Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Новий вимір»

Київ пропонує своє бачення розвитку ОЧЕС
15 лютого, 2008 - 00:00
ЄВРОКОМІСАР З ПИТАНЬ ЗОВНIШНЬОЇ ПОЛIТИКИ ТА ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ПОЛIТИКИ СУСIДСТВА БЕНІТА ФЕРЕРО ВАЛЬДНЕР, ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ ВІКТОР ЮЩЕНКО І МІНІСТР ЗАКОРДОННИХ СПРАВ ВОЛОДИМИР ОГРИЗКО НА СПІЛЬНОМУ ЗАСІДАННІ РАДИ МІНІСТРІВ ЗАКОРДОННИХ СПРАВ КРАЇН-ЧЛЕНІВ ОРГАНІЗАЦІЇ ЧОРНОМОРСЬКОГО ЕКОНОМІЧНОГО СПІВРОБІТНИЦТВА (ОЧЕС) ЗА УЧАСТI «ТРІЙКИ» ЄВРОСОЮЗУ / ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА

Схоже, що Україна докладає всіх зусиль, аби скористатися шансом, що випав їй у зв’язку з проведенням спільного засідання Ради міністрів закордонних справ країн-членів Організації чорноморського економічного співробітництва (ОЧЕС) за участi «Трійки» Євросоюзу. Слід зауважити, що зустріч на такому рівні проводиться вперше, й, очевидно, не випадково вона відбудеться у Києві, який намагається грати одну з провідних ролей у цьому регіоні.

У своєму виступі Президент України Віктор Ющенко підкреслив, що Україна була і є надійним партнером країн Чорноморського регіону та Європейського Союзу й надалі сприятиме реалізації перспективних проектів у цьому регіоні. «У цій роботі Україна була, є й буде надійним партнером країн Чорноморського регіону та Європейського Союзу й активно діятиме для успішного здійснення наших інтеграційних задач», — підкреслив він. Український Президент висловив упевненість, що з початком контактів на рівні міністрів закордонних справ країн ЄС і ОЧЕС створюється «якісно новий вимір міжнародної співпраці як у Чорноморському регіоні, так і у ширших кордонах». «Наша взаємодія сприятиме розширенню контактів між людьми на всіх рівнях, вестиме нас до підвищення благополуччя народів наших країн і зміцнення довіри між ними», — зазначив він. Президент також закликав усіх партнерів по регіону до активізації зусиль у справі зміцнення гуманітарних контактів, культурного діалогу та взаємодії в рішенні суспільних викликів, підтримці демократичних процесів.

Він також закликав до активізації реальних дій для поліпшення стану екологічної безпеки й належного захисту довкілля. «Ця проблема є надзвичайно важливою для кожної країни нашого регіону, й співпраці з Європейським Союзом у цій сфері ми надаємо принципового значення», — підкреслив В. Ющенко.

Президент також зауважив, що Україна підтримує й цілком розділяє головну ідею комунікації Європейської комісії «Чорноморська взаємодія — нова регіональна ініціатива» — досягнути зближення між Чорноморським регіоном і ЄС завдяки конкретним проектам співпраці. «Чорноморський регіон — це невід’ємна частина єдиної Європи, й співпраця в цьому регіоні, я впевнений, має належним чином відповідати загальній логіці європейської інтеграції», — сказав він.

Говорячи про пріоритети в Чорноморському регіоні, В. Ющенко підкреслив, що для України стратегічно важливим завданням є здійснення «нової енергетичної політики як у нашому регіоні, так і в Європі загалом». «Її суть, на нашу думку, полягає в розробці чітких і єдиних для всіх правил, рівного доступу до енергетичних джерел», — заявив він.

Президент також підкреслив, що необхідність такого підходу стала актуальнішою внаслідок подій на енергетичних ринках, «спроб використання енергетики як важеля тиску». Він запросив країн-учасниць зустрічі взяти участь у саміті з енергетичних питань, який відбудеться 23 травня в Україні, й підкреслив, що однією з головних тем роботи цього саміту стане «розробка принципів єдиної енерготранзитної політики».

Крім того, В. Ющенко заявив, що Україна виступає за створення всеосяжної зони вільної торгівлі в нашому регіоні, що позбавлена винятків і обмежень і грунтується на нормах і правилах СОТ.

Президент також підкреслив, що Україна особливу увагу приділяє справі мирного розв’язання «заморожених конфліктів» і подолання їхніх негативних наслідків. «Ми й надалі співпрацюватимемо в зусиллях із забезпечення постійного високого рівня регіональної та міжнародної взаємодії для запобігання тероризму й боротьбі з нелегальною міграцією, торгівлі людьми, незаконному обігу наркотиків, психотропних речовин і зброї», — підкреслив В. Ющенко.

Він також висловив сподівання, що внаслідок розвитку співпраці в рамках програм «Чорноморської взаємодії будуть поступово запроваджені принципи вільного пересування через кордони громадян держав, товарів, капіталів і послуг».

За словами українського Президента, Київ бачить значні перспективи реалізації проекту Євразійського транспортного коридору й інших ключових ініціатив, що здатні допомогти регіону повноцінно інтегруватися до світового економічного простору. Він також підкреслив, що Україна збирається продовжувати заохочувати всі спільні можливості для ефективнiшого використання унікального транзитного потенціалу Чорноморського регіону.

ДОВIДКА «Дня»

25 червня 1992 року в Стамбулі на першому саміті ОЧЕС було підписано «Декларацію про чорноморське економічне співробітництво», яка визначила основні механізми економічної взаємодії держав Чорноморського басейну. Постійними членами ОЧЕС є: Азербайджан, Албанія, Вірменія, Болгарія, Греція, Грузія, Молдова, Росія, Румунія, Сербія, Туреччина, Україна. Статус спостерігача в організації мають 13 країн: Австрія, Білорусь, Німеччина, Єгипет, Ізраїль, Італія, Польща, Словаччина, США, Хорватія, Туніс, Франція, Чехія.

Микола СІРУК, «День»
Газета: