Зустріч В. Медведчука та В. Ющенка у прямому ефірі, схоже, не відбудеться. Але завдяки зусиллям «1+1» («Дебати- 2002») ми змогли побачити теледебати лідера СДПУ(О) з одним із союзників колишнього прем’єра О. Морозом (СПУ). Примітним є те, що дебати відбулися якраз у той день, коли конгрес США прийняв резолюцію, сповнену стурбованості демократичністю українських виборів.
У цих «Дебатах» ключовим поняттям стала чесність. Її вважає головною якістю політика перший номер СДПУ(О). Закликом «за чесну владу» закінчується і процитована ведучою програма соціалістів.
У свою чергу, на запитання головного есдека, чи чесно підслуховувати, Мороз пояснив, що телефони і кабінети багатьох політиків прослуховуються. Отже, це — норма життя?
Загалом дебати відповідно до стилю політповедінки запрошених велися спокійно, без істерик, хоч і з неабияким внутрішнім напруженням. Приз глядацьких симпатій тут отримали б дотепні запитання. Їх було багато. Так, нелегко було головному соціалісту відповісти, чому кандидатури мажоритарників узгоджувалися з «правими» Тимошенко та Ющенком. А Медведчука підловила ведуча. Щоправда, не на ідеології, а швидше, на риториці. Дійсно, за формулюванням програми партії виходить, що здорові люди, які вже інвестували кошти у своє здоров’я, повинні платити за хворих, які манкірують своїм самопочуттям. І лідер СДПУ(О) зайвий раз міг довести, що законопроект про страхову медицину стимулює саме здоровий спосіб життя.
Не найпростішим запитанням для О. Мороза було: «Ви прийшли в опозицію давно, на відміну від Ю. Тимошенко. З чим би ви йшли на вибори, якби не було плівок Мельниченка?» У відповідь прозвучала заїжджена прокомуністична платівка. Але великого шматка електорального пирога з такими міркуваннями не отримаєш. Ці дебати можна назвати програмно передбачуваними. З погляду оголошених позицій кандидатів. Хіба що Мороз не мусував, як звичайно, тему записів Мельниченка. І всього разiв зо два вилаяв Президента. Світ, до речі, не перекинувся. Через відсутність скандальної складової, він топтав ідеологічну доріжку в минуле. Медведчук навіть «похвалив» його за стабільність поглядів. Головний багаж політика Мороза — навіть не плівки майора Мельниченка і не ліві ідеї, а переконливий зовнішній вигляд. Цей свій талант він заставляв і перезаставляв. Але, схоже, на цих виборах ідеологічна маргінальність все ж вилізла назовні і стала помітною виборцям. Торішня криза влади здулася, оскільки не мала широкої народної підтримки. А як би не видавав бажане за дійсне у відповідь на кинджальне запитання Д. Джангірова Юрій Луценко, один із організаторів акції «Україна без Кучми», парламентські вибори можуть запропонувати новий поворот — «Україна без соціалістів».
При деяких спільних лівоцентристських моментах у програмі обох привабливих для населення партій, СДПУ(О) пропонує життєздатні — у нашій, а не ідеальній країні — економічні механізми. І ті, хто реально дивиться на життя, повірять, швидше, В. Медведчуку та його команді — «Усе тільки починається...».
ДО РЕЧІ
Примітно, під час дебатів лідер СДПУ(О) Віктор Медведчук заявив, що для попередження фальсифікації виборів до Верховної Ради України готовий співпрацювати з усіма своїми конкурентами, у тому числі з КПУ та «Нашою Україною». На запитання: у чому відмінність діяльності СДПУ(О) та європейських соціал-демократичних партій, В. Медведчук відзначив, що європейські соціал-демократи борються з лібералами і консерваторами, а «нам доводиться боротися ще і з комуністами».
Відповідаючи, яке запитання В. Медведчук поставив би В. Ющенку, якби дебати з ним відбулися, лідер есдеків сказав, що виплата пенсій у 2000 р. залежала від Указу Президента та прийняття відповідного закону парламентом, і жодною мірою від діяльності уряду. Тому він поставив би запитання: чи не вважає В. Ющенко рекламу блоку «Наша Україна» прямим обманом мільйонів виборців?