. «Найкращий вихід — провести вибори (до місцевих рад) у жовтні або листопаді 2006 р.», — вважає Давидович. На його думку, до цього часу Верховна Рада вже буде обрана й почне нормально працювати.

Загалом закон про вибори місцевих рад для Ярослава Васильовича — тема болісна, багато статей у ньому він називає «маразмом», який «неможливо застосувати, а треба вилучати». «Але, на жаль, я бачу, що Верховну Раду України непокоять зараз інші питання, — вважає Давидович. — Ми в дуже складній ситуації з місцевими виборами, я бачу, що, на жаль, нікому захистити місцеве самоврядування. Я припускаю, що проблем буде дуже багато, але все це на совісті нашого парламенту. Просто люди не мають серця, я їх не розумію».

Зате з парламентськими виборами, судячи з розповіді голови ЦВК, не все так погано. Цього разу навіть бюлетені будуть особливо показові, на папері з водяними знаками та двома нитками, що свiтяться. Окружні комісії отримають спеціальне обладнання для перевірки автентичності бюлетенів. «Я зустрічався зі своїм колегою з Казахстану, вони платять сім євро за кілограм такого паперу, а ми домовилися в кілька разів дешевше», — похвалився Давидович.

Ще одна новела цих виборів — усі скарги тепер подаватимуть у Печерський суд столиці. За словами Ярослава Давидовича, на минулих виборах цілі адвокатські контори спеціалізувалися на подібних скаргах, і ЦВК «доводилося сидіти ночами та їх розглядати». «Чи впорається суд з усіма скаргами, — це його проблема», — сказав Давидович, хитро посміхнувшись.

Утім, зараз ЦВК «бомбардує депутатськими звертаннями» Раїса Богатирьова з приводу зміни конфігурацій і кількості округів у регіонах. Річ у тому, що нова редакція закону про вибори депутатів передбачає, що виборчі округи формуються з приблизно однаковою кількістю виборчих дільниць, а не однаковою кількістю виборців, як було раніше. Таким чином, кількість округів поменшає в Києві з десяти до семи, в Донецькій області — із 23 до 17. Також поменшає кількість округів у Криму, в Луганській і в Дніпропетровській областях. Я. Давидович зазначив, що Верховна Рада Криму вже прийняла звернення на адресу ЦВК із проханням не зменшувати кількості виборчих округів. «Але ми сформуємо виборчі округи так, як вимагає закон, а не деякі політики або представники влади на місцях», — додав голова Центрвиборчкому.

І все-таки, попри деякі проблеми, Ярослав Давидович стосовно майбутніх виборів налаштований оптимістично: «Я думаю, що ці вибори будуть чистішими й організованішими, оскільки ми скрутили шию адміністративному ресурсу...» Утім, останнє твердження голови ЦВК досить спірне.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: