Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Обрали...

Екс-міністр став ректором
13 вересня, 2003 - 00:00

На перший погляд, вибори ректора у Національному медичному університеті ім. О. Богомольця були подією очікуваною, і для тих, хто не носить білого халата, не видатною. Згідно із законодавством, обирати голову вищого навчального закладу зі статусом «національний» повинні не рідше одного разу на 7 років. Уже колишній ректор Медуніверситету Євген Гончарук цей пост займав аж 19 років, і, крім того, саме зараз закінчився термін його контракту з власником ВНЗ — Міністерством охорони здоров’я. Якби все відбувалося за звичним сценарієм виборів ректора, то зрозуміло, за якими критеріями його б обрав колектив. Як показує практика подібних заходів, головою вищого навчального закладу такого рівня стає один із найіменитіших, найконтактніших і найвірніших йому співробітників. Тим більше, що такі серед п’яти кандидатів були. Узяти, наприклад, Василя Бардова — відомого не тільки в Україні гігієніста і фахівця з метеочутливості, який, якщо враховувати і студентські роки, присвятив Медуніверситету ні багато ні мало — 37 років. Чи Володимира Мішалова — заслуженого лікаря України, фахівця з грудної і судинної хірургії. Не менш знакові фігури на медичному терені і Володимир Широбоков — відомий мікробіолог і вірусолог, а також Дем’ян Горбатюк — учень відомого українського хірурга К. Кульчицкого і фахівець у галузі трансплантології та штучних органів.

Але головною і найгучнішою інтригою нинішніх виборів став, на жаль, інший кандидат. «Від влади», як називають колишнього міністра охорони здоров’я Віталія Москаленка у комітеті ВР із питань охорони здоров’я, материнства і дитинства. Проте він також не без регалій у вигляді вчених ступенів і заслужених звань. Хоч в інтерв’ю «Дню» голова профільного комітету ВР Микола Поліщук відкрито піддавав сумніву професійні здібності екс- міністра. Мовляв, за вже надто короткий міністерський термін йому вдалося стати і професором, і членом-кореспондентом, і академіком двох академій (інженерної й економічної кібернетики). Проте у біографії Віталія Федоровича лікарський стаж усе ж присутній, а крім того — і досвід роботи у керівництві ВНЗ. Наприклад, чотири роки він займав пост проректора з лікувальної роботи Харківського інституту удосконалення лікарів. А щодо його стажу як практикуючого лікаря, то після служби у лавах радянської армії військовим медиком В. Москаленко працював у клінічній лікарні Харкова. Де піднявся службовими сходами від рядового лікаря до завідувача інфарктного відділення.

Чому раптом навколо Москаленка вирували такі пристрасті? Причин, щонайменше, дві. По-перше, небажання Медуніверситету повторити сумну історію міністерства. Нагадаємо, що діяльність МОЗ за Москаленка Верховна Рада оцінила незадовільно. Пригадуються історії із закупівлею простроченої вакцини проти грипу і видачею ліцензії ВАТ «Фармак» на виробництво інсулінів, які в Україні асоціюються лише із заводом «Індар». Ну й, зрозуміло, неприємні результати перевірок Рахункової плати стосовно нецільового і довільного використання бюджетних коштів.

По-друге, незрозуміле неприкрите лобіювання Мінохорони здоров’я кандидатури В. Москаленка. Притому, що він, не будучи співробітником Медуніверситету, був миттєво призначений проректором із навчальної роботи. А незабаром — також миттєво — виконуючим обов’язки ректора. Тоді як у Законі «Про вищу освіту» чітко прописано, що власник вищого навчального закладу не має на це права до початку першого конкурсу — хіба що після двох турів плюс повторний, які не відбулися.

Щоправда, зважувати «за» і «проти» вже, схоже, дещо пізно. 80% трудового колективу висловилися за те, щоб бачити на посту ректора саме Віталія Федоровича. У своїй передвиборній промові останній був стриманий, упевнений і діловитий. Не збентежила його і спроба відомого хірурга Валерія Івасюка (він брав участь в упізнанні «таращанського «тіла») «допитати» екс-міністра у справі Гонгадзе, що щиро розвеселило присутніх 206 чоловік-співробітників Медуніверситету. Та й загалом, порівняно з «передвиборними перегонами», кульмінація виглядала цілком спокійно. Звісно, не обійшлося без того, щоб, ігноруючи таке поняття, як лікарська таємниця, пригадати з трибуни про недуг того чи іншого кандидата. Але у принципі, всупереч очікуваним пристрастям, усе виглядало цілком цивілізовано.

А щодо вищезгаданого Василя Бардова, то, як не дивно, у кулуарах перевагу віддавали саме йому. Проректор з питань надання платних послуг у своїй промові проявив себе професійним менеджером і економістом. Щоправда, за його списком «що зроблю» можна було подумати, що живемо ми щонайменше у Швейцарії, але кожен пункт В. Бардов супроводжував описом можливого джерела отримання коштів. Більш того, він навіть пообіцяв, що ректорська зарплата буде всього на 20% вищою, ніж у завідувачів кафедр. Тоді як інші кандидати, по суті, говорили однією мовою: «зміцнити», «відродити», «реконструювати»... Червоною ниткою пройшла ідея про перехід кузні медичних кадрів до самоврядування — заробленими грошима вищий навчальний заклад повинен мати право розпоряджатися на власний розсуд.

А що насправді станеться із задекларованого — конкретно сказати складно. Якщо головний опонент новоспеченого ректора — профільний комітет ВР — не оспорюватиме результати виборів, то Віталій Москаленко, згідно із законодавством, керуватиме стратегічно важливим медичним об’єктом 7 років. Проблематика Медуніверситету не різниться з труднощами інших вищих навчальних закладів — це і низька стипендія, і неадекватна оплата праці співробітників, і застаріла матеріально-технічна база. Природно, виступаючи перед аудиторією, В. Москаленко пообіцяв усе це виправити. Проте його промова істотно не відрізнялася від тієї, яку виголошував на «презентації» Москаленко як міністр...

Оксана ОМЕЛЬЧЕНКО, «День»
Газета: