Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Перечитуючи листи сина

21 травня, 2002 - 00:00

Звання лауреата здобуто «за подвижницьку діяльність в ім’я України, зі впорядкування книжок її сина Валерія Марченка «Листи до матері з неволі» та «Життя і творчість», що є визначним внеском в духовне життя українського народу, збагачують його історичну пам’ять, утверджують високі гуманістичні ідеали». Таке формулювання використало журі, склад якого, згідно з положенням премії, не розголошується. Втім, найменші сумніви у компетентності та об’єктивності останнього недоречні. Про це говорять імена попередніх переможниць: першим лауреатом міжнародної літературно-мистецької премії імені Олени Теліги журі премії та комітет фундаторів визначили видатну українську поетесу Ліну Костенко, яка «виявила справжнє лицарство в житті, здійснює подвижницьку діяльність в ім’я України, створила високохудожні твори в галузі літератури...», другим лауреатом стала відомий літературознавець, упорядник 10-томного зібрання творів Василя Стуса, його соратниця та активна учасниця руху шістдесятників Михайлина Коцюбинська.

Цю премію було засновано у 2000 році Всеукраїнським жіночим товариством ім. Олени Теліги з метою вшанування пам’яті видатної української поетеси й громадської діячки та пошанування видатних діячів літератури й мистецтва. Премію присвоюють одній особі щороку в дні пам’яті Олени Теліги — диплом та грошова частина, що дорівнює тисячі «умовних одиниць». Премією також можуть бути нагороджені іноземні громадяни.

Ніна Марченко не лише відома громадська діячка (з 1994 року вона — почесна членкиня Всеукраїнського жіночого товариства ім. О. Теліги) а й упорядниця наукових книг, авторка виступів на Укррадіо у програмі «Відроджені імена», співавторка телевізійних фільмів... Однак основним моментом для рішення журі стало саме видання книг «Листи до матері з неволі» та «Життя і творчість» — коли люди читають їхні правдиві сторінки, у багатьох навертаються сльози на очі. Син Ніни Михайлівни — Валерій Марченко — співробітник газети «Літературна Україна», який був засуджений за ніколи не друковані статті та за те, що «...проживал в г. Киеве под влиянием националистических убеждений...»

Церемонія вшанування лауреатки пройшла у Київському міському Будинку вчителя. Винуватицю вечора вітали переможниці попередніх років, представники комітету фундаторів та численні гості, що читали вірші О. Теліги, уривки зі згаданих книг та виконували пісні. Трохи незвичним виглядав переповнений зал Будинку вчителя, що свідчить про неабиякий інтерес до премії та особи самої лауреатки. В кінці вечора демонструвався фільм, створений за участю Н. Марченко, «Хто Ви, містер Джекі», який був відзнятий знімальною групою з Амстердама (Голландія) про незалежність України.

Ігор ОСТРОВСЬКИЙ, «День»
Газета: