Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Право на сім'ю

тепер підтримають бюджетними грошима
13 липня, 2005 - 00:00
ПОКИ ЩО ПРО ЦИХ ДІТЕЙ ПО-БАТЬКІВСЬКИ ПІКЛУЮТЬСЯ СПІВРОБІТНИКИ РЕАБІЛІТАЦІЙНОГО ЦЕНТРУ «ЗАТИШОК», АЛЕ З ПРИЙНЯТТЯМ НОВИХ ЗАКОНІВ У НИХ З'ЯВЛЯЄТЬСЯ БІЛЬШЕ ШАНСІВ РОСТИ В СІМ'Ї — У РІДНІЙ АБО ПРИЙОМНІЙ, БУДИНКУ СІМЕЙНОГО ТИПУ АБО В УСИНОВИТЕЛІВ / ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА / «День»

Учора кореспонденти «Дня» ознайомилися з роботою реабілітаційного центру «Затишок». У ньому одночасно перебувають до 30 дітей, у яких не склалися стосунки з батьками та яким співробітники і юні волонтери намагаються тимчасово замінити сім'ю. Під час розмов із дітьми і персоналом з'ясувалося, що часто між батьками та дітьми сварки виникають через педагогічну неграмотність старших, а буває, і через побої та знущання. Працівники центру з'ясовують причини та вирішують подальшу долю — в інтернат або в сiм'ю з налагодженими сімейними стосунками. Не випадково в центрі також відбулася й презентація проекту програми «Сім'я для дитини», яку представила директор Агентства США з питань міжнародного розвитку. Ця програма націлена на різноманітну допомогу дитині, але, згідно з її концепцією, головне — постаратися зберегти й зміцнити контакт між батьками та дітьми в проблемних сім'ях, знайти шляхи, які втримають дітей від вулиці. Нещодавно під час візиту до України представники Американської фундації «CASI» (займається питаннями усиновлення) висловили готовність поділитися досвідом соціального, психологічного супроводу сімей, які усиновили дитину, та відкрити з вересня в Україні школу для батьків.

Зорієнтувати країну на пріоритетність національного усиновлення, коли дитина в прийомній сім'ї має всі права рідної, не просто. Сполучені Штати йшли до цього 50 років. Зараз там працюють аж три програми з усиновлення — для дітей до рочку, дітей-інвалідів і фостерна програма. Остання спрямована на збереження рідної сім'ї для дитини, коли в якийсь період діти та батьки розлучаються, щоб повчитися нарізно жити в сім'ї. Соціальні працівники «виправляють» батьків, а діти отримують навички здорового сімейного життя у фостерній сім'ї, де з ними працюють професіонали.

Найближчим часом багато в захисті українських дітей зможе змінитися. Тож тим, хто допомагає безпритульним, скривдженим долею дітям, буде простіше надавати їм допомогу — посилиться захист дітей на законодавчому рівні. У понеділок Президент України Віктор Ющенко підписав Указ «Про першочергові заходи із захисту прав дітей». Першочергову увагу в указі приділяють тим дітям, які виявилися позбавленими батьківської турботи. Адже, за даними Міністерства у справах сiм'ї, молоді та спорту, в Україні нараховується 97 тисяч дітей-сиріт і тих, про кого живі батьки не піклуються. В інтернатах виховують близько 36 тисяч осіб, і там дев'ятеро дітей із десяти мають опікунів або батьків. Щорічно в країні близько 900 мам відмовляються від своїх дітей одразу після їх народження, а в притулках зараз перебувають близько 30 тисяч дітей. І ще — у кризових сім'ях перебувають 145 тисяч дітей, а в органах внутрішніх справ на обліку 46 тисяч малолітніх правопорушників. Що ж може змінитися для перерахованої категорії найменших громадян нашої країни?

Повноваження з питань усиновлення, які мали органи управління освітою, передають Міністерству у справах сiм'ї, молоді та спорту. Фахівці стверджують, що так акцент перенесеться на роботу з сім'ями, яких треба готувати до усиновлення. Служби у справах неповнолітніх перейменовуються на служби у справах дітей. А це означає, що замість системи покарань розроблятимуть систему надання допомоги сім'ям і дітям, які опинилися в біді. І головне — «гроші підуть за дитиною», незалежно вiд того, де вона ростиме. Раніше на інтернати гроші закладали в державному бюджеті, прийомні сім'ї та дитячі будинки сімейного типу могли розраховувати лише на місцевий бюджет. Тобто задекларований пріоритет сімейних форм виховання дітей фінансово держава не підтримувала. До бюджету 2006 року указ Президента передбачає закласти видатки на утримання біологічних і соціальних діточок-сиріт за подвійним прожитковим мінімумом. А вартість утримання дитини в інтернаті на сьогодні дорівнює приблизно 10 тисячам на рік. Щоб стимулювати розвиток сімейних форм виховання, вже випробуваних в Україні, згідно з указом Президента будуть розроблені механізми, що забезпечують вихователів дитячих будинків сімейного типу відпустками та пенсійним забезпеченням (донині ця категорія людей не має цих елементарних прав!). І ще. До 1 вересня в Україні повинен бути розроблений порядок ведення банку даних усіх дітей, якими не займаються батьки.

Людмила РЯБОКОНЬ, «День»
Газета: