У неділю Національний університет «Києво-Могилянська академія» проводив «День відкритих дверей». Велася робота із залучення кращих абітурієнтів до ВНЗ, рекламувалася відмінна від загальноприйнятої система навчання та контролю знань. Особливий акцент — на чесності та прозорості зарахування в студенти, на широких можливостях для реалізації своїх талантів та індивідуальних потреб під час навчання. Наприклад, у «Могилянці» на одній і тій же лекції можуть сидіти поряд студенти різних курсів і з різних факультетів. Це пояснюється тим, що кожен студент сам створює для себе навчальний план, який складається з обов’язкового блоку та курсів за вибором.
Віце-президент НАУКМа з наукової роботи Володимир Панченко сказав «Дневі» про те, що в «Могилянці» заведено не лише викладачами оцінювати рівень знань студентів. Два рази на рік студенти за допомогою заповнення анкет оцінюють майстерність і якість роботи своїх наставників. Володимир Євгенович, називаючи критерії, за якими добираються безпосередньо викладачі, назвав обов’язковою умовою активне й успішне заняття претендента науковою діяльністю. Щодо об’єктивності оцінювання знань студентів, він повідомив, що оцінка за предмет виставляється за рейтинговою системою, коли потрібно набрати певну суму балів, що складається з отриманих за виконання окремих робіт протягом триместру (навчальний рік у цьому ВНЗ поділяється не на дві, а на три частини) і безпосередньо за відповідь на екзамені. Щоб у студенти потрапили найталановитіші, у ВНЗ «контрактників» набирають менше, ніж це дозволяє закон, згідно з яким на платній основі можна навчати 49% від загального числа студентів.
Щоб підтримати високий рівень конкуренції, Могилянка обмежується 15%. Принцип ВНЗ — вчитися насамперед повинні ті, в кого кращі знання, а не великі гроші. Пільги при вступі мають лише ті, хто на всеукраїнських предметних олімпіадах за профільними предметами посів перше місце.
У чесність Могилянки вірять і прагнуть сюди з усіх куточків країни. Принаймні, так пояснювали свою появу на пробному тестуванні школярі та їхні батьки. Для вступників іспит у вигляді тесту бачиться як реальний захист від корупції. А для педколективу ВНЗ — це ще й можливість вибрати студентів за власними критеріями, а саме не лише з хорошими знаннями з профільних дисциплін, а й із досить широким кругозором і творчими здібностями. Адже за чотири години тестування перевіряються знання відразу з семи предметів. У «День відкритих дверей» у пробному тестуванні за короткою програмою (українська й англійська за одну годину) взяло участь до півсотні бажаючих, а за повною (сім предметів за чотири години) — майже 150 осіб. Усі «екзаменовані» отримали на руки свої роботи із зазначенням правильних і неправильних відповідей. Це дуже зручно, бо знаєш, як підтягнути «хвости». Такі пробні іспити проводяться у ВНЗ щомісяця. Однак не безкоштовно, повна програма коштує 80 гривень, а скорочена — 35.
А за якими критеріями сьогодні вибирають місце навчання? Окрім можливості зарахування до ВНЗ «по- чесному», всі хочуть здобути якісну освіту. Для одних якість — самореалізація в майбутньому та добра зарплатня. Для других — цікава робота, яка розвиває творчі здібності. Для третіх — запитаність фаху через п’ять років. Четверті хочуть, щоб ВНЗ так підготував дитину, щоб та могла виробляти конкурентоспроможний товар (чи послуги) та вміла ці речі грамотно продавати, оскільки просто диплом не забезпечує сьогодні добру й «чисту» роботу, як це було за радянських часів. А ще батьки порівнюють суму, необхідну для отримання освіти за контрактом (її визначають у 10 тисяч доларів за п’ять років), з можливостями відшкодування її після закінчення ВНЗ — в результаті роботи за отриманим фахом. Якщо для такого відшкодування буде потрібно десять років, то батьки-бізнесмени бачать доцільнішим покласти 10 тисяч доларів у банк, де ці гроші вже сьогодні приноситимуть дивіденди. Словом, фінансування освіти, а саме виділення коштів на кожен ВНЗ для бюджетних місць (це відбувається лише в червні), пільги і вартість навчання на контрактній основі були найбільш «гарячими» точками «Відкритих дверей» Могилянки.