Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Політика чуток

Напівзвільненим залишається протягом трьох днів один iз ключових міністрів
20 березня, 2001 - 00:00

Не має офіційної інформації про відставку Кравченка і перший заступник голови Верховної Ради України Віктор Медведчук, який повідомив, що чув таку інформацію iз ЗМІ, однак поки нічого не знає про які-небудь кадрові зміни в уряді. В.Медведчук відзначив, повідомляють «Подробиці», що він у вихідні розмовляв з Президентом Леонідом Кучмою, і глава держави «не підтвердив, що підписано Указ». За словами першого віце-спікера, це питання порушувалося також на погоджувальній раді лідерів фракцій і груп у керівництва парламенту, однак він не зміг надати жодної інформації, оскільки йому нічого не відомо про звільнення Ю.Кравченка.

У той же час, постійний представник Президента у Верховній Раді Роман Безсмертний підтвердив неофіційну інформацію про звільнення Кравченка. В інтерв’ю Бі-Бі-Сі Р.Безсмертний повідомив, що «рішення щодо Кравченка дійсно прийнято і буде озвучено найближчим часом». У реальності відставки також впевнені голова Бюджетного комітету Верховної Ради Олександр Турчинов (фракція «Батьківщина») і голова Комітету Верховної Ради з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією Юрій Кармазін. Вони стверджують, що підписано також Указ Президента країни про призначення на місце Ю. Кравченка начальника Головного управління МВС України у Києві Юрія Смирнова, повідомило агентство Інтерфакс-Україна. Ю.Кармазін на засіданні погоджувальної ради парламентських груп і фракцій також заявив, що у відставку відправлено і голову президентської адміністрації Володимира Литвина, що також поки офіційно не підтверджено. Роман Безсмертний назвав подібну заяву Кармазіна дезінформацією.

Джерела правоохоронних органiв повідомляють, що в понеділок Ю.Кравченко і Ю.Смирнов були за межами Києва, на похоронах родичів. Спостерігачі висловлюють припущення, що саме цим фактом може пояснюватися гаяння часу з обнародуванням цих кадрових указів. Інші джерела повідомляють, що Ю. Смирнов ніби вже перебуває в Криму, де зараз відпочиває Президент. До речі, саме він керував столичною міліцією під час останніх баталій на київських вулицях.

Крім Смирнова, претендентами на посаду керівника МВС називають першого заступника міністра генерала-полковника Михайла Корнієнка, начальника дніпропетровської міліції генерал-лейтенанта Геннадія Москаля і депутата Віктора Короля, який до обрання в парламент працював першим заступником голови ДПАУ (www.podrobnosti.com.ua).

Коментуючи «Форуму» (www.for-ua.com) ймовірність звільнення Ю.Кравченка з посади міністра МВС, колишній заступник голови аналітичного управління адміністрації Президента Віктор Небоженко вважає, що відставка могла б стати дуже важливим кроком, але застерігає від того, щоб розглядати її як перемогу опозиції, повідомляє Німецька Хвиля. За словами політолога, у разі підтвердження чуток про відставку Юрія Кравченка це не буде означати, що він втратить політичний вплив і не буде брати участь в прийнятті важливих державних рішень.

Член Форуму національного порятунку народний депутат Володимир Філенко («Реформи-Конгрес») в інтерв’ю кореспонденту «Дня» сказав, що «звільнення Кравченка можна інтерпретувати як сигнал до можливих переговорів влади і опозиції або як виконання чергової умови опозиції (першим, мабуть, була відставка голови СБУ Леоніда Деркача. — Авт. ). Якщо це справдi так, ми будемо оцінювати цей крок як позитивний. Але якщо це просто заміна одного на другого без зміни суті роботи міліції, без прозорості розслідування справи Гонгадзе та інших справ, то тоді це слабкий крок з боку влади і спроба кинути опозиції кістку». В. Філенко повідомив, що не виключає також, що все це «просто чутки з метою перевірити реакцію опозиції». «Проте, хоч як би не склалася доля Кравченка, він вже побив всі рекорди перебування на посаді міністра, — повідомляють «Подробиці». — Указ про його призначення на пост керівника МВС датований липнем 1995 року! І хто б не став новим главою відомства — вже зараз можна говорити про цю кадрову зміну як про знакову подію, яка безпосереднім чином вплине не тільки на ситуацію в силових структурах... Зміна керівництва МВС може стати, з одного боку, сигналом до діалогу з опозицією, з другого — свідченням того, що будь-які спроби вплинути на владу силовими методами будуть зустрічати жорсткий опір. Адже нового міністра вже не можна буде звинуватити в тому, що, демонструючи жорсткість, він зводить особисті рахунки. У той же час кадрові перестановки в МВС цілком вписуються в логіку дій влади, що консолідується і переходить в наступ... Проте нинi в політичній моді популярні «інші кольори та інший крій»... У реальній політиці діють вже зовсім інші персонажі, які не утрудняють себе організацією вуличних походів і мітингів, цікавих тільки для їх безпосередніх учасників» .



Сергій ТЕЛЕШУН, професор, президент Українського благодійного фонду «Співдружність»: — Наразі йде інформаційна війна. Про це казали й голова адміністрації Президента, і секретар РНБО, і Президент, і представники опозиції. Одним з аспектів інформаційної війни є й чутки, де домінують ті чи інші політичні діячі та чиновники, які непрямо або посередньо зав’язані у цій війні. Природно, що постать міністра внутрішніх справ, як і постать голови президентської адміністрації є досить наріжними в цій боротьбі. Крім того, всі політичні сили, не тільки опозиції, але й «соратники по дружбі» до цих двох персон використовуватимуть технологічний прийом під назвою «хватка бультер’єра», тобто їх не відпустять доти, поки вони знаходитимуться в політичному просторі. Ці постаті набрали на себе багато і позитиву, і негативу. І опозиції вигідно, як це не парадоксально, щоб вони залишалися в політиці. Вони дуже зручні для критики Президента і тієї системи, в якій знаходиться Президент.

Я вважаю, що кадрові ротації повинні відбуватися не під тиском, вони повинні бути доцільні й системні. І якщо в цьому випадку були необхідні кадрові зміни, їх потрібно було робити раніше. Кадрова політика — це концентрація найбільш професійного ставлення до великої політики, вміння своєчасно провести рокіровку. Невчасні, непрофесійні ротації призводять до упущення ситуації та її погіршення. Тут не стоїть питання звільнення міністра, стоїть питання появи нової особистості. А це питання зміни форми політичного режиму, поки не відомо в позитивному чи негативному сенсі. Якщо опозиція визнає, що це крок назустріч — це чудово. Якщо влада впевнена, що вона контролює ситуацію і свою кадрову політику, — отже, вона сильна і не залежить від настроїв кланів, груп, натовпу.

Наталя ТРОФІМОВА, «День»
Газета: