Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Новини для пенсіонерів

Політичні лозунги оплатить бізнес
12 лютого, 2003 - 00:00

Президент Леонід Кучма доручив Міністерству соціальної політики знайти резерви для підвищення мінімальної пенсії. Очікується, що цього разу підвищення буде загальним і не обмежиться лише певними професійними категоріями. Востаннє пенсії в Україні підвищували 1 січня, але приємна новина зачепила лише міліціонерів і військовослужбовців. З 2003 року пенсіонери в погонах почали отримувати на 10% більше. Наскільки збільшаться пенсії після виконання президентського розпорядження, поки невідомо.

Міністр соціальної політики Михайло Папієв уже повідомив, що головною умовою підвищення пенсій є збільшення мінімальної заробітної плати. Адже в такому випадку збільшаться і пенсійні відрахування. Щоправда, ситуація навколо зарплатного мінімуму на сьогоднішній день залишається надто заплутаною. Найближчого четверга Верховна Рада розгляне проект змін до держбюджету-2003, щоб знайти кошти для повноцінного підвищення мінімальної зарплати до 185 гривень. Цей мінімум діє вже з 1 січня, але депутати, нібито через неуважність, забули вказати, де уряду взяти гроші на його забезпечення. З початку року Кабмін підвищив мінімум без збереження так званих міжтарифних співвідношень, порадувавши тільки прибиральниць та інших малокваліфікованих працівників бюджетної сфери. Де знайти для скарбниці додаткову суму, що становить, за різними підрахунками, від 2,5 до 7,3 мільярда гривень, поки невідомо. Не виключено, що депутати імпровізуватимуть на цю тему навіть у четвер під час голосування. А це означає, що реалістичність знайдених джерел, а отже, й імовірність підвищення пенсій знаходиться під великим сумнівом. Адже вже з другого півріччя закон вимагає ще одного підвищення мінімальної зарплати, до 237 гривень. На жаль, питання соціальної політики набувають для парламенту суперважливого значення лише напередодні виборів, що дуже позначається на якості цієї політики у періоди «затишшя».

Цікаво, що поки центральна влада грається, зайнята пенсійною математикою, місцева влада все частіше ухитряється самостійно проводити різні додаткові виплати пенсіонерам. У січні Київська міськадміністрація виділила 6,3 мільйона гривень на разову допомогу непрацюючим пенсіонерам. Допомогу отримали понад 300 тисяч громадян. Менш заможні регіони вигадують більш оригінальні ініціативи. У Севастополі пенсіонерам безкоштовно видають шезлонги на пляж — так розпорядилася міська адміністрація.

А «живе» підвищення пенсій українцям якщо і світить, то дуже тьмяно. Тобто воно, звичайно, буде, але про терміни впевнено можуть говорити лише політичні шарлатани. На сьогодні фінансове становище Пенсійного фонду не вселяє оптимізму. За підсумками 2002 року бюджет фонду не було виконано. Дефіцит становив один мільярд гривень. При цьому заборгованість підприємств з пенсійного збору за рік збільшилася вдвічі і становила понад 700 мільйонів гривень. Це свiдчить про повну відсутність економічних передумов для підвищення пенсій. Проте політичний сигнал з боку Президента прозвучав, і тепер, очевидно, слід чекати від уряду активної роботи в цьому напрямі.

Для економіки країни це означає неминуче підвищення податкового тягаря. Підвищення пенсій не зможе стати реальністю без збільшення доходної частини бюджету не менше ніж на 10%, щоб залатати діру, пов’язану із забезпеченням зарплатного мінімуму. На жаль, це відверто суперечить публічним деклараціям влади про заплановане зниження фіскального тиску на бізнес. Систематична помилка українських політиків полягає у тому, що не соціальна політика будується на основі економічних досягнень країни, а навпаки: податковий тиск на бізнес підганяють під бажані показники підвищення зарплат і пенсій. Віз попереду коня, звісно, також може їхати. Але кінь уже сьогодні виглядає заплаканим.

Газета: