Влада Придністров’я зняла всі обмеження на в’їзд на свою територію, повідомив учора міністр закордонних справ України Борис Тарасюк. «Це факт — десятки вантажівок уже в’їхали на територію Придністров’я», — сказав міністр. Таким чином можна вважати, що «війна нервів», яка вибухнула після запровадження Києвом нових митних правил на українсько-молдовському кордоні, закінчилася. Очевидно, в Тирасполі усвідомили, що покладатися тільки на свої сили в цьому разі неперспективно (навіть якщо союзником у цій ситуації виступала російська сторона). ЄС і США цілковито підтримали дії України та Молдови щодо запровадження більш прозорого режиму на «придністровській» ділянці кордону.
Нагадаємо, що на початку березня Україна запровадила новий порядок проходження вантажів на українсько-молдовському кордоні. З цього часу вантажі, що не мають митного оформлення Молдови, не пропускаються через кордон. Влада Придністров’я розцінила запровадження Україною нового митного режиму як блокаду невизнаної Придністровської Молдовської республіки (ПМР). Хоча фактично мала місце «самоблокада», оскільки ніхто не забороняв ввезення вантажів з нестабільного регіону. Економічним агентам Придністров’я треба було тільки оформляти на пільгових умовах необхідну документацію в Кишиневі.
Спеціальний представник України з питань придністровського врегулювання Дмитро Ткач учора повідомив, що всі пункти пропуску на придністровській ділянці українсько-молдовського кордону були розблоковані. «Верховна Рада Придністров’я під час засідання ухвалила рішення про розблокування пунктів переходу для ввезення вантажів до Придністров’я», — сказав Д. Ткач в інтерв’ю агентству Інтерфакс- Україна. У той же час, він зауважив, що ситуація із залізничним транспортом залишається незрозумілою. За його словами, в Придністров’ї залізничний транспорт пропускається вибірково, зокрема були пропущені вагони з металобрухтом і сіллю.
Д. Ткач повідомив, що в цей час безпосередньо на пунктах пропуску на українсько- молдовському кордоні стоїть понад 200 вагонів. Усього ж на території України стоїть близько 2,5 тис. вагонів, які не можуть перетнути українсько-молдовський кордон. Крім того, спецпредставник України з питань придністровського врегулювання підкреслив, що таким чином Україна втрачає близько 1 млн. грн. за день.
Як заявив глава Держмитслужби Олександр Єгоров, Україна не збирається відмовлятися від нового режиму митного оформлення вантажів, що надходять iз Придністров’я. «Якщо ситуація з блокадою сьогодні вирішена, ми повертаємося до статусу 3 березня, коли товари з Придністров’я проходили тільки при митному забезпеченні Молдови», — сказав О. Єгоров. За його словами, в Україні сподіваються, що Молдова вживе всіх необхідних заходів для спрощення митного забезпечення проходження вантажів iз Придністров’я, й придністровська та молдовська влада узгодила свої дії з цієї проблеми.
Київ до того ж готується убезпечити себе від можливих «самоблокад» Придністров’я в майбутньому. У Міністерстві транспорту та зв’язку вчора заявили, що Україна зможе збудувати залізничну колію в обхід Молдови за три роки при належному фінансуванні. Повідомляється, що блокування Придністров’ям вантажів, що надходять з України через її територію, призводить до щорічних втрат України від транзиту 3 млн. тонн вантажів.