Події навколо банку «Слов’янський» отримали подальший розвиток («День», № 120, 8 липня 2000 г.).
Банком припинено реалізацію активів, що проводилася для погашення зобов’язань перед кредиторами, оскільки на його цінні папери Державною податковою адміністрацією накладено арешт. На початку цього тижня податкова міліція вилучила у банку 171 вексель на суму 325 млн. гривень. Керівникам банку, які перебувають під вартою, ще на два місяці продовжено терміни попереднього ув’язнення.
Однією з причин такого рішення виявилися факти, що з’ясувалися у ході початої у середині травня позапланової перевірки ВАТ «Макіївський металургійний комбінат». Як зазначається в акті перевірки, «схема роботи КАБ «Слов’янський» і ВАТ «ММК» негативно впливає на розрахунки з бюджетом».
Металургійний комбінат у Макіївці — одне з найбільших підприємств Донецької області. Обсяг його продукції становив у 1999 році 661,5 млн. грн. (64 % на експорт), що дозволило йому посісти восьме місце серед підприємств області. У попередньому 1998 році комбінат сплатив до бюджету 44,5 млн. гривень (четверте місце в області), а у 1999-му — 18 млн. грн. (31-е місце!). Донецькі податківці переконані, що це — наслідок схем роботи, організованих КАБ «Слов’янський» (м. Запоріжжя) та основним постачальником товарів на комбінат і одночасно головним споживачем його продукції — товариством з обмеженою відповідальністю «Ясен». (На адресу останнього у 1999 р. відвантажено продукції бiльш як на 535 млн. грн., що становить 82% від обсягу реалізації.) Характерною рисою цих схем, як зазначається в акті, є «недопущення грошових коштів на рахунки комбінату і їхнє використання не для розрахунків з бюджетом, а також накопичування підприємством збитків і заборгованості перед бюджетом». Податківці з’ясували, що за рахунок того, що комбінат гасив власні векселі, видані «Ясену» за номінальною вартістю, а векселі, видані йому «Ясеном», реалізовував з дисконтом, підприємство мало великі збитки. Тільки за 9 місяців 1998 року загальна сума дисконту досягла майже 116 млн. гривень.
За пропозицією «Дня», результати перевірки Макіївського комбінату коментує перший заступник начальника Головного управління податкової міліції ДПАУ Олександр СПИРИДОНОВ:
— Різке погіршення показників Макіївського меткомбiнату сталося невдовзі після приходу сюди банку «Слов’янський». Як відомо, співвідношення сум недоплати і сплачених у бюджет податків найкращим чином характеризує підприємство. Саме за півтора року «співробітництва» зі «Слов’янським» комбінат розгубив свої досягнення попередніх років. Схеми «Слов’янського» було відпрацьовано спершу на підприємствах Дніпропетровської області ще за бутності Павла Лазаренка, коли корпорація ЄЕСУ стала вiдома як процвітаюча структура. З цим ноу-хау і прийшов «Слов’янський» до Макіївки. Важливо, що засновники банку і таких підприємств, як «Ясен» та групи «Укрєврофрахт» — це одні й ті ж особи. «Ясен» розраховувався своїми векселями за продукцію комбінату за номінальною вартістю, ними ж комбінат розплачувався за кредити, отримані у «Слов’янського». Однак банк брав їх із дисконтом 25 — 50 %. І виходить, що комбінат зовсім не має прибутку, а прибуток, отриманий «Ясеном», осідає у «Слов’янському». Здавалося б, податківцям все одно, хто платитиме податок із цього прибутку. Однак банк у своєму балансі прибутку не показував. Куди ж він зникав? Сотні мільйонів гривень, «зароблених» внаслідок здійснення цієї схеми, виплачувалися у вигляді відсотків (які, за законодавством, не оподатковуються) з депозитів керівництву банку та їхнім родичам. Проте тут є нюанс.
У законодавстві є поняття «пов’язані особи» (працівники банку та їхні близькі родичі). Так от, вони мають право отримувати неоподатковувані відсотки з депозитів у тому випадку, якщо їм виплачуються такі ж ставки, як і іншим акціонерам. Якщо ж для них встановлюються вищі ставки, то з різниці банк уже зобов’язаний платити податок. Тут банк свідомо припускав порушення. «Пов’язані особи» за угодою отримували 400 % річних на свої валютні депозити, тоді як інші вкладники — тільки 50 %. У такому підході не важко побачити явного наміру. Банк приховував від держави і від багатотисячного колективу металургів зароблений ними прибуток. До здійснення цієї операції були підключені також банки «МТ» та «Індустрiалбанк», які «обмінювалися» привілейованими власниками депозитів і всім їм виплачували надзвичайно високі відсотки (ці два банки, на відміну від «Слов’янського», визнали хибність таких дій і компенсували збиток державі).
Отже меткомбінат умисно садовили на картотеку, а весь його прибуток осідав у «Слов’янському» і врешті-решт зникав серед вузького оточення посадових осіб банку та їхніх близьких родичів.
Ще один елемент застосованої у Макіївці хитромудрої схеми — це кредитування. Комбінат заплатив банкові 115 млн. гривень як відсотки за отримані кредити у сумі 124,2 млн. гривень. Як бачимо, промисловість просто грабували. Одна з осіб, що проходять по цій справі (нині вона перебуває у бігах), отримала таким чином за депозитами 27 млн. гривень, вклавши і незабаром повністю «відбивши» порівняно невелику суму, отриману як позика.
— Яке покарання загрожує людям, що проходять по цій справі?
— Їм інкримінується порушення статей Кримiнального кодексу про укриття податків, розкрадання в особливо великих розмірах, зловживання службовим становищем, хабарництво і т.п. — аж до недбалості. Я не можу брати на себе функції суду, але Кримiнальний кодекс за цими статтями передбачає від 10 до 15 років.
— Чи не вважаєте ви, що резонанс навколо «Слов’янського» негативно вплине на всю банківську систему?
— Навпаки, саме «Слов’янський» підривав, дестабілізував економічну ситуацію в країні. Чи варто створювати стабільну банківську систему за рахунок дестабілізації економіки?
ДО РЕЧІ
Голова ради Асоціації українських банків Станіслав Аржевітін прокоментував «Дню» події навколо банка «Слов’янський» таким чином: «Думка банкірів така: погано, що гине сам банк. Якщо є проблеми чи, точніше, проблемні керівники, які щось порушують, то, зрозуміло, треба працювати саме з цими людьми, а не кидати в жорна всю банківську установу. Від цього потерпає і вся банківська система, стійкість якої ототожнюється громадянами зазвичай зі стабільністю держави. А після колізій довкола одного банку начебто хтось спеціально зриває стоп-кран для всієї банківської системи. Досить про один банк сказати, що він поганий, як це б’є по всіх банках. Тому ми завжди від імені Асоціації просимо державні органи не подавати у пресу не перевірені до кінця факти і незакінчені розслідування...»