Колегія Державної податкової адміністрації України (ДПАУ) внесла вчора ноту серйозного неспокою в економічне життя країни. Виступаючи на ній, голова ДПАУ Юрій Кравченко заявив, що його служба розгортає боротьбу з мінімізацією податкових зобов’язань. «Я хочу, щоб ми з вами дуже детально розглядали цю проблему й аналізували ситуацію. Тому ця акція, спрямована на ліквідацію мінімізаторів, повинна обов’язково продовжитися, і параметри нашої діяльності — в межах 30 тис. підприємств. Величезна робота, яку ми з вами повинні провести», — звернувся він до своїх співробітників.
Зі слів Ю. Кравченка, з початку року ДПАУ вже перевірила 1600 підприємств, із яких майже 500 виявилися «мінімізаторами своїх податкових зобов’язань». Як повідомив заступник голови ДПАУ, начальник податкової міліції Віктор Жвалюк, на даних підприємствах від’ємні значення об’єкта оподаткування зменшені майже на 1 млрд. грн.
Заступник голови Спілки платників податків України Олександр Нарбут так прокоментував «Дню» ініціативу ДПАУ: «У ці слова могли просто вкладати абсолютно інше значення, ніж те, яке зазвичай мається на увазі, коли говорять про мінімізацію податкових зобов’язань підприємств. Швидше за все, голова ДПАУ занепокоєний питаннями ухилення від сплати податків, із використанням тих або інших схем. Якщо говорити про незаконні операції, то тут можна тільки побажати ДПАУ висококваліфікованої професіональної роботи та великих успіхів. Але є й цілком законна діяльність із мінімізації оподаткування, і відповідно, консультації стосовно цього можуть надавати як вітчизняні юридичні й аудиторські компанії, так і зарубіжні. Як відомо, цими послугами займаються такі всесвітньо відомі фірми як «Ернст енд Янг», ПрайсВотерхаусКуперс та інші... Законне управління витратами є абсолютно цивілізованим способом підвищення ефективності діяльності підприємства і виробництва. Податкова мала б ратувати за цей напрям корпоративного управління, що виправдав себе у всьому світі: зростання ефективності та прибутковість компаній забезпечує додаткові податкові надходження і дивіденди як державі, так і її громадянам, а також податки з цих доходів. Якщо ця заява є сигналом до того, щоб створювати перешкоди фірмам, які надають такі консалтингові або «схемні» (операційні) послуги із продажу облігацій, векселів або інших цінних паперів, то такий поворот не може спокійно сприйняти економічна спільнота...»
Втім, керівник прес-центру ДПАУ Юрій Константинов пропонує на турбуватися: «Голова ДПАУ не проти мінімізації оподаткування як складової мінімізації витрат підприємств. Йшлося про підприємства, які декларують фіктивну збитковість. Саме в цьому значенні було використано термін «мінімізація», хоча, звичайно, він має, як правило, інший підтекст. Але в цьому випадку Юрій Федорович вжив його застосовно до тих підприємств, які, і на це звертав увагу Президент України, штучно показують збитковість, щоб не платити податки. Тобто, по суті, йшлося про ухилення від сплати податків.
Залишається зачекати трактувань ініціативи Кравченка пересічними податковими інспекторами, що приходять на пiдприємства.