Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Перший контакт» у виконанні Пентагону

6 червня, 2001 - 00:00


Секретар Ради національної безпеки і оборони України Євген Марчук заявив учора, пiсля зустрiчi з шефом Пентагону, що візит міністра оборони США свідчить про зацікавленість Сполучених Штатів у збереженні курсу України на поглиблення співпраці з Європейським Союзом і НАТО. Як повідомили агентству Інтерфакс-Україна в прес-службі РНБОУ, Є. Марчук назвав невипадковим те, що Україна стала першою країною Східної Європи, яку відвідав Д.Рамсфельд. Д.Рамсфельд високо оцінив роль України в зміцненні загальноєвропейської і регіональної безпеки, повідомив Є.Марчук. У цьому контексті акцентувалася увага на значному внеску України в урегулювання конфліктів в Боснії, Македонії, Придністров’ї, на активній участі в роботі військово-політичних органів НАТО

Візит міністра оборони США Дональда Рамсфельда в Україну був знаковим у багатьох значеннях. Це був перший, багато в чому зондажний візит високопосадового представника нової адміністрації США в Україну. При цьому представники адміністрації президента Буша-молодшого не соромляться говорити, що багато чого їм ще треба буде дізнатися й зрозуміти. Зокрема й того, що стосується України.

«Стабільна й процвітаюча Україна, зорієнтована на Захід, на Європу, на євроатлантичні структури, є важливою для США та західних держав», — сказав Рамсфельд на прес-конференції, і це підштовхує до думки про те, що США, як мінімум, проводитимуть колишню політику щодо України, досить активно впливаючи на настрої її керівництва.

Достатньо пригадати торішній різкий пасаж міністра оборони України Олександра Кузьмука на адресу тодішнього держсекретаря США Мадлен Олбрайт після її слів про те, що Україні слід більше уваги приділяти військовій реформі. А тепер, на прес-конференції після підписання протоколу про співпрацю між міністерствами оборони України і США, Кузьмук зазначив, що в документі відображено «повний збіг поглядів на важливі напрямки нашої співпраці». Кузьмук учора наголосив на спiльному баченні рівня загрози, ситуації, що склалася на Балканах, участі в силах КФОР. Однак протокол про співпрацю передбачає й спільну роботу над виконанням держпрограми з реформування Збройних Сил України — тобто саме те, про що говорили на зустрічах з українськими лідерами представники колишньої американської адміністрації та керівництво НАТО.

Представники будь-якої адміністрації США полюбляють, образно кажучи, читати лекції про необхідність реформ. У викладі Рамсфельда це звучало так: він у розмові з Президентом Кучмою обговорив «важливість проведених і важливість додаткових реформ».

У чому пересвідчився шеф Пентагона — так це в тому, що «просування від комунізму до ринкової економіки й демократії — важкий шлях, але Україна послідовно ним iде». І визнав, що підручників проходження цього шляху не існує.

Однак за всього висловленого Рамсфельдом здивування американської делегації тому, як українське керівництво справляється зі своїм просуванням цим важким шляхом, напевно, варто б було звернути увагу й на такий пасаж: те, як Україна справлятиметься зі своїми проблемами, визначатиме вплив на її імідж.

Під час цього візиту, мабуть, уперше сказано, що «США цілковито віддані консультаціям з Україною під час розробки наших програм». У перекладі з дипломатичної мови, певно, це має свідчити про те, що на допомогу Вашингтона в певних випадках можна розраховувати. Але лише у певних. Якщо це відповідатиме інтересам США, якщо Україна покаже себе гідною і т.ін.

Після зустрічі міністрів оборони двох країн так і залишилося «за кадром», чи визнають США Україну повноправним учасником багатосторонніх консультацій навколо Договору про протиракетну оборону 1972 року, перегляду якого домагається Вашингтон і проти чого протестують Москва і Пекін. Рамсфельд пообіцяв, що США «продовжать консультації, зокрема й з Україною», тоді як міністр Кузьмук казав про те, що Україна має право брати участь у переговорному процесі як правонаступниця Радянського Союзу і як держава, яка першою відмовилося від ядерної зброї. При цьому Кузьмук визнав, що передусім проблема має бути розв’язана між США і Росією.

Під час візиту Рамсфельда, мабуть, уперше з осені минулого року з вуст представника українського керівництва, а саме Кузьмука, знову прозвучало «курс на інтеграцію в євроатлантичні структури» (йшлося про його сьогоднішній візит в Грецію на зустріч ради міністрів оборони країн Південно-Східної Європи). Отже, перші слова Київ і нова вашингтонська адміністрація одне одному сказали. До Росії, очевидно, зважаючи на її масштаби, Вашингтон застосував інший підхід при знайомстві — зустріч Путіна й Буша в Словенії. Проте важлива не форма. А суть може бути більш ніж цікавою — в світлі не лише американсько-російських розбіжностей щодо протиракетної оборони, а й перших тріщин (та ж ПРО та скандал навколо системи стеження «Ешелон») в американсько-європейських відносинах.

Віктор ЗАМ’ЯТІН, «День»
Газета: