Учора і уряд, i опозиція повернулися до податкової теми, добиваючись розуміння преси, а отже і суспільства. Заступник глави Держподаткової адміністрації Максим Степанов вкотре рекламував особливості застосування Закону «Про податок з фізичних осіб», звертаючи особливу увагу на те, що він робить громадян України рівними, незалежно від розміру їхніх доходів, оскільки вводить єдину ставку оподаткування (13% з початку 2004 року та 15% з 2007 р.). Він також акцентував на вперше введених у цьому законі поняттях «соціальна пільга» і «податковий кредит». Координатор парламентської фракції «Наша Україна» та голова партії «Реформи і порядок» Віктор Пинзеник взявся за тему «Податкові «сюрпризи» нового бюджету» та стверджував, що в 2004 році податковий тягар в Україні поважчає.
Переможця в цій заочній суперечці не пізніше ніж через рік зможуть визначити самі українські платники податків, підвівши з допомогою податкової декларації баланс своїх доходів і витрат. До речі, в податковій прогнозують, що за підсумками наступного року потік податкових декларацій (цього року їх подали 1,8 мільйона українців) істотно зросте саме в зв’язку з введенням податкового кредиту. Вiн дозволяє знизити доходи, які підлягають оподаткуванню, на суми витрат, пов’язані з лікуванням та придбанням ліків, а також навчанням дітей та купівлею житла з допомогою іпотечних кредитів. У цьому світлі податковий кредит можна поки що визнати таким, що не псує відносини громадян із державою. Поки що — тому, що ніхто ще не бачив інструкцій, які додасть до цього закону податкова... А вони, як нерідко буває в нас, можуть повернути закон мало не до позначки навпаки.
Дещо складніше визначитися з так званою соціальною пільгою. На сьогодні ставку оподаткування доходів фізосіб визначають за шкалою від 10 до 40%. Неоподатковуваний мінімум становить 17 гривень на місяць. Вище цього рівня використовують ставку 10%. Зі 170 грн. на місяць діє 20-відсоткова ставка, а 30-відсоткова — з 1020 грн. 40% прибуткового податку платять громадяни з прибутком 1700 грн. на місяць. У новому законi право на соціальну пільгу одержують платники податків, чий дохід із джерел на території України не перевищує розмір мінімального прожиткового мінімуму для працездатних, збільшеного в 1,4 раза. Степанов вважає, що це буде 540 гривень. Але це аж ніяк не та сума, яку не можна оподатковувати. Вона просто дає право на зниження податку. Не оподатковуватиметься встановлений законодавством мінімум заробітної плати, тобто на 2004 рік це 205 гривень. Проте і це правило набуде чинності не відразу, а поступово. У 2004 р. з оподатковуваної суми можна буде вилучити 30% від 205 грн., в 2005 р. — 50% мінімуму зарплати, у 2006 р. — 80%, у 2007 р. — 100% встановленої на даний рік мінімальної зарплати. Таким чином цього року сума оподаткування малозабезпечених буде скорочена на 61,5 гривні. Отже, із зарплати в розмірі 205 грн. утримають 18,655 грн. А на сьогодні з такої суми утримують 41 гривню. Як мовиться, дрібничка, але приємна, i до того ж не підтверджує деякі опозиційні висловлювання.
Одночасно податкова приготувала для платників податків і деякі сюрпризи. Щоправда, стосуються вони переважно тих, хто намагається на законних підставах, але все ж обійти закон. Так, журналістам пояснили, що у випадку, якщо, скажімо, бухгалтер підприємства оформлений як приватний пiдприємець, отримує належну йому зарплату в вигляді плати за послуги, а податок платить за спрощеною системою, то в разі регулярного надання таких послуг податкова оцінюватиме ці відносини не як договірні, а як трудові. І бухгалтеру доведеться платити прибутковий податок на загальних підставах... При цьому термін «регулярно» ще законодавчо не визначено. Проте податкова обіцяє незабаром цю прогалину заповнити.
ДО РЕЧІ
Уряд України пропонує парламенту затвердити розмір прожиткового мінімуму на 2004 рік у розмірі 358 грн. 49 коп.