Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Омолодження ресурсу

4 жовтня, 2005 - 00:00
ФОТО ОЛЕКСАНДРА КОСАРЄВА / «День»

Учорашній день голова нового Кабміну Юрій Єхануров присвятив кадровим питанням і особисто представив двох основних (за величиною підвідомчих фінансових потоків) членів уряду — міністра транспорту та зв’язку, а також голову митної служби. Завтра має прозвучати ім’я нового міністра культури, а до суботи, або принаймні до понеділка, країна знатиме свого міністра юстиції. Після цього на формуванні уряду можна буде ставити крапку та починати роботу з суттєво оновленим кадровим ресурсом.

Щоправда, ще треба перешерстити губернаторський корпус, без опори на який влада не вирішить ні бюджетних, ні інших гострих проблем. На учорашній прес- конференції спікер парламенту Володимир Литвин оголосив про те, що Кабмін планує найближчим часом ухвалити на цьому напрямі «серйозні хірургічні рішення», та вітав ці наміри...

Схоже, нових міністрів також «народжують» не без допомоги хірургії. Володимир Скомаровський, який очолював Держмитслужбу з березня по вересень цього року, був звільнений після різкої критики. І, схоже, для цього були підстави. Сьогодні, у зв’язку зі «збоєм у базі даних» митниці, на кордоні між Україною та Польщею виникли величезні черги. Представляючи Олександра Єгорова — нового головного митника країни, — Єхануров вказав на цей факт як на свідчення невикорінних корупційних схем у роботі цього відомства. За його словами, збої в комп’ютерних системах Держмитслужби стали традиційними при зміні керівника. «Я розумію, що комп’ютерні бази треба почистити, комусь треба прикластися тощо. Я думаю, це стане предметом серйозного розгляду нового керівництва митниці», — сказав прем’єр. Він також доручив новому голові Держмитниці негайно розпочати переговори з російським колегою про відкриття спільних постів на загальному кордоні відповідно до доручення президентів двох країн. «Я хотів би, щоб хоч би перший пост почав працювати якнайшвидше. І це має бути подією, має бути сигналом, що у відносинах України та Росії настають інші часи, настають нормальні прагматичні з погляду національних інтересів однієї й іншої країни часи», — сказав Єхануров. «Ми захищатимемо свої національні інтереси, а вони — свої. Однак ми сідатимемо за стіл і домовлятимемось із ними», — наголосив прем’єр, маючи на увазі, схоже, не стільки навіть справи на кордоні, скільки підсумки свого нещодавнього візиту до Москви, який поки що не допоміг вирішити проблем у газовій сфері.

Однак Єхануров відомий у країні не тільки толерантністю, а й завзятістю в досягненні поставлених цілей. Не виключено, що, на відміну від попереднього прем’єра, він вестиме газову тему самостійно, а вищенаведена цитата насправді призначена для Москви та має продемонструвати політичну волю до вирішення виниклих проблем.

Але повернімося до наших призначенців. Олександру Єгорову важко дорікнути у відсутності досвіду. У 1997—2003 роках він був першим заступником голови Державної митної служби. Раніше працював першим заступником і головою Державного митного комітету. Учора прем’єр закликав Єгорова та його підлеглих повернути довіру громадян до митниці. «Ви повинні створити у свідомості української людини, що митниця — це оплот української державності», — наголосив Єхануров.

А ось новий керівник Мінтрансзв’язку для громадськості України поки що здається не тільки темною, а й дуже молодою конячкою. Віктору Бондарю (на фото праворуч) всього 29 років. На посаду міністра найбільшої галузі він вступає з майданчика першого заступника. Можливо, він ще й сам добре не розуміє, яким чином досяг таких висот менше ніж за півроку. А тому в ході представлення помітно ніяковів. Єхануров, мабуть, передбачуючи скепсис стосовно наймолодшого міністра, узяв його під захист: «Коли знаєш людину, її недоліки, з нею можна працювати. Найгірше, коли не знаєш, чого чекати». Чи знає, до речі, прем’єр, що Мінтрансзв’язку знову готує безплатну передачу вантажного вагонного парку, як було за часів Януковича, приватній структурі, тільки, звісна річ, іншій? Принаймні вказівок на цю тему новий керівник не отримав. Утім, він більш ніж виразно і цілком самостійно виклав стратегію розвитку ввіреної йому галузі. «Гроші йдуть туди, де зрозуміла політика та зрозумілі тенденції в економіці», — запевняв молодий міністр.

А ось прем’єр використав приклад — нестандартне кадрове призначення — для того, щоб продемонструвати світові свої погляди на кадрову політику. Згідно зі словами Єханурова, віднині чиновників не повинні звільняти з політичних міркувань. Схоже, в надрах оновленого Кабміну готується навіть закон, що офіційно зміцнює їхній безпартійний статус. Крім того, голова уряду, мабуть, збирається реанімувати держсекретарів міністерств, які зокрема відповідатимуть за кадрову політику в галузі.

Марина БРИКИМОВА, Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: