«Україна готова перейти до нового, якісного рівня співпраці з НАТО», — про це вчора заявив заступник міністра закордонних справ Олег Шамшур. Саміт Північноатлантичного альянсу в Стамбулі відбудеться в червні. Однак на сьогодні так і залишається невідомим, на що очікувати Києву під час цієї зустрічі. Інтрига — в двох питаннях. Перше: чи відбудеться засідання Комісії Україна—НАТО на рівні глав держав і урядів? Друге: чи буде в Стамбулі підвищено рівень співпраці Києва з Альянсом?
Саме Стамбульський саміт мав би стати своєрідним індикатором просування України по євроатлантичному шляху. Будь-яка офіційна інформація з поставлених питань не надається. Якщо Київ постійно наголошує на своєму бажанні і готовності поглибити співпрацю, то представники країн-членів НАТО намагаються не надавати офіційних відповідей. У кінці минулого року дипломати окремих держав (Німеччини, Італії) напряму пов’язали можливість підвищення формату співпраці з Альянсом із прозорістю передвиборної кампанії в Україні. Відтоді з’явилися побоювання, що Стамбульський саміт нічого суттєвого Києву не принесе: Захід утримуватиметься від будь-яких рішень, допоки не відбудуться президентські вибори.
Відповідаючи учора з цього приводу на запитання «Дня», Олег Шамшур наголосив, що «Україна, безумовно, таку думку не поділяє». «Ми вважаємо, що вся робота і вищого керівництва, і органів державної влади спрямовані саме на те, щоб провести прозорі і демократичні вибори. Як на мене, зараз немає жодних підстав у цьому сумніватися», — продовжив дипломат. «Ми вважаємо, що це хибна ув’язка, оскільки Цільові плани на 2003 і на 2004 роки показали суттєві якісні зміни в зрушенні наших відносин із НАТО», — сказав заступник міністра закордонних справ. За його словами, було надано «певний імпульс цим відносинам». «Зараз було б дуже нерозумно, якби західні партнери включили механізм гальмування цього процесу, оскільки це буде абсолютно не на користь ні Україні, ні, власне, нашим партнерам», — підкреслив пан Шамшур.
На чому грунтуються очікування України щодо підвищення формату співпраці з НАТО? Із одного боку, Брюссель, справді, неодноразово давав дуже позитивні оцінки інтеграційним зусиллям Києва. Особливо це стосується проведення військової реформи, участі України в стабілізаційних силах в Іраку. Проте в НАТО також заявляли, що військова складова хоч і дуже важлива, однак існують інші не менш вагомі сфери. Знову-таки все зводиться до внутрішньої політики. Не сприяють Києву також заяви з боку західних урядів про проблеми в Україні з мас-медіа. Керівник неурядового американського Комітету НАТО Брюс Джексон в інтерв’ю «Дню» сказав: «Україна, справді, здійснює дуже добрі кроки. Військова реформа — одна з найкращих, які я коли-небудь бачив. Економічне зростання відбувається у двозначних цифрах. Внесок до Іраку кращий, ніж, як показують останні події, Іспанії. Той внесок, що Україна може запропонувати в культурній, історичній сфері, є конкурентоспроможним із тим, що може запропонувати Варшава або Прага». Проте він відзначив, що існують «сотні прикладів», коли Київ здійснює хибні кроки, які погіршують її авторитет на Заході. Зокрема, він послався на повідомлення в американській пресі про стан свободи слова в Україні. «Не мають жодного значення тридцять років успішної військової реформи, якщо побито одного журналіста, одного політика або одну дитину — цього достатньо, щоб одним поганим вчинком усе перекреслити. Ось у чому проблема!», — наголосив експерт. За словами пана Джексона, така ситуація унеможливлює просування Києва шляхом євроатлантичної інтеграції. «У мене є дві новини — погана і добра. Україна нічого суттєвого в Стамбулі не отримає.
Це погана новина. Але гарна новина — це не має значення, бо ніхто нічого суттєвого в Стамбулі не отримає», — повідомив пан Джексон. Він повідомив, що під час саміту відбуватиметься більш загальна дискусія про розширення участі на Близькому Сходi для боротьби з тероризмом, а тому ні на що інше у натовців просто не лишатиметься часу. Хоч він звернув увагу, що багато залежатиме від атмосфери на Стамбульській зустрічі: як ставитимуться до української делегації західні партнери — з вдячністю чи з недовірою.
Подібне ставлення має відбивати готовність або неготовність країн до поглиблення співпраці з Україною. Брюс Джексон також зауважив, що в Києві існує «серйозне нерозуміння того, що очікують західні уряди від виборчої кампанії в Україні». За його словами, Віктор Ющенко вже вирішив, «нібито він має виграти ці вибори, а тому критикує нас, що ми не достатньо докладаємо для цього зусиль». Водночас, каже пан Джексон, влада вирішила, що «має програти і для цього ми робимо занадто багато». На його думку, йдеться про дві виборчі кампанії в Україні. «Ющенко і Янукович змагаються у національних перегонах. А Україна як держава бере участь у міжнародних перегонах. Я вважаю, що друга кампанія є важливішою, ніж перша», — підкреслив керівник американського Комітету НАТО.
Думка Брюса Джексона в чомусь показова, однак вона не є офіційною. Посол США Джон Гербст досить чітко наголосив «Дню»: про Стамбул і участь України говорити поки що передчасно. Тому, очевидно, що у Києва ще залишаються шанси, на які, схоже, розраховують у Міністерстві закордонних справ. «Наша позиція полягає в тому, що Україна готова взяти участь в засіданні Комісії Україна—НАТО на рівні глав держав та урядів під час Стамбульського саміту у разі прийняття відповідного рішення з боку Альянсу», — заявив учора Олег Шамшур. «Ми розглядаємо підвищення статусу своїх відносин із НАТО як таке, що відповідає інтересам обох сторін. Тобто Україна не виступає тут в ролі прохача. Зміст наших відносин уже такий, що питання підвищення рівня співпраці стоїть на порядку денному», — повідомив дипломат.
Які сценарії для України можливі у Стамбулі? Посол Польщі Марек Зюлковський під час недавнього інтерв’ю «Дню» виокремив кілька концепцій розвитку відносин Альянсу з Києвом. Одна з них — «мінімалістична» — збереження нинішнього формату співпраці. Інша — «максималістична» полягає в приєднанні України до Плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ). Судячи зі слів заступника міністра закордонних справ Олега Шамшура, що Київ готовий саме до другого варіанту. Якщо ж приєднання ПДЧ виявиться нереальним? Дипломат зазначив, що Україна так само «готова співпрацювати в рамках існуючих механізмів, оскільки головне — зміст нашого співробітництва». Хоч, за словами пана Шамшура, навіть щорічний Цільовий план Україна—НАТО «перевищує ті параметри, які виставляються під час початку інтенсифікованого діалогу».
...Відсутність взаємності — саме так можна було б охарактеризувати нинішній етап відносин України й НАТО. В Альянсі цінують зусилля Києва, однак прагнуть не вибіркових успіхів, а таких, які б відбувалися в усіх сферах і безповоротно. Питання підвищення формату співпраці в Стамбулі, явно, наразі не вирішене. Не можна виключати, що рішення буде прийнято в останній момент. Велику роль відіграє візит нового генсека НАТО Яапа де Хооп Схефера 19 квітня. Більш чіткі стамбульські контури, можливо, буде визначено під час міністерської конференції Україна—НАТО, яка відбудеться у Варшаві в травні. Не варто виключати, що все буде вирішено в останні дні. Проте це не означає, що НАТО не прагнутиме отримати суттєвих доказів про реальну готовність України до поглиблення співпраці...