Виступ голови Державної податкової адміністрації Миколи Азарова на засіданні координаційного Комітету з боротьби з організованою злочинністю і корупцією у четвер, схоже, знаменує собою певне оновлення державних підходів до податкової політики.
За словами глави податкового відомства, у парламенті протягом кількох років «блокується» прийняття законів, спрямованих на наведення порядку у сфері стягування податків. Як можливу причину цього М.Азаров навів вельми цікаві дані про те, що «на сьогодні 364 народних депутати України мають прибутки від комерційних структур, і тільки 86 депутатів не причетні до підприємницької діяльності». Як, очевидно, з’ясувала ГНАУ, народні депутати є керівниками 202 підприємств, а деякі — відразу декількох, засновниками 473 підприємств і отримують прибутки від 600 підприємств. Усього у сфері їхнього прямого або непрямого впливу знаходяться 3,1 тисячі підприємств. Ними імпортовано товарів на 13,2 млрд. грн. (25,3 % від загального обсягу) і експортовано на 5,2 млрд. грн. (10,1 %), а недоплата до бюджету становила 4,1 млрд. гривень.
Одночасно головний збирач податків повідомив, що минулого року понад 30 громадян України, у тому числі 16 киян, задекларували прибутки на суму понад 1 мільйон гривень, а понад 6 тисяч українців придбали автомобілі «Мерседес» вартістю від $ 100 тисяч до $ 300 тисяч.
Безумовно, майбутнє казни і якiсть податкової дисципліни у державі сильно залежать від того, чи сплатять податки власники цих «Мерседесів». Однак, у цьому випадку, чи зможе глава податкового відомства, сказавши «А», сказати і «Б»: назвати найбільших неплатників? Інакше, всяке посилення з наведення податкового порядку в країні «обростатиме» політичною упаковкою. Особливо в умовах загрози політичної кризи, викликаної необхідністю «проведення» через парламент результатів референдуму.
КОМЕНТАРІ
Олексій КУЧЕРЕНКО, народний депутат («Відродження регіонів»):
— У зв’язку з цими невтішними для парламенту заявами, я хочу зазначити, що сьогодні, на жаль, багато політики і дуже мало економіки, здорового глузду і розуміння того, що всі політичні баталії не можуть бути нескінченними. Ще рік-два таких реформ і люди не пробачать нам подальшого зниження рівня життя, адже, зверніть увагу, три роки тому середня зарплата дорівнювала еквіваленту 89 доларів, а сьогодні, і цю цифру назвав Президент, — 35. Причому питатиме народ з усіх, не лише з парламенту. Я дуже боюся можливого соціального вибуху, який може привести до глибинного соціального катаклізму. Тому, мені здається, нині треба робити все можливе для консолідації політичних сил і встановлення нормальних, паритетних взаємовідносин між усіма гілками влади. Не вірю я, що наступний парламент за якимись модельованими сьогодні критеріями буде кращим. Навіть розуміючи, що на деяких важких, перехідних рубежах історії може і виправдано «підганяти» парламент під якісь критерії, мені все ж таки здається, що сьогодні ця спроба приречена на невдачу. Вона тільки ще далі розколюватиме суспільство. Багатьох людей ця ситуація заганятиме у глухий кут, і вони битимуться за своє життя, своє ім’я, своє майбутнє.
Можу сказати одне: взаємостосунки між гілками влади треба переводити у нормальне, чітке і зрозуміле законодавче поле. Є у якихось служб матеріали щодо того, що той чи інший депутат злочинець — давайте їх розглядати. Та коли людина, будучи акціонером якоїсь компанії і не приховуючи цього, прийшла у парламент, а її просто починають змішувати з брудом тільки тому, що вона залишається акціонером... Мені здається, що все це наслідки того, що просто деякі чиновники намагаються випередити один одного у демонстрації розуміння курсу реформ.
Едуард ГУРВІЦ, народний депутат:
— Заява Азарова, я думаю, стоїть у одному ряду з тими безвідповідальними заявами, які не вперше дозволяють собі керівні особи. Адже він називає цілком конкретну цифру — 364 депутати, причетних до підприємницької діяльності. У будь- якій країні від Азарова зажадали б найсерйозніших доказів. Це стосується переважної більшості депутатів вищого законодавчого органу. До речі, знаючи нинішній склад парламенту, я думаю, що сам факт, про який говорив Азаров, найімовірніше, має місце, а ось кількість, на мій погляд, взята зі стелі. Чи дасть ця заява якийсь поштовх у боротьбі з корупцією? Для боротьби з негативними явищами в країні потрібні не поштовхи, а планомірна цілеспрямована робота. Я переконаний, що якщо колись і будуть надані докази щодо депутатів-«бізнесменів», то тільки для дуже незначної їх кількості. З іншого боку, якщо вже, на думку Азарова, депутати займаються підприємницькою діяльністю, то дивно підозрювати їх у тому, що вони «блокують» прийняття законів, спрямованих на наведення порядку у податковій сфері. Саме підприємці найбільше зацікавлені у прозорості і чистоті податкових відносин, адже таким чином вони захищали б свої інтереси.
Петро ПОРОШЕНКО, народний депутат («Солідарність»):
— Відверто кажучи, мені дуже важко коментувати заяви, які робляться в такій формі. Я думаю, що за цим підуть відповідні подання матеріалів або до Генеральної прокуратури, або до парламенту для аналізу, і за ними буде прийнято відповідне рішення. Кого мав на увазі глава Державної податкової адміністрації, які висновки будуть із цього робитися, які вимоги будуть у правоохоронних органів щодо, так би мовити, комерційної діяльності, містяться в цій діяльності факти корупції чи не містяться? На жаль, на сьогоднішній день набагато більше запитань, аніж відповідей. А поки що ми можемо аналізувати це на рівні чуток, пліток, — я не хотів би цим займатися.
У той же час я абсолютно переконаний, що сьогодні проблема корупції, в першу чергу, стосується структур виконавчої влади, тому що саме вона має найбільше можливостей для реалізації тих чи інших корупційних дій. У структурах законодавчої влади, як ми бачимо, нині розглядаються законопроекти, які готуються урядом і які мають прискорити просування України шляхом реформ. При цьому реальних реформ у структурах виконавчої влади, особливо на місцях, особливо на рівні місцевого самоврядування, на сьогоднішній день не видно. Тому я порадив би пошукати корупцію саме там.
Анатолій МАТВІЄНКО, народний депутат України:
— Я гадаю, що це продуманий, послідовний і черговий крок, адже не говориться, хто конкретно зловживає, а формується в цілому негативний образ парламенту. Це небезпечно, коли не розуміють, що влада єдина, неподільна і її умовний розподіл на три гілки, а також система противаг існує лише для того, щоб зміцнити цю єдність, а не ослабити її. Якщо ми хочемо витягти Україну з того провалля, куди всі ми допомогли їй упасти, то треба розуміти, що кожна ланка влади має бути сильною.
Я за критику персональну, а подібна огульна критика виказує лише те, що хочеться розпустити Верховну Раду. А що, наступний склад парламенту буде кращим? Ні, буде гіршим, бо динаміка якості депутатського корпусу, на мій погляд, низхідна, до речі, доказ цього — цинічне перекуповування депутатів, оплачені переходи з однієї фракції в іншу.