Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Падіння «будівельної піраміди»

Як воно позначиться на ринку нерухомості?
14 лютого, 2006 - 00:00
МІНІСТЕРСТВО БУДІВНИЦТВА ТА АРХІТЕКТУРИ СПОДІВАЄТЬСЯ, ЩО ТЕПЕР ДЕРЖАВА ДАСТЬ «ЗЕЛЕНЕ СВІТЛО» РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ БОРОТЬБИ З ШАХРАЯМИ, ЩО ОБМАНЮЮТЬ ГРОМАДЯН, ПРОДАЮЧИ ОДНІ Й ТІ Ж КВАРТИРИ В НОВИХ БУДИНКАХ ПО КІЛЬКА РАЗІВ / ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА / «День»

Прагнення зекономити під час покупки дуже дорогого київського житла піднесло покупцям надзвичайно неприємний сюрприз: вони стали жертвами організованої будівельної «піраміди». Нагадаємо, 9 лютого прес-служба МВС повідомила про розкриття великої афери на столичному ринку нерухомості. У ході перевірок правоохоронці з'ясували, що в будованих багатоповерхових житлових будинках за кількома київськими адресами одні й ті ж квартири продавали по кілька разів. І навіть більш того — за деякими адресами, де були розташовані нібито будовані квартири, будівництво й не починалося.

За словами начальника Головного управління МВС України в Києві Віталія Яреми, група компаній «Еліта- Центр» продавала квартири в цих будинках за явно заниженою ціною — по чотири тис. грн. за 1 кв. м. Така дешевизна дорого обійшлася покупцям: до правоохоронних органів Києва вже звернулося понад 200 осiб, які вкладали з керівництвом компаній договори про пайове фінансування споруд. Однак це лише квіточки — за оперативною інформацією, очікується, що всього таких громадян буде близько 1,5 тисячі, а загальна сума, на яку їх обдурила «Еліта- Центр», становитиме близько 400 млн. грн.

За словами Яреми, відшкодувати громадянам збитки «реально настільки, наскільки буде затриманий керівник ТОВ «Еліта- Центр», проти якого вже порушено кримінальну справу за фактом шахрайства». Тим часом, кого обвинувачувати в цій справі і хто був керівником цієї будівельної афери, поки що незрозуміло. Генеральний директор ТОВ «ФБГ»Еліта-центр» Ігор Циганок категорично відмежовується від групи шахраїв і заявляє, що такої групи в природі не існувало, а бренд його компанії був незаконно використаний для залучення інвестицій. Жодного з будинків потерпілих вкладників, за його твердженням, компанія не будувала. Ярема, у свою чергу, повідомляє про затримання за підозрою в злочині головного бухгалтера товариства. Крім того, за його словами, два керівники компанії встигли 30 січня покинути територію України та попрямувати «в бік Російської Федерації».

Як і можна було чекати, провина за скоєне приписується і міській владі. Однак київський мер Олександр Омельченко заявляє, що «Еліта-Центр» була зареєстрована у встановленому законом порядку, однак не «як підприємство-посередник, тим більше, інвестор із будівництва житла». Землю під забудову вони отримали не після засідання з землевідведення, а при купівлі на вторинному ринку.

Утім, особливе значення має те, що, за словами Яреми, «існує загроза, що це не остання компанія, що діяла в Києві таким чином». На думку начальника ГУ МВС, механізм цієї афери «настільки відпрацьований, що захисту в законному порядку не існує». Зокрема, це зумовлене тим, що люди здавали гроші готівкою.

Забезпечила можливість споруди подібної піраміди легковірність «неляканих» київських вкладників, які, втомившись від постійного зростання цін, хотіли зекономити, мало думаючи про наслідки. Цікаво, що серед таких необережних були, за інформацією Олександра Омельченка, працівники прокуратури, радник Президента і навіть начальник ГУ МВС у Київській області. Тим часом, на думку фахівців із «Київміськбуду» та банку «Аркада», інвестування будівництва житла шляхом укладення із забудовником договору про пайову участь небезпечні для інвесторів, які самостійно не можуть проконтролювати цільове використання своїх коштів і перевірити законність та легальність забудовника. А держава діяльності забудовника не контролює.

Як зазначають фахівці з банку «Аркада», інвестори, уклавши договір про пайову участь, ризикували не отримати заброньовану ними квартиру або ж не отримати взагалі ні квартири, ні грошей. Причому ця «обдиралівка» була б цілком законною та заснованою на чинних нормативних актах, про які неексперти й не знають. Єдиною панацеєю могли б стати ліцензовані фонди фінансування будівництва, що мають можливість забезпечити відносно безризикове управління коштами. Від необачного вибору інвестиційно- будівельної компанії застерігає й рейтингове агентство «Кредит- Рейтинг», заявляючи, що переважна більшість із них не мають досвіду забудови та реалізації подібних проектів, а також публічного залучення коштів за допомогою облігацій. За їхньою інформацією, 30% компаній починають розміщувати облігації, навіть не маючи всієї основної будівельної документації, що збільшує ризики невиконання зобов’язань у встановлені терміни та в повному обсязі.

Окреме запитання: як позначиться ситуація з «Еліта-Центр» на цінах на нерухомість. Тут думки розходяться. Як прогнозує начальник відділу випуску фінансових інструментів «Укрсоцбанку» Ерік Найман, ціни на первинному ринку житла по всій Україні незабаром опустяться на 5—10%. Як він зазначив у розмові з «Днем», «люди нарешті зрозуміли, що вкладати гроші в такі проекти ризиковано, оскільки можна нічого не отримати натомість». Зараз ринок побоюється, що інвестори кинуться вилучати кошти з дрібних інвестиційно-будівельних компаній, і не виключено, що від падіння попиту постраждають і найбільші компанії столичного ринку первинного житла. Водночас, за оцінкою президента «Банк НРБ» (Київ) В’ячеслава Юткіна, виявлені махінації можуть призвести до підвищення цін на первинному ринку житла на 5—7 пунктів, оскільки посиляться процедури інвестування в будівництво, внаслідок чого будівельних майданчиків поменшає. Середню позицію займає директор департаменту кредитних ризиків «Кредит Банк Україна» (Львів) Iрина Юнак, на думку якої, не виключене зростання вартості житла на вторинному ринку житла, оскільки авторитет інвестиційних компаній-посередників суттєво похитнувся. «На вторинному ринку житла вартість може зрости, оскільки частина попиту переміститься з первинного ринку», — сказала експерт. Однак усі експерти одноголосно твердять, що ризики будівельної галузі не дозволяють нашим громадянам бути такими безтурботними та намагатися вкладати гроші в компанії самостійно. Банкіри закликають громадян звернутися до фондового ринку, фахівці якого вкладуть гроші, і підстрахувати ризики. Можливо, варто прислухатися до їхніх порад, щоб не стати жертвами чергової «будівельної піраміди»?

ДО РЕЧІ

Міністерство будівництва й архітектури спільно з Міністерством внутрішніх справ розробило програму боротьби з шахраями, які обманюють громадян, продаючи одні і ті ж квартири в нових будинках по кілька разів. Як заявив учора міністр будівництва Павло Качур, пропонується створити державний реєстр інвестиційних угод, а також розширити функції міністерства в частині контролю за будівництвом житла. Земельні ділянки, згідно з новою програмою, повинні продавати виключно на аукціонах, а розпочати інвестування можна буде тільки після отримання всіх документів. Мінбуд планує для успішної законодавчої роботи створення суспільної експертної ради, до якої, крім чиновників, увійдуть будівельники, правоохоронці й інші зацікавлені особи. За словами міністра, його відомство вже розробило законопроект, що регулює відносини забудовника й інвестора. Залишилося завершити дискусію з Державним комітетом земельних ресурсів. Однак усі ці проекти орієнтовані на майбутнє. А нині міністр внутрішніх справ Юрій Луценко заявляє про те, що навряд чи обдурені громадяни отримають свої гроші назад. За його інформацією, «всі гроші вивезені готівкою». При цьому міністр не зміг відповісти на запитання, чи відповідає дійсності інформація про те, що нібито «Еліта-Центр» в 2004 році займалася будівництвом житла для МВС. У свою чергу керівник Національного центрального бюро Iнтерполу в Україні Кирило Куліков підтвердив, що двоє фігурантів у цій справі оголошені в міжнародний розшук. За інформацією Луценка, один із них є громадянином Росії, другий — України.

Наталія ГУЗЕНКО, «День»
Газета: